Val di Sole – zimowy wyjazd na narty do Włoch i wspaniałe trasy trekkingowe! Poznaj najciekawsze atrakcje i trasy

Val di Sole to malownicza dolina położona w sercu włoskich Dolomitów. Region stanowi popularny kierunek wyjazdów narciarskich i trekkingowych. Co warto o nim wiedzieć? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Ocena

Val di Sole czyli słynna Dolina Słońca to jeden z największych i najbardziej znanych kurortów narciarskich w regionie Trentino. W obrębie doliny znajdują się dwa duże ośrodki połączone trasami ze słynną Madonną di Campiglio, oferując narciarzom ponad 300 km tras o zróżnicowanej trudności. Region słynie z łagodnego klimatu i dużej ilości słońca. Jakie atrakcje czekają na miejscu i w jakich miesiącach najlepiej zaplanować pobyt?

Val di Sole – informacje o regionie

Val di Sole położona jest w zachodniej części włoskiego Trydentu, między jeziorem Garda i Południowym Tyrolem. Region w Dolomitach Brenta otoczony jest jednym z najsłynniejszych alpejskich masywów górskich, Adamello- Presanello oraz masywem Ortler – Cevedel, który jest największym rejon narciarskim w zachodnim Trydencie.

W Val di Sole panują wyjątkowe warunki klimatyczne, od których dolina wzięła swoją nazwę. Region wyróżnia się bardzo dużą ilością dni słonecznych w roku. Tylko w sezonie zimowym na 10 dni przypada aż 8 słonecznych. Dodatkowo w dolinie występują wyjątkowo obfite opady śniegu, dzięki czemu Vale di Sole słynie jako idealne miejsce na spędzenie zimowych wakacji.

Ośrodki narciarskie

W Val di Sole znajdują się dwa znane ośrodki narciarskie Folgarida i Marilleva, których trasy łączą się ze słynną Madonną di Campiglio. U wylotu doliny znajduje się mniejszy teren narciarski wokół miejscowości Pejo, a po wyżej ośrodek Passo Tonale, który połączony jest z całorocznym rejonem narciarskim na lodowcu Presena. Zimowe szaleństwo trwa więc cały rok. Ile kilometrów tras czeka na narciarzy w każdym z ośrodków?

  • Folgarida -to 50 km tras zjazdowych na wysokości od 1300 do 2178 m n.p.m. Wśród nich znajdują się 32 km tras łatwych, 11 km tras średnich i 7 km tras trudnych. W ośrodku znajdują się 24 wyciągi. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia. Stacja narciarska Folgarida leży na wysokości 1300 m n.p.m. pośród lasów doliny Val Meledrio, przy nartostradzie, łączącej Val di Sole z Madonna di Campiglio.
  • Marilleva – to 50 km tras zjazdowych na wysokości od 900 do 2178 m n.p.m. Wśród nich znajdują się 32 km tras łatwych, 11 km tras średnich, 7 km tras trudnych oraz 5 km tras biegowych. W ośrodku znajdują się 24 wyciągi. Dobre warunki narciarskie panują tu od początku grudnia do kwietnia. Stacja narciarska Marileva zlokalizowana jest na dwóch poziomach: Marileva 900 i Marileva 1400.
  • Passo Tonale – to centrum rejonu narciarskiego Val di Sole, którego wizytówką jest lodowiec Presena, oferujący 7 km tras i 4 wyciągi, działające przez cały rok. Miejscowość Passo Tonale, skąd biorą początek wyciągi, położona jest na wysokości 1883 m n.p.m. Trasy w ośrodku należą do średnio trudnych i przyciągają raczej zaawansowanych narciarzy.
  • Madonna di Campiglio -to niekwestionowana stolica sportów zimowych we Włoszech, a zarazem jeden z najbardziej renomowanych kurortów narciarskich. Co roku w ośrodku odbywają się zawody alpejskiego Pucharu Świata, o który rywalizują zarówno narciarze, jak i snowboardziści. W przeszłości przyjeżdżała tu sama cesarzowa Sisi, obecnie ściąga narciarzy z całego świata. Na terenie ośrodka znajduje się 150 km tras zjazdowych, w tym 50 km tras łatwych, 67 km tras średnio trudnych i 33 km tras trudnych. Turyści mogą także korzystać z 22 km tras biegowych.

Val di Sole – trasy narciarskie

W Val di Sole jest łącznie 270 km tras narciarskich. Wśród nich znajdują się niebieskie, czerwone i czarne. 72 km (27%) stanowią łagodne trasy niebieskie polecane dla rodzin z dziećmi oraz osób początkujących. 162 km (60%) to trasy czerwone przeznaczone na średnio zaawansowanych narciarzy. 38 km (14%) to trasy czarne o najwyższym stopniu trudności. Na terenie kompleksu narciarskiego działają aż 92 wyciągi krzesełkowe.

W rejonie można odbywać także ciekawe wycieczki narciarskie. Prawdziwym rajem dla amatorów białego szaleństwa jest słynna karuzela narciarska (Skiarea) łącząca ośrodki: Madonna di Campiglio – Pinzolo – Folgarida – Marilleva. Wyciągi umożliwiają narciarską penetrację każdego z ośrodków oraz możliwość sprawnego powrotu do punktu startu. To aż 150 km doskonale przygotowanych tras, wśród których znajduje się m.in. słynna DoloMitica w Penzolo o długości 5750 metrów i różnicy poziomów wynoszącej 1248 metrów.

Rejon oferuje także możliwość przejazdu gondolą Pinzolo Campiglio Express, która uważana jest za najbardziej panoramiczną kolejkę w całych Dolomitach. Poruszanie się między ośrodkami ułatwiają mapy tras, które można pobrać przy każdym wyciągu. Taki wyjazd z pewnością Cię nie znuży.

Wyjazd na narty w Val di Sole. Jaki skipass?

Decydując się na wyjazd na narty w rejon Val di Sole, warto zaopatrzyć się w karnet Superskirama Adamello Brenta. Skipass upoważnia do jazdy po większości lokalnych ośrodków. Są to: Folgarida, Marilleva, Madonna di Campiglio, Passo Tonale, lodowiec Presena, Pinzolo, Ponte de Legno, Pejo, Monte Bondone, Paganella i Folgarida-Lavarone. Łącznie jest to aż 300 km tras narciarskich. Istnieje więc spora szansa, że podczas tygodniowego pobytu nie będziesz powielał większości z nich.

Karnet Free Ski

Dwa razy w ciągu roku miłośnicy narciarstwa mogą skorzystać z darmowego karnetu narciarskiego w ramach tygodni Freeski. Wystarczy, że wykupią nocleg w obiektach, które biorą udział w akcji, aby cieszyć się białym szaleństwem bez konieczności ponoszenia dalszych kosztów.

Val di Sole po nartach i latem

Górski charakter miejscowości sprawia, że wszystko kręci się tu dookoła sportu. Po nartach można pojeździć na łyżwach, udać się na konną przejażdżkę i spróbować swoich sił w ski-alpiniźmie. Idealne warunki do uprawiania tej dyscypliny panują wokół szczytów masywu Gruppo Cevedale i Presanella. Latem na turystów czekają liczne trasy trekkingowe i wspinaczkowe oraz świetna baza noclegowa w schroniskach. Miłośnicy kąpieli termalnych mogą zrelaksować się na źródłach w miejscowości Pejo.

Val di Sole – Dolina Słońca

Val di Sole to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich we Włoszech. Słoneczna Dolina zlokalizowana w sercu Dolomitów Brenta zachęca ilością ośrodków, tras narciarskich oraz piękną pogodą. Val di Sole to także ciekawy kierunek letnich wakacji. Na turystów czekają trasy trekkingowe oraz malowniczo położone schroniska górskie. O każdej porze roku można liczyć na dużą ilość słońca


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *