Posągi zostały odkryte w 1974 roku przez rolników kopiących studnię, a dziś są wystawione w muzeum w pobliżu miasta Xi’an. Armia miała chronić cesarza w życiu pozagrobowym, a kompleks, w którym ją znaleziono, zawierał również terakotowe figury zwierząt, urzędników i animatorów. Terakotowa Armia jest jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych w historii i jest uważana za jeden z największych skarbów kultury Chin. Czytaj dalej!

Terakotowa Armia – podstawowe informacje

Terakotowa Armia to kolekcja posągów wojowników i koni, które zostały pochowane wraz z pierwszym cesarzem Qin w 210 roku p.n.e. Armia jest naturalnej wielkości, a każdy posąg jest unikalny. Figury były pierwotnie pomalowane, ale farba z czasem się złuszczyła.
Armia została odkryta w 1974 roku przez rolników kopiących studnię. Uważa się, że armia została pochowana, aby chronić cesarza w życiu pozagrobowym. Armia jest obecnie wystawiona w muzeum w Xi’an w Chinach.

Kto stworzył Terakotową Armię?

Terakotowa Armia to zbiór rzeźb z terakoty przedstawiających wojska Qin Shi Huanga, pierwszego cesarza Chin. Jest to forma sztuki funeralnej pochowana wraz z cesarzem w 210 roku p.n.e., której celem była ochrona cesarza w życiu pozagrobowym.
Figury, pochodzące z końca III wieku p.n.e., zostały odkryte w 1974 roku przez rolników kopiących studnię w pobliżu kompleksu grobowców cesarskich w powiecie Lintong, w prowincji Shaanxi.
Terakotowa Armia została zamówiona przez cesarza Qin Shi Huang w III wieku p.n.e. Została stworzona, aby chronić go w życiu pozagrobowym. Armia jest naturalnej wielkości i zawiera wojowników, rydwany, konie, urzędników, akrobatów, strongmanów i muzyków.

Dlaczego powstała Terakotowa Armia?

Terakotowa Armia była projektem zleconym przez pierwszego cesarza Chin, Qin Shi Huanga. Jej celem było służyć jako siła opiekuńcza dla cesarza w jego życiu pozagrobowym. Armia jest naturalnej wielkości, a każdy żołnierz jest unikalny. Szacuje się, że w armii znajduje się ponad 8000 żołnierzy, 130 rydwanów z 520 końmi i 150 końmi kawaleryjskimi. Oprócz żołnierzy są tam również urzędnicy, akrobaci i muzycy.
Qin Shi Huang był paranoicznym władcą i wierzył, że potrzebuje armii, która ochroni go przed złymi duchami.
Budowa Terakotowej Armii rozpoczęła się w 246 r. p.n.e. Armia została zakopana w dołach w pobliżu grobowca cesarza i odkryto ją dopiero w 1974 roku.

Jak powstała Terakotowa Armia?

Terakotowa Armia to naturalnej wielkości armia ponad 8000 żołnierzy, koni i rydwanów, które zostały pochowane wraz z pierwszym cesarzem Chin. Armia została wykonana z gliny, a następnie pomalowana. Każdy żołnierz został wykonany inaczej, a w armii są nawet kobiety i dzieci. Jest to największa gliniana armia na świecie.

Co Terakotowa Armia mówi nam o pierwszym cesarzu Chin?

Terakotowa Armia to kolekcja ponad 8000 naturalnej wielkości glinianych rzeźb żołnierzy, koni i rydwanów zakopanych w dołach w pobliżu grobowca cesarza Chin. Figury zostały stworzone, aby chronić cesarza w życiu pozagrobowym i służyć mu w taki sam sposób, jak za życia.
Figurki są niewiarygodnie żywe i szczegółowe, i zapewniają fascynujące spojrzenie na historię Chin. Armia była wyposażona w broń i zbroje, które były technologicznie zaawansowane jak na swoje czasy. Konie były wyposażone w prawdziwe końskie włosie, a postacie były pomalowane jaskrawymi kolorami.
Terakotowa Armia jest świadectwem potęgi i bogactwa Pierwszego Cesarza. Armia powstała w czasach, gdy Chiny były najpotężniejszym imperium na świecie. Pierwszy cesarz był bezwzględnym i ambitnym władcą, który podbił wiele ziem i zniewolił miliony ludzi. Armia była symbolem jego potęgi i miała za zadanie zastraszyć jego wrogów.
Terakotowa Armia to niesamowite odkrycie archeologiczne, które rzuciło światło na historię Chin i Pierwszego Cesarza.

Co Terakotowa Armia mówi nam o starożytnym społeczeństwie chińskim?

Figury pochodzące z okresu późnej dynastii Qin (221–206 p.n.e.), zostały odkryte w 1974 roku przez rolników kopiących studnię w pobliżu mauzoleum cesarza w mieście Xi’an w prowincji Shaanxi. Terakotowa Armia mówi nam bardzo wiele o starożytnym społeczeństwie chińskim.
Jedną z najbardziej uderzających rzeczy w Terakotowej Armii jest poziom szczegółowości, który został uchwycony w rzeźbach. Każda postać jest unikalna i zindywidualizowana, z różnymi wyrazami twarzy i fryzurami. Pokazuje to, że mieszkańcy starożytnych Chin przykładali dużą wagę do indywidualności i ekspresji.
Postacie są również pokazane w wielu różnych pozach, od marszu, przez stanie na straży, po granie muzyki. Wskazuje to, że starożytni Chińczycy przykładali dużą wagę do sztuki i sprawności wojskowej.
Fakt, że Terakotowa Armia została pochowana wraz z cesarzem Qin wskazuje, że starożytni Chińczycy wierzyli w życie pozagrobowe. Wierzyli, iż ich przywódcy będą nadal rządzić po śmierci!
Terakotowa Armia to kolekcja ponad 8000 naturalnej wielkości żołnierzy i koni, która została pochowana wraz z pierwszym cesarzem Chin, Qin Shi Huangiem. Wszystkie figury były indywidualnie rzeźbione i malowane, a ich zadaniem była ochrona cesarza w życiu pozagrobowym. Terakotowa Armia jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Chin i uważana za jedno z największych odkryć archeologicznych XX wieku.
Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: