Tadż Mahal – najsłynniejsza budowla Indii. Na czym polega wyjątkowość tego mauzoleum?

Tadż Mahal jest najsłynniejszym grobowcem na świecie oraz jedną z najważniejszych budowli w Indiach. Na czym polega jego fenomen? Sprawdzamy!

tadż mahal

Indyjski świat to niezwykłe budowle, zachwycające swym majestatem i bogactwem. Jedną z najcenniejszych perełek architektury zobaczysz w mieście Agra. To właśnie tu czeka na turystów najsłynniejsze mauzoleum świata, które odwiedza nawet 50 tysięcy osób dziennie. Co przyciąga turystów w to miejsce?

Tadż Mahal i jego miejsce na mapie Indii

tadż mahal widok na tle niebieskiego niaba

Tadż Mahal jest główną atrakcją Agry – miasta położonego na południowym brzegu rzeki Jamuny. W rejonie tego ośrodka już przed wiekami krzyżowały się ważne trakty handlowe, co przekładało się na znaczenie Agry oraz na charakter jej zabudowy. Ogromne znaczenie miasta podkreślały m.in.:

 • Czerwony Fort z XVI wieku, będący pamiątką z czasów Państwa Wielkich Mogołów;
 • Jama Masjid, czyli Meczet Piątkowy z XVII stulecia;
 • nagrobek Johna Mildenhalla z 1614 roku, będący najstarszym angielskim zabytkiem w Indiach.

Tadż Mahal – wszystko, co musisz wiedzieć o tym zabytku

tadż mahal widok w tle

Tadż Mahal to potężna budowla, która powstała w dość ciekawych okolicznościach. Tutaj znajdziesz najważniejsze wiadomości na temat zabytku, który do dziś wzbudza zachwyt i skutecznie pobudza wyobraźnię zwiedzających. Jest udostępniany do zwiedzania, a tutaj kupisz bilet od razu, żeby nie stać w długiej kolejce do kas na miejscu!

Zobacz też:
Bangalore – jedno z najważniejszych miast w Indiach

Historia Tadż Mahal

Słynna perełka architektury powstała z woli muzułmańskiego władcykup bilety Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, który chciał w taki sposób upamiętnić swoją żonę Mumtaz Mahal. Zmarła ona w 1631 roku, w wieku 38 lat. Para przeżyła ze sobą 18 lat i doczekała się licznego potomstwa (kobieta zmarła, rodząc czternaste dziecko). Mauzoleum – grobowiec jest zatem związany z romantyczną historią, przez co często bywa nazywany „świątynią miłości”.

W latach 30. XIX wieku zabytek był tak zaniedbany, że zaczęto planować jego rozbiórkę. Na szczęście obiekt przetrwał, kilka dekad później lord Curzon, wicekról Indii Brytyjskich, zlecił jego renowację. Z czasem świat docenił wyjątkowość zabytku, na co najlepszym dowodem są liczne wyróżnienia. Cały kompleks w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast w lipcu 2007 roku dodatkowo wyróżniono go tytułem jednego z siedmiu cudów świata. Dzięki temu zainteresowanie mauzoleum Tadż Mahal znacznie się zwiększyło, a liczba zwiedzających – gwałtownie wzrosła.

Odkryj piękno architektury

Tadż Mahal to nie tylko ciekawa historia, ale i wspaniała architektura. Wzniesiony w latach 1632–1654 obiekt zachwyca rozmiarami i pięknem, a wizyta na jego terenie dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Indyjskie mauzoleum zajmuje powierzchnię ponad 3000 metrów kwadratowych, a jego wysokość wynosi 73 metry. Uwagę przyciągają cztery minarety oraz fasady, które z każdej strony wyglądają tak samo. Bardzo charakterystycznym elementem jest też kopuła mająca 24,5 m wysokości i 17,7 m średnicy. Całość otaczają wodne kanały oraz baśniowe ogrody.

Zobacz też:
Stolica Indii – Nowe Delhi. Co warto zobaczyć?

Hinduski symbol powstał z marmuru, jednak do jego dekoracji wykorzystano kamienie szlachetne i półszlachetne, pochodzące z Tybetu oraz Chin. W roli dekoracji dobrze sprawdzają się też wersety Koranu, które wyrzeźbił perski artysta, Amant Khan Shirazi.

A co z wnętrzem? Największą uwagę przyciągają tu kopie sarkofagów cesarza Shaha Jahana i jego ukochanej żony. Właściwe groby znajdują się na niższym poziomie, w prostej komorze. We wnętrzu mauzoleum zobaczysz też wiele pięknych dekoracji, które łączą tradycję hinduską i muzułmańską.

Taj Mahal ciekawostki znane i mniej znane

tadż mahal kobieta trzymająca spódnicę w drzwiach

Ze słynnym mauzoleum wiąże się też sporo ciekawostek. Czy wiesz, że:

 • za głównego architekta Tadż Mahal uznawany jest Ustad Ahmad Lahauri?
 • po zakończeniu prac przy budowie mauzoleum robotnikom obcięto palce. Legenda głosi, że w ten sposób cesarz chciał uniemożliwić im wzniesienie kolejnej, równie pięknej budowli;
 • aby chronić biały marmur przed zabrudzeniem, w promieniu 50 km od grobowca nie można otwierać zakładów przemysłowych?
 • Taj Mahal budowano przez 22 lata, a nad jej wyglądem pracowało 20 tysięcy robotników?
 • w Indiach Tadź Mahal jest traktowany jako świętość narodowa?
 • Tadż Mahal jest również meczetem, zatem w piątki na jego teren mogą wejść tylko muzułmanie?

 

Zobacz też:
Bangalore – jedno z najważniejszych miast w Indiach

Zwiedzanie Tadż Mahal – praktyczne informacje

tadż mahal park

Tadż Mahal jest ważną atrakcją turystyczną, zatem chętnych na jego zwiedzanie nie brakuje. Ogromna ilość zwiedzających zmusiła nawet administratorów obiektu do wprowadzenia dziennych limitów wejść. I choć bilety możesz kupić w kilku kasach na miejscu, wygodniejszym rozwiązaniem jest zarezerwowanie ich online. A w jakich godzinach i za ile możesz zwiedzać ten zabytek?kup bilety

Ceny biletów  Bilety:
 • dla mieszkańców Indii – 40 INR (około 2 zł)
 • dla obcokrajowców – 1000 INR (około 55 zł) – kup bilet
Godziny otwarcia  Mauzoleum jest otwarte od soboty do czwartku. W piątki obiekt jest niedostępny dla zwiedzających. Bramy Wschodnia i Zachodnia otwarte są od świtu do zmierzchu, natomiast Brama Południowa od 8:00 do 17:00. 
Czas zwiedzania  3 godziny 
Uwagi  Zasady zwiedzania:
 • zakaz wnoszenia jedzenia i tytoniu na teren kompleksu;
 • zakaz fotografowania we wnętrzach.

 

Tadż Mahal to duma Indii i obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po tym kraju. To jednocześnie wyjątkowy skarb architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Chcesz przekonać się o tym na własne oczy? Już teraz zacznij planować wyprawę do najsłynniejszego mauzoleum na świecie.

Zobacz też:
Stolica Indii – Nowe Delhi. Co warto zobaczyć?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.