Gran Canaria – atrakcje dla dużych i małych. Jak spędzić czas na tej Wyspie Kanaryjskiej?

Czym zachwyca Gran Canaria? Atrakcje tej wyspy cieszą się wielką popularnością i sprawiają, że ten skrawek ziemi jest chętnie odwiedzany przed turystów z całego świata. Sprawdź, które z nich warto bliżej poznać!

gran canaria atrakcje
Ocena

Jedną z najpopularniejszych hiszpańskich wysp jest Gran Canaria. Atrakcje, z jakimi się tu spotkasz, zrobią na tobie wrażenie i sprawią, że wakacje na Wyspach Kanaryjskich na długo pozostaną w twojej pamięci. Bez względu na to, czy lubisz zwiedzać zabytkowe obiekty, czy preferujesz aktywność fizyczną, znajdziesz tu dla siebie coś ciekawego. Z jakiej oferty wypoczynku możesz tu skorzystać? Sprawdzamy!

Gran Canaria i jej położenie

Zanim dowiesz się co warto zobaczyć na tej wyspie, zapoznaj się z najważniejszymi wiadomościami na jej temat. Gran Canaria jest jedną z Wysp Kanaryjskich – należącego do Hiszpanii archipelagu, którego turystyczny potencjał już dawno został doceniony przez miłośników podróży. Otoczona wodami Oceanu Atlantyckiego, wyspa może się pochwalić położeniem w pobliżu północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Pod względem administracyjnym, Gran Canaria jest częścią prowincji Las Palmas (tworzy ją wspólnie z wyspami Lanzarote i Fuerteventura). Co sprawiło, że stała się ona jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych podróży?

Gran Canaria – atrakcje dla każdego

Gran Canaria to magiczny skrawek świata, na terenie którego każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Ta wyspa t kontynent w miniaturze, a to oznacza bogactwo widoków i atrakcji. Gdzie możesz ich szukać? Oto mały przegląd atrakcji, z jakimi spotkasz się podczas wypoczynku na tej wyspie.

Gran Canaria – atrakcje dla miłośników historii i tradycji

Lubisz historię i zastanawiasz się, co zobaczyć na Gran Canarii? Możliwości jest sporo. Jednym z ważniejszych obiektów jest tu stanowisko archeologiczne Risco Caido, mogące się pochwalić wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wśród miejscowości, które warto zobaczyć na Grand Canarii, znajduje się Las Palmas de Gran Canaria – stolica wyspy. Na jej terenie czeka zabytkowa katedra, Dom Kolumba oraz historyczna dzielnica Vegueta z wąskimi, brukowanymi uliczkami. Najważniejsze miasto Gran Canarii to również willowa Dzielnica Ogrodów, założona w początkach XX wieku przez brytyjskich urzędników, oraz muzeum Nestora de la Torre. Warto tu zajrzeć ze względu na ciekawą kolekcję prac jednego z ciekawszych hiszpańskich malarzy.

Co jeszcze warto zobaczyć na Gran Canaria? Oczaruje cię również Puerto de las Nieves – portowe miasteczko, na terenie którego znajduje się cenny zabytek. To sanktuarium Nuestra Señora de las Nieves, mogące się pochwalić historią sięgającą XVI wieku. Nie brak tu również tradycyjnych barów, w których serwowane są owoce morza oraz inne przysmaki kuchni kanaryjskiej.

Kręte uliczki i piękna starówka czekają na ciebie również w Agaete – miejscowości znanej również z Necrópolis del Maipés. Ten park archeologiczny jest jednym z najważniejszych cmentarzysk prekolumbijskich na Wyspach Kanaryjskich oraz doskonałym źródłem wiedzy na temat przeszłości tej części świata. Miasto kusi też piękną zabudową, a wśród znajdujących się tu domów nie brak perełek XIX-wiecznego budownictwa.

Gdzie jeszcze warto się wybrać? Do kanaryjskiej wioski Puerto de Mogan, której tradycyjna zabudowa oczaruje każdego. Na liście najważniejszych atrakcji Gran Canarii znajduje się też Temisas – Tradycyjna Osada Kanaryjska. To idealne miejsce dla każdego, kto chce odpocząć od miejskiego zgiełku i odpocząć w cieniu kanaryjskich palm. Możesz odwiedzić również miasto Teror, znane z silnego kultu Matki Bożej Sosnowej (Virgen del Pino – patronki wyspy) oraz tradycyjnych domów, których największą ozdobą są drewniane balkony. Ciekawostką jest też miejscowość Arucas, która znana jest dzięki fabryce rumu.

Przyrodnicze skarby Gran Canarii

Gran Canaria to atrakcyjny cel podróży dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą. Jednym z tych miejsc, które warto odwiedzić, jest Rezerwat Przyrody Wydm Maspalomas. Spacer wśród tutejszych wydm to jedna z najciekawszych przygód, jakie możesz przeżyć w tej części archipelagu kanaryjskiego. Znajdująca się koło rezerwatu plaża Maspalomas, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie, oraz przylądek z XIX-wieczną latarnią morską.

Wyspa znana jest też z takich ciekawostek przyrodniczych, jak:

  • Roque Nublo – Skała Mgieł, nazywana też Świętą Skałą Guanczów. To potężna skała pochodzenia wulkanicznego jest też świetnym punktem widokowym, warto ją zatem odwiedzić (szczególnie o zachodzie słońca);
  • Wąwóz Guayadeque – znany z pięknych widoków, wulkanicznych skał oraz wielu rzadkich gatunków roślin;
  • Lasy Piniowe Tamadaba, rosnące w północnej części wyspy;
  • Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo – największy ogród botaniczny w Hiszpanii, w którym lepiej poznasz roślinność wyspy i docenisz jej różnorodność.

Gran Canaria – atrakcje dla aktywnych

Możliwości aktywnego wypoczynku na Gran Canarii są nieograniczone. Prym wiodą tu sporty wodne, co na wyspie mogącej się pochwalić plażami o łącznej długości 200 km dziwić nie powinno. Na dobre warunki mogą tu liczyć amatorzy windsurfingu, który można uprawiać m.in. na Playa del Ingles oraz Playa del Águila. Największą sławą cieszy się jednak Pozo Izquierdo, znana i ceniona na całym świecie. Zatoki Gran Canarii są, takie jak Las Monjas, cieszą się z kolei wielkim powodzeniem wśród fanów surfingu.

Jakie plaże na Gran Cnarii warto jeszcze odwiedzić? Miłośnicy opalania się i beztroskiej zabawy docenią natomiast plażę Las Canteras, leżącą w pobliżu wyspiarskiej stolicy. Playa de Tauro oraz San Augustin to kolejne miejsca, których nie możesz pominąć podczas zwiedzania wyspy. Spędzisz na nich czas w bezpieczny sposób, a przy okazji nacieszysz się pięknymi widokami.

Wolisz piesze wędrówki? Jeśli tak, możesz wybrać się w góry i zdobyć najwyższy szczyt Gran Canarii, Pico de las Nieves (1949 m. n.p.m.). Jego strome zbocza kuszą, a wędrówka na szczyt stanie się dla ciebie wspaniałą przygodą. Na jego wierzchołek prowadzi kilka szlaków turystycznych, przy czym ten najkrótszy liczy sobie około 6 km długości. Nagrodą za wspinaczkę jest możliwość nacieszenia się pięknymi panoramami z punktu widokowego znanego jako Mirador del Pico de Las Nieves. Przy odrobinie szczęścia ujrzysz stąd Teneryfę i wulkan Teide, znany też jako najwyższy szczyt Hiszpanii. Pejzaże, jakie można stąd podziwiać, zapierają dech w piersiach, zatem warto spróbować swych sił w górskiej wspinaczce.

Ciekawym celem pieszej wycieczki będzie też Caldera de Bandama – wulkaniczny krater, leżący w pobliżu miasta Las Palmas. Robi on wrażenie swymi rozmiarami oraz najbliższym otoczeniem. Krater ten może się pochwalić średnicą o długości 1000 metrów oraz głębokością dochodzącą do 200 metrów. Roztaczają się stąd niezapomniane widoki na wyspę oraz na pobliskie pole golfowe – najstarsze w całej Hiszpanii.

Gran Canaria dla najmłodszych

A czym oczaruje najmłodszych Gran Canaria? Atrakcje dla dzieci reprezentowane są m.in. przez:

  • Sioux City – park rozrywki, w którym postawiono na atrakcje rodem z Dzikiego Zachodu;
  • Aqualand – największy park wodny na terenie Grand Canarii;
  • Holiday World – kompleks wypoczynkowy z wesołym miasteczkiem;
  • Cocodrilo Park – park pełen krokodyli, tygrysów, papug i egzotycznych ryb.

Piękne widoki, dobre zagospodarowanie i różnorodne atrakcje – oto czynniki, które pozwoliły wyspie zająć tak ważne miejsce na turystycznej mapie Hiszpanii. Jeśli znasz już najlepsze atrakcje turystyczne tej części świata, pobyt na Grand Canarii dostarczy ci niezapomnianych wrażeń.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *