Dla miłośników mozaik Ravenna to istny raj na ziemi. Znajdujące się w kilku kościołach i baptysteriach w mieście stanowią jedną z najbardziej olśniewających na świecie kolekcji wczesnochrześcijańskiej mozaiki. Są tak wyjątkowe, że w 1996 roku postanowiono wpisać je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego nieustannie turyści przyjeżdżają, aby je podziwiać. Przeczytaj artykuł i poznaj atrakcje Ravenny.

Ravenna

Aktualnie wędrując po dosyć skromnym centrum miasta, trudno wyobrazić sobie, że przez trzy stulecia, począwszy od 402 r. n.e., Rawenna była stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, głównym miastem Królestwa Ostrogotów we Włoszech i ogniwem potężnego egzarchatu bizantyjskiego. Podczas gdy reszta półwyspu włoskiego walczyła z najazdami barbarzyńców, Ravenna stała się płodnym studiem artystycznym dla wykwalifikowanych rzemieślników. Artyści pokryli miejskie kościoły z cegieł pięknymi mozaikami, co obecnie napędza turystykę w tym regionie.

Ravenna – Piazza del Popolo

Rzeźbieni święci wręcz wyrastają z bruku centralnego placu miasta, którego historyczne budynki otwierają okno na wenecką przeszłość. Otoczony ratuszem i barokowym kościołem Piazza del Popolo jest głównym placem Rawenny. Został zbudowany przez Wenecjan w XV wieku. Warto przyjrzeć się parze kolumn zwieńczonych posągami świętych, są bardzo podobne do projektu weneckiego Piazza San Marco. Nazwa placu oznacza Plac Ludu i odnosi się do historycznie silnej preferencji Rawenny dla republiki nad monarchią.

Palazzo Merlato w Ravennie

Na zachodnim krańcu placu znajduje się Palazzo Merlato. Można przespacerować się po kolumnadzie pałacu, który niegdyś był rezydencją rządzącej miastem arystokratycznej rodziny Da Polenta. Aktualnie mieści się w nim ratusz Comune di Ravenna.

Palazzo dei Rasponi del Sale w Ravennie

Natomiast w północno-wschodnim rogu placu znajduje się piękna budowla – Palazzo dei Rasponi del Sale, w której obecnie znajduje się siedziba banku.

Ravenna mozaiki UNESCO

Kup bilet na wycieczkę po zabytkach UNESCO i mozaikach!

Kościół Santa Maria del Suffragio Sale w Rawennie

Warto również zajrzeć do XVIII-wiecznego kościoła Santa Maria del Suffragio i docenić jego ośmiokątny plan. Przyjrzeć się kolekcji posągów i płaskorzeźb oraz zobaczyć religijny obraz ołtarzowy autorstwa artysty Andrei Barbiani.

Po przejściu całego Piazza del Popolo można zapuścić się wąskimi uliczkami, aby dotrzeć do sąsiednich placów, takich jak Piazza Unità d’Italia, Piazza Luigi Einaudi i Piazza XX Settembre.

Ravenna – Bazylika San Vitale (św. Witalisa)

Czasami, po tygodniach chodzenia po ciemnych włoskich kościołach, można stracić zachwyt, ale nie w Rawennie! Jasne mozaiki, które zdobią ołtarz tego starożytnego kościoła konsekrowanego w 548 roku przez arcybiskupa Massimiano, wywołują u większości zwiedzających olśniewający zachwyt. Turyści wpatrują się z podziwem w bogate zielenie, lśniące złoto oraz głębokie błękity skąpane w promieniach miękkiego żółtego światła słonecznego.

Ravenna – Mauzoleum Galli Placydii

W tym samym kompleksie co Basilica di San Vitale, małe, ale równie atrakcyjne Mauzoleo di Galla Placidia, które zostało zbudowane dla Galli Placidii, przyrodniej siostry cesarza Honoriusza, która zainicjowała budowę wielu imponujących budynków Rawenny. Wewnątrz znajdują się mozaiki, które są najstarszym zabytkiem w Rawennie, prawdopodobnie pochodzą z około 430 r.n.e.. Wizyty w grobowcu zazwyczaj są ograniczone do pięciu minut.

Ravenna – Bazylika Sant’Apollinare Nuovo

Stara legenda głosi, że papież Grzegorz Wielki niegdyś nakazał zamalowanie mozaik Apolinary we wnętrzu kościoła, ponieważ odwracały one uwagę wiernych od modlitwy. Półtora tysiąca lat później olśniewające dzieło chrześcijańskie wciąż przynosi ten sam efekt. Jest prawie niemożliwe, aby oderwać wzrok od 26 męczenników w białych szatach zmierzających w kierunku Chrystusa z jego apostołami na prawej (południowej) ścianie. Po przeciwnej stronie równie wyrazista procesja dziewic niesie podobne ofiary dla Madonny.

Nowa bazylika św. Apolinarego pochodzi z lat 60. XIX wieku, a jej architektoniczne połączenie chrześcijańskiego wschodu i zachodu można dostrzec w marmurowych portykach i charakterystycznej stożkowej dzwonnicy.

Ravenna – Bazylika Sant’Apollinare w Classe

Ta charakterystyczna wczesnochrześcijańska bazylika, znajduje się 5 km na południowy wschód od miasta, w dawnym rzymskim porcie Classe. Jego wspaniała mozaika w centralnej absydzie, przedstawiająca patrona Rawenny Sant’Apollinare, otoczonego przez owce i zestawionego z oszałamiająco zielonym krajobrazem, jest zwieńczona znakomitym, ozdobionym gwiazdami łukiem triumfalnym, ukazującym symbole czterech ewangelistów.

Pozostałe mozaiki w absydzie ukazują bizantyjskiego cesarza Konstantyna IV oraz postaci biblijne, takie jak Abel i Abraham. Bazylika (najdoskonalsza architektonicznie w mieście) została zbudowana na początku VI wieku na miejscu pochówku patronki Rawenny, która w II wieku nawróciła miasto na chrześcijaństwo.

Ravenna mozaiki UNESCO

Kup bilet na wycieczkę po zabytkach UNESCO i mozaikach!

Baptysterium Ortodoksów w Rawennie

Poza rzymskimi ruinami jest to najstarszy doskonale zachowany budynek w Rawennie. Wybudowany pod koniec IV wieku na miejscu dawnego rzymskiego kompleksu kąpielowego. Wzniesiony na planie ośmiokąta, jak to było we wszystkich chrześcijańskich baptysteriach tego okresu, pierwotnie był dołączony do kościoła, który został zniszczony. Mozaiki przedstawiające Jezusa Chrystusa chrzczonego przez św. Jana Chrzciciela w rzece Jordan, zostały dodane pod koniec V wieku.

Ravenna – Muzeum TAMO

To nowoczesne muzeum prezentuje niezwykłą historię mozaiki w Rawennie. Ekspozycja przybliża odwiedzającym 12 wieków historii, wykorzystując przy tym technologię i prezentacje multimedialne ze szczególnym akcentem na współczesną twórczość.

Najważniejsze wystawy to inspirowana Dante Alighieri kolekcja 21 tematycznych prac zamówionych u wielkich włoskich artystów w latach 60. XX wieku. Równie imponująca jest sama sceneria wewnątrz odrestaurowanego XIV-wiecznego kościoła San Nicolò, który jest pokryty freskami i innymi historycznymi detalami.

Inne pobliskie zabytki, które warto zobaczyć

  • Piccolo Museo delle Bambole e dei Balocchi
  • Casa del Mutilato di Guerra
  • Museo Dantesco

Rawenna leży w północnej części Włoch i stanowi interesujące miejsce dla turystów z całego świata, a to za sprawą doskonale zachowanych bizantyjskich mozaik. Jednak poza tą wybitną kolekcją, dzięki której miasto zostało wpisane na listę UNESCO, warto pospacerować po centrum Ravenny, aby poczuć włoski wakacyjny klimat.

– najlepsze noclegi:

Booking.com
Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: