Jeśli wybierasz się w podróż i chcesz dotrzeć do portu lotniczego, możesz wziąć taksówkę, czy pojechać komunikacją miejską. W takiej sytuacji nie musisz się martwić o własny samochód. Jeśli jednak wyjeżdżasz z dziećmi, masz spory bagaż lub po prostu nie chcesz być zależny od innych, na lotnisko dotrzesz swoim autem. Musisz więc zadbać o miejsce postoju, gdzie bezpiecznie przechowasz samochód. Z ofertą miejsc parkingowych w okolicy lotnisk nie będziesz mieć kłopotu. Ten pojawi się, dopiero gdy będziesz musiał dokonać ostatecznego wyboru. Weź pod uwagę nasze wskazówki, a na pewno zaparkujesz w najlepszym miejscu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeśli masz zamiar zostawić samochód na kilka dni, na pewno pragniesz, aby był bezpieczny. Nie chcesz się martwić, zastanawiać, czy auto nadal stoi, nie zostało uszkodzone, skradzione. Podczas wyjazdu masz odpoczywać, ewentualnie ze spokojem wykonywać obowiązki służbowe. Szukając parkingu, sprawdź, czy jest bezpieczny. Co to oznacza? Dobrze, jeśli teren jest ogrodzony, a sam parking monitorowany. Istotne jest także, czy na parkingu jest ochrona. Zanim zarezerwujesz miejsce, przeczytaj, jakie zabezpieczenia oferuje zarządca parkingu i koniecznie sprawdź opinie klientów. Negatywne oceny powinny wzbudzić twoją czujność, zwłaszcza jeśli ktoś ostrzega, ponieważ sam przekonał się o niedostatecznej ochronie obiektu.

Na korzyść danego parkingu przemawia na pewno całodobowy monitoring w najwyższej jakości, ogrodzenie terenu, obecność osoby sprawdzającej wjeżdżających i wyjeżdżających. Parkingi przy lotniskach powinny być parkingami strzeżonymi, a nie dozorowanymi! Te pierwsze wyposażone są w bramę wjazdową, szlaban, monitoring i ochronę. Za kradzież samochodu odpowiedzialność ponosi zarządzający obiektem.

Inaczej w przypadku parkingu lotniskowego dozorowanego – tu nikt nie ponosi odpowiedzialności za twój samochód. Możesz go tu postawić, jednak na własne ryzyko.

Wybierając parking, zwróć także uwagę, czy oferuje ubezpieczenie. To gwarancja profesjonalizmu firmy. W razie uszkodzenia twojego wozu przez innych użytkowników możesz liczyć na odszkodowanie.

Przyglądając się ofercie parkingów lotniskowych, bierz pod uwagę wszelkie nowoczesne rozwiązania – np. skanowanie aut wjeżdżających i wyjeżdżających z parkingu.

Jeśli zadbasz o bezpieczeństwo samochodu, zagwarantujesz sobie spokojny wyjazd i będziesz mógł bez przeszkód cieszyć się czasem spędzonym poza domem.

Poznaj parkingi przy lotniskach. Sprawdź:

Lokalizacja parkingu, czyli jak nie spóźnić się na lot

Kolejnym ważnym kryterium wyboru parkingu jest jego położenie. Parkingi lotniskowe ulokowane na terenie portu lotniczego dają ci gwarancję, że do terminala będziesz mieć zaledwie kilkadziesiąt czy kilkaset metrów. Nieco inaczej może wyglądać kwestia parkingów ulokowanych poza obszarem lotniska. Te mogą być położone bliżej lub dalej, ale zawsze musisz z nich jakoś dotrzeć do terminala. Jeśli zatem zdecydujesz się na nieoficjalny parking przy lotnisku, sprawdź, czy oferuje transfer do portu lotniczego. Na szczęście funkcjonuje wiele parkingów proponujących podróżującym bezpłatny transfer.

Sam transfer też może być problematyczny – najlepiej, jeśli pasażerowie przewożeni są busami lub autobusami, nie samochodami osobowymi. Większy środek transportu to gwarancja mniejszych korków i szybszego dotarcia do celu.

Pamiętaj, by sprawdzić odległość od parkingu do lotniska oraz możliwość transferu – czas dojazdu, częstotliwość odwozów, proponowany środek transportu. To wszystko ma znaczenie, jeśli chcesz zdążyć na samolot. 

Kolejnym punktem do sprawdzenia jest to, czy transfer dotyczy wjazdu na teren lotniska, czy jedynie pod bramę. Dowiedz się także, czy poniesiesz jakieś dodatkowe koszty, jeśli będziesz chciał wjechać na lotnisko. Sprawdź wszystkie opłaty związane z dotarciem na lotnisko z wybranego parkingu.

Cena oraz formalności

Oczywiście musisz sprawdzić również cenę za postój. Warto przeanalizować i porównać oferty kilku parkingów. Pamiętaj jednak, że za ceną może iść jakość. Lepiej zapłacić więcej i zabezpieczyć dobrze samochód, niż oszczędzić, ale nie mieć pewności, czy auto przetrwa bez szwanku te kilka dni. Dokładnie przeanalizuj, za co płacisz.

Parkingi przy lotniskach wprowadziły obowiązek rezerwacji miejsc. W większości przypadków dokonasz rezerwacji w wygodny i szybki sposób za pośrednictwem internetu. Sprawdź, czy rzeczywiście zrobisz to w kilku krokach. Najczęściej wystarczy podać termin wyjazdu i powrotu, dane kontaktowe, opłacić postój i wydrukować gotowy bilet parkingowy. Rezerwacja da ci gwarancję, że po przybyciu na parking, będziesz mieć dla siebie wyznaczone miejsce. 

Sprawdź także, czy będziesz mieć możliwość anulowania rezerwacji, czy też zmiany terminu. Czy dokonasz tego bezpłatnie, czy za dodatkową opłatą? To bardzo ważna kwestia, ponieważ twoje plany mogą się zmienić.

Jeśli najważniejsza jest dla ciebie cena, sprawdź parkingi nieoficjalne – zazwyczaj to tam jest najtaniej.

Czas postoju na parkingu

Ważną informacją dla ciebie będzie również wiadomość, na jak długo możesz pozostawić swój samochód na parkingu. Parking przy lotnisku może oferować postój krótko- lub długoterminowy. Może to być jeden dzień, ale także tydzień lub kilka tygodni. W niektórych miejscach zostawisz auto jedynie na kilka godzin. Przed wyborem swojego parkingu, przekonaj się, jak długo twój samochód może tam stać.

Zwróć uwagę na strefy Kiss&Fly, przeznaczone dla żegnających pasażerów. Tu staniesz jedynie na kilka minut.

Dodatkowe udogodnienia

Prawie zdecydowany? Żeby nie było tak prosto, podpowiemy, że niektóre parkingi oferują dodatkowe udogodnienia. Możesz podładować akumulator w samochodzie, wynająć fotelik dla dziecka, a nawet umyć samochód! Jeśli ma to dla ciebie znaczenie, dokładnie przeanalizuj ofertę parkingu właśnie pod tym kątem.

Ceny na parkingach oficjalnych i nieoficjalnych

Wciąż masz mętlik w głowie i nie wiesz, który parking wybrać? Przedstawiamy porównanie cen parkingów lotniskowych oficjalnych i nieoficjalnych. Sprawdź, z jakim kosztem musisz się liczyć, jeśli chcesz zostawić samochód niedaleko lotniska.

Warszawa lotnisko ChopinaPort lotniczy Kraków-BalicePort lotniczy Gdańsk-RębiechowoPort lotniczy Wrocław-Strachowice
35 zł/godzinę;120 zł/1 dzień;460 zł/7 dni15 zł/godzina;160 zł/1 dzień;340 zł/7 dni18 zł/godzina;25-50 zł/1 dzień;50-111 zł/7 dni5 zł/30 min;50-70 zł/1 dzień;199-399 zł/ 7 dni
Parking nieoficjalnyParking nieoficjalnyParking nieoficjalnyParking nieoficjalny
275 zł/7 dni60-120 zł/8 dni90-114 zł/7 dni119-150 zł/ 6-7 dni

To przybliżone ceny za korzystanie z parkingów oficjalnych i nieoficjalnych w największych miastach, w których zlokalizowane są porty lotnicze. Od ciebie zależy, czy wybierzesz dalszy parking w niższej cenie, czy jednak postawisz na oficjalny parking przy lotnisku.

Szukając miejsca parkingowego przy lotnisku zwróć uwagę na wszystkie szczegóły oferty. Myśl o bezpieczeństwie pojazdu, długości postoju, odległości od lotniska i możliwościach dotarcia do terminala. Jeśli cię to interesuje, sprawdź, jakie dodatkowe udogodnienia oferują zarządzający parkingiem.

Pamiętaj, podstawą jest zabezpieczenie samochodu, abyś czuł się pewnie i mógł spędzić czas tak, jak zaplanowałeś.

Archiwum: marzec 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: