Warto zapamiętać

  • Gdy lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny, pasażerowie mają prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro. 
  • O odszkodowanie za opóźniony lot można ubiegać się od momentu wystąpienia opóźnienia.
  • Odszkodowanie nie przysługuje, gdy opóźnienie wynika z „nadzwyczajnych okoliczności”, takich jak ekstremalne warunki pogodowe, zagrożenie bezpieczeństwa, strajki, decyzje organów zarządzających ruchem lotniczym

Jakie prawo przysługuje pasażerom?

Opóźnienie lotu jest czymś, co zna każdy turysta. Bywa frustrujące, ale na pewno stanie się mniej stresujące, gdy dowiesz się, jakie prawa ci przysługują i że możesz otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot. Gdy w krajach UE lot opóźnia się o więcej niż 3 godziny, masz prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro. A jeżeli opóźnienie wynosi więcej niż 5 godzin, przysługuje ci prawo do zwrotu kosztów biletu. Co więcej, jeśli jesteś zmuszony do wykupienia noclegu z powodu długiego opóźnienia, linia lotnicza ma obowiązek pokryć koszty hotelu oraz transportu z i na lotnisko.

Kiedy złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot?

Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje ci od momentu, kiedy dojdzie do opóźnienia. Możesz złożyć wniosek o wypłatę nawet na drugi dzień po zaistniałej sytuacji. Pamiętaj jednak, aby wszystkie warunki do otrzymania rekompensaty były spełnione, a czas opóźnienia zgadzał się co do minuty. W przeciwnym razie twój wniosek może zostać odrzucony.

Jakie są wysokości odszkodowania za opóźnienie lotu?

Zgodnie z rozporządzeniem (WE) NR 261/2004 Parlamentu Europejskiego, odszkodowanie przysługujące pasażerom w przypadku opóźnienia lotu wynosi od 250 do 600 euro. Kwota zależy od długości danego lotu. Pamiętaj, że jeśli przewoźnik lotniczy zaoferował ci alternatywny plan podróży do miejsca docelowego lub lot zastępczy, który nie przekracza pierwotnie zaplanowanego czasu, może on zmniejszyć wysokość odszkodowania o połowę.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Po pierwsze, musisz upewnić się, że spełniasz wszystkie warunki do otrzymania odszkodowania za opóźniony lot. To oznacza, że musisz potwierdzić opóźnienie lotu i mieć na to dowody. Następnie musisz skontaktować się z liniami lotniczymi, które obsługiwały twój lot. Najlepiej jest to zrobić pisemnie, na przykład przez e-mail, aby zachować dowody korespondencji.

W swoim wniosku o uzyskanie odszkodowania powinieneś zawrzeć wszystkie niezbędne informacje, takie jak numer lotu, datę, godzinę i miejsce lotu, a także szczegółowy opis zdarzenia. W przypadku roszczenia o odszkodowanie możliwe, że linie lotnicze poproszą cię o dodatkowe dokumenty, takie jak bilety lotnicze lub karty pokładowe, więc pamiętaj, aby zachować wszystkie tego typu potwierdzenia.

Kiedy nie otrzymasz zwrotu pieniędzy za opóźnione wejście na pokład?

W niektórych przypadkach, pomimo opóźnienia lotu, nie przysługuje ci odszkodowanie za opóźniony lot. Wszystko zależy od specyficznych okoliczności. Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) NR 261/2004, odszkodowanie za opóźniony lot nie jest wymagane, gdy opóźnienie jest wynikiem „nadzwyczajnych okoliczności”, które nie mogły zostać uniknięte, nawet gdyby podjęto wszelkie środki zapobiegawcze.

Czym są nadzwyczajne okoliczności?

„Nadzwyczajne okoliczności” to sytuacje, które są poza kontrolą linii lotniczych. Przykłady takich sytuacji obejmują, ale nie ograniczają się do:

  • Złe warunki pogodowe: na przykład burze, wichury, gęsta mgła czy śnieżyce, które uniemożliwiają bezpieczne wykonanie lotu.
  • Zagrożenia – ataki terrorystyczne, zamieszki polityczne czy zagrożenia cybernetyczne.
  • Strajki pracowników linii lotniczych lub personelu obsługującego lotnisko.
  • Decyzje organów zarządzających ruchem lotniczym takie jak zamknięcie przestrzeni powietrznej lub lotniska.
  • Niespodziewane problemy techniczne z samolotem lub pokładem, które nie wynikają z braku regularnej konserwacji lub kontroli samolotu.

Odmowa wypłaty odszkodowania

Jeżeli linia lotnicza odmówi wypłaty odszkodowania lub nie odpowie na twój wniosek, masz prawo złożyć skargę do odpowiedniego organu nadzoru. W Polsce jest to Urząd Lotnictwa Cywilnego. Pamiętaj, że musisz to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania odpowiedzi od linii lotniczej lub jej braku. W przypadku odmowy możesz również skorzystać z usług specjalistycznych firm, które pomogą ci w dochodzeniu swoich praw.

Jak uniknąć opóźnień lotów i co zrobić, gdy do nich dojdzie?

Niestety, opóźnienia lotów są częścią podróży i trudno całkowicie ich uniknąć. Ale zawsze możesz być dobrze przygotowany. Upewnij się, że masz na sobie odpowiednie ubrania i przewidujesz dodatkowy czas na przesiadki, jeżeli takie są planowane. Gdy już wiesz, że przysługuje ci odszkodowanie za opóźniony lot, możesz z większym spokojem przyjąć wiadomość o spóźnieniu. Gdy dojdzie do opóźnienia, zachowaj spokój i skontaktuj się z liniami lotniczymi, aby dowiedzieć się, co dalej. A przede wszystkim, pamiętaj o swoich prawach! 

Archiwum: lipiec 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: