Mount Rushmore jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Stanach Zjednoczonych, które przyciąga miliony odwiedzających każdego roku. Pomnik był miejscem wielu wydarzeń politycznych, w tym przemówień prezydenckich i obchodów Czwartego Lipca. Mount Rushmore jest również popularnym miejscem dla wspinaczy skałkowych, którzy często wspinają się na granitowe klify pomnika. Czytaj dalej!

Mount Rushmore – podstawowe informacje

Mount Rushmore National Monument to rzeźba wykuta w granitowej ścianie. Znajduje się w Black Hills w Południowej Dakocie, w Stanach Zjednoczonych. Rzeźba przedstawia 18-metrowe twarze prezydentów George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Czterech prezydentów zostało wybranych, aby reprezentować narodziny, wzrost, rozwój i trwałość Stanów Zjednoczonych.
Pomysł na rzeźbioną górę wyszedł od wybitnego historyka z Południowej Dakoty, Doane’a Robinsona w 1923 roku. Wierzył on, że dzięki niej więcej ludzi przyjedzie do Południowej Dakoty. Robinson zaangażował Borgluma w projekt i obaj panowie pracowali razem, aby zabezpieczyć fundusze i wybrać miejsce dla rzeźby. Borglum początkowo chciał umieścić na górze bohaterów amerykańskiego westernu takich jak Lewis i Clark, Red Cloud i Buffalo Bill Cody, ale rząd federalny wybrał czterech prezydentów.
Budowa Mount Rushmore rozpoczęła się w 1927 roku i zakończyła w 1941 roku, kiedy to zakończono budowę twarzy prezydentów Waszyngtona i Lincolna. Borglum zmarł w 1941 roku, a jego syn Lincoln pomógł dokończyć twarz Theodore’a Roosevelta w następnym roku. W 1966 roku pomnik został uznany za National Historic Landmark (budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swoje historyczne znaczenie), a w 1978 roku za park narodowy.
Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w historii Stanów Zjednoczonych. Jest ono odwiedzane co roku przez miliony turystów.

Jak długo trwała budowa Góry Rushmore w Dakocie?

Budowa Mount Rushmore w Black Hills w Południowej Dakocie rozpoczęła się 4 października 1927 roku od ceremonii prowadzonej przez rzeźbiarza Gutzona Borgluma. Ukończenie masywnej rzeźby zajęło Borglumowi i 400 robotnikom 14 lat. Góra Rushmore jest sanktuarium czterech prezydentów USA: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Głowy prezydentów o wysokości 18 metrów zostały wyrzeźbione w granitowej ścianie góry przy użyciu młotów pneumatycznych i innych narzędzi ręcznych oraz dynamitu.
Gutzon Borglum pierwotnie chciał, aby rzeźba prezydentów przedstawiała ich aż do pasa, ale brak funduszy zmusił go do ograniczenia planów. Borglum zmarł w 1941 roku, kilka miesięcy przed zakończeniem prac nad pomnikiem. W sumie budowa Mount Rushmore kosztowała niespełna milion dolarów.

Jakie znaczenie kryje się za Mount Rushmore?

Sensem Mount Rushmore jest upamiętnienie pierwszych 130 lat istnienia Stanów Zjednoczonych Ameryki. Oficjalna nazwa pomnika to „Sanktuarium Demokracji”. Prezydentów wybrano na podstawie ich roli w rozwoju Republiki i rozszerzaniu jej terytorium.
Waszyngton jest reprezentowany za swoje przywództwo podczas wojny rewolucyjnej i prezydenturę w pierwszych latach Republiki. Jefferson jest reprezentowany za swoją wiarę w demokrację i rolę w tworzeniu Deklaracji Niepodległości.
Lincoln jest reprezentowany za swoje przywództwo podczas wojny secesyjnej i Proklamację Emancypacji. Roosevelt jest reprezentowany za swoją postępową politykę i rolę w przeprowadzeniu Stanów Zjednoczonych przez obie wojny światowe.

Jakich prezydentów przedstawia Mount Rushmore?

Mount Rushmore National Monument to rzeźba wyrzeźbiona w granitowej górze w Black Hills. Rzeźba przedstawia głowy czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych: George’a Washingtona (1732–1799), Thomasa Jeffersona (1743–1826), Theodore’a Roosevelta (1858–1919) i Abrahama Lincolna (1809–1865).
Prace nad pomnikiem rozpoczęły się w 1927 roku i zostały zakończone w 1941 roku z wyrzeźbionymi twarzami wszystkich czterech prezydentów.
Jest on uważany za amerykańską ikonę i pojawił się w dziełach kultury popularnej, w tym w książkach, filmach i zabawkach. Mount Rushmore jest przedmiotem debaty od czasu jego powstania, ponieważ krytycy kwestionowali, czy pomnik jest odpowiednim wykorzystaniem pieniędzy podatników i czy przedstawieni prezydenci zasługują na uhonorowanie w taki sposób.

Ciekawostki o Mount Rushmore

Chociaż Mount Rushmore jest najbardziej znany z wyrzeźbionych twarzy, pomnik zawiera wiele innych ciekawych elementów. Nazwiska prezydentów są wyryte w skałach pod ich twarzami, są tam również wyrzeźbione wizerunki słynnych amerykańskich scen i symboli takich jak Jefferson National Memorial i amerykański bawół. Na miejscu znajduje się również muzeum i amfiteatr, a także szlak, który prowadzi na szczyt góry, z której można się lepiej przyjrzeć rzeźbie.

W jaki sposób rzeźbiono podobizny prezydentów?

Wycięcie podobizny prezydenta na Mount Rushmore to ogromne przedsięwzięcie. Najpierw zespół geodetów spędza tygodnie na mierzeniu powierzchni góry, aby stworzyć szczegółową mapę. Następnie tworzony jest model twarzy prezydenta w odpowiedniej skali.
Po zatwierdzeniu modelu robotnicy zaczynają rzeźbić podobiznę w górze przy pomocy narzędzi ręcznych (m.in. młotów pneumatycznych) oraz dynamitu. Proces ten jest powolny i niebezpieczny, a wykonanie jednej twarzy może zająć lata. Po zakończeniu rzeźbienia, pracownicy nakładają warstwę betonu, aby chronić twarze prezydentów przed żywiołami.
Mount Rushmore National Monument znajduje się w Black Hills w Południowej Dakocie. Pomnik przedstawia twarze czterech prezydentów USA: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Jest to legendarne miejsce, które warto zobaczyć na żywo!

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: