Livorno w Toskanii. Poznaj plaże, zabytki i inne atrakcje w Małej Wenecji

Livorno jest jednym z najciekawszych nadmorskich miast w Toskanii. Nie bez powodu nazywa się je „małą Wenecją”. Zarówno zabudowa, jak i liczne kanały, po których pływają łodzie, do złudzenia przypominają miasto znane z rejsów gondolami i Bazyliki św. Marka.

livorno
Ocena

Miasto słynie z dużego portu handlowego i pasażerskiego oraz z dzielnicy Nuova Venezia. To nawiązanie to Wenecji, ponieważ w Livorno jest wiele miejskich kanałów, po których pływają jachty i łodzie wiosłowe. Chodniki i deptaki spacerowe wiodą przez malownicze kamienne mostki. Poza tym miasto ma długą tradycję i sporo ciekawych zabytków. Poznaj je bliżej i zaplanuj urlop w słonecznej Toskanii, która jest jednym z najciekawszych i najbogatszych regionów we Włoszech.

Livorno – położenie na mapie Włoch i zarys historii

Livorno jest stolicą toskańskiej prowincji o tej samej nazwie, a leży na wybrzeżu Morza Liguryjskiego, 20 km na południe od miasta Piza. Dzięki regularnie kursującym pociągom jest świetną bazą wypadową do poznania Florencji i całej Toskanii, a nawet Rzymu. W przeszłości należało do książęcego rodu Medyceuszy (Medici). Jego przedstawiciele zadbali o rozwój portu, a także świątyń, murów miejskich i solidnych fortec obronnych, które miały chronić port morski przed Maurami, którzy zajmowali się rabowaniem statków. Pomimo zniszczeń wojennych część tej zabudowy udało się odrestaurować, dzięki czemu stanowi ona do dziś atrakcje turystyczne.

Co warto zobaczyć w Livorno? Venezia, plaże i nadmorskie deptaki

Oto najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w centrum Livorno i w okolicy:

 • stocznia, port handlowy i pasażerski oraz przystań jachtowa Porto Mediceo;
 • piaszczysta plaża Spiaggia Libera;
 • Terrazza Mascagni – nadmorska promenada;
 • nowoczesne oceanarium Aquarium di Livorno;
 • dzielnica La Venezia z kanałami i mostami;
 • Mercato Centrale – plac targowy z produktami regionalnymi;
 • Pizza Grande i Piazza della Republica.

Livorno – najciekawsze zabytki

Dzięki ciekawej historii i patronatowi bogatych rodów kupieckich i książęcych w mieście powstało i zachowało się kilka ciekawych obiektów historycznych. Oto one:

 • twierdze obronne z XVI wieku Fortezza Nuova i Fortezza Vecchia z wieżą w kształcie walca;
 • katedra św. Franciszka z końca XVI wieku z bogatą kolekcją oryginalnych dzieł sztuki;
 • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na wzgórzu Montenero, z którego rozciąga się wspaniała panorama miasta;
 • kościółek Chiesa del Domenicani;
 • zabudowa Borgo dei Cappuccini, która jest najstarszą dzielnicą starego miasta.

Popłyń w rejs z portu w Livorno

Livorno to miasto portowe z ciekawą ofertą połączeń pasażerskich. Z portu w Livorno odpływają statki wycieczkowe w rejsy turystyczne wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Regularne połączenia promowe z portami na Elbie, Sardynii i Korsyce to zachęta do poznania tych wysp. Nie wszyscy wiedzą, że na Elbie znajdują się baseny termalne Terme di San Giovanni, a sama wyspa zachwyca zielenią eukaliptusów i sosen piniowych. To nie wszystko. Z Livorno dopłyniesz promem nawet do hiszpańskiej Barcelony.

Toskania – przysmaki kuchni regionalnej

Jeśli jesteś smakoszem kuchni śródziemnomorskiej, to w Livorno twoje podniebienie dozna rozkoszy smaków. Restauracje w tym toskańskim mieście serwują takie specjały, jak: zupa rybna, którą niegdyś jedli rybacy, a także czarne risotto z kałamarnic, gulasz z owoców morza oraz suszony dorsz w sosie z pomidorów. Specjalnością tutejszych knajpek jest kawa podawana z dodatkiem rumu, likieru anyżowego i cytryny.

Warto też wspomnieć o nocnych rozrywkach w licznych dyskotekach oraz o cyklicznych imprezach, jak choćby festiwale muzyczne. Livorno zachwyca i zaskakuje. Tu nikt nie zazna nudy, niezależnie od wieku i tego, w jaki sposób lub wypoczywać.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *