Chicago – rzeka, której bieg odwrócono! W marcu przeżywa oblężenie turystów i mieszkańców stanu Illinois w USA

Dzięki możliwości swobodnych podróży do Stanów Zjednoczonych turyści mogą swobodnie odkrywać atrakcje tego kraju. Jednym z nich jest Chicago – rzeka, która stanowi atrakcję miasta, noszącego tę samą nazwę. Co warto o niej wiedzieć?

chicago rzeka
Ocena

Chicago, rzeka licząca 251 kilometrów długości, tak naprawdę składa się z całego systemu mniejszych rzek oraz kanałów. Przepływa przez centrum Chicago, łącząc Wielkie Jeziora z rzeką Missisipi, która uchodzi do Zatoki Meksykańskiej. Stanowi ciekawostkę hydrologiczną, ale też dużą atrakcję miasta. Dowiedz się więcej o rzece Chicago – ona naprawdę nie ma sobie równych.

Chicago – rzeka Wietrznego Miasta

Chicago, nazywane też Wietrznym Miastem, to trzecia co do wielkości metropolia Stanów Zjednoczonych. Położone jest w stanie Illinois, nad jeziorem Michigan, tworzącym kompleks Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Ta niezwykle atrakcyjna lokalizacja przyciąga turystów, którzy chcą poznać najważniejsze miejsca w USA. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie, stanowiąca jedną z jego atrakcji.

Chicago (rzeka), mimo że nie należy do najbardziej imponujących cieków wodnych w Stanach Zjednoczonych, stanowi nie lada atrakcję. Do początku XX wieku był to dopływ jeziora, które zaopatrywało miasto w wodę pitną. Jednak przemysł oraz niewydolna chicagowska kanalizacja coraz bardziej zanieczyszczały rzekę i sam akwen. Brudna woda wywołała w 1885 roku epidemię cholery. To z kolei stało się powodem, dla którego postanowiono odwrócić bieg rzeki. Przedsięwzięcie się powiodło, a system sprawdza się do dzisiaj.

Dlaczego w marcu rzeka Chicago zmienia kolor?

Obecnie to jedna z atrakcji Chicago. Rzeka stanowi miejsce, gdzie przychodzą mieszkańcy miasta oraz przyjeżdżający tu turyści. Ogromne zainteresowanie wzbudza zwłaszcza w marcu, kiedy z niebieskiego zmienia kolor na soczyście zielony. To element hucznych obchodów dnia Świętego Patryka (17 marca), stanowiących ważną część tradycji krajów anglosaskich. Od początku lat 60. XX wieku każdego roku moment barwienia rzecznej wody przyciąga tysiące obserwujących – uspokajamy, barwnik jest ekologiczny i nie wpływa na środowisko.

Kup bilet i zobacz niesamowitą rzekę Chicago oraz inne atrakcje miasta!

Bulwary nad rzeką Chicago

Bulwary to jedno z piękniejszych miejsc w Chicago. Rzeka wije się pośród drapaczy chmur w centrum miasta. Ten odcinek nazywany jest Chicago Riverwalk, w upalny dzień ocieniają go drzewa, działają tam również restauracje i bary. Nic dziwnego, że stanowi lubiane miejsce wypoczynku, a także zakątek, w którym spędzają przerwy pracownicy okolicznych biurowców. Z bulwarów można również wyruszyć na zwiedzanie miasta drogą rzeczną.

Rejs po Chicago – rzeka jest turystyczną atrakcją

Warto wykorzystać możliwość, jaką jest rejs po Chicago. Rzeka przepływa bowiem przez centrum miasta, ale też inne interesujące dzielnice. W ofercie miejscowych przewoźników są więc wycieczki z przewodnikiem, który zajmująco opowiada o mijanych miejscach. Można także zdecydować się na bardziej budżetową opcję, jaką jest kursująca w weekendy żółta taksówka wodna (Chicago Water Taxi). Trasa biegnie między innymi przez Chinatown, Chicago Riverwalk, Michigan Avenue, a także Goose Island.

Po Chicago można pływać nie tylko statkami turystycznymi, niektórzy śmiałkowie wypożyczają kajaki i w ten sposób spędzają wolne popołudnia. Jednak jeśli chcesz spokojnie przyjrzeć się architekturze, postaw na bardziej sprawdzony środek transportu.

Kup bilet na rejs po Chicago i zobacz to piękne miasto do strony rzeki!

Chicago rzeka – cena

Ile kosztuje rejs rzeką Chicago? Cena biletu zależy od wybranego przewoźnika oraz oferty wycieczki:

  • bilet na żółtą taksówkę kosztuje 6 dolarów, natomiast 10 dolarów to cena karnetu weekendowego;
  • bilet na wycieczkę speedboatem to wydatek od 30 dolarów;
  • bilet na najpopularniejszy rejs z przewodnikiem kosztuje około 40 dolarów.

Chicago rzeka – bilety

Chicago rzeka – informacje praktyczne

Chicago rzeka – adres
  • Do taksówki wodnej można wsiąść np. przy Chicago Riverwalk;
  • Rejsy z przewodnikiem wypływają z Michigan Avenue Dock.
Chicago rzeka – cena
  • Przejazd taksówką ok. 6 dolarów;
  • Rejs z przewodnikiem ok. 40 dolarów.
Chicago rzeka – dostępność dla osób niepełnosprawnych
  • Niektóre taksówki są dostępne dla osób niepełnosprawnych;
  • Promy posiadają udogodnienia dla niepełnosprawnych.

Jeśli zwiedzasz Stany Zjednoczone, nie omijaj Chicago. Rzeka stanowi turystyczną atrakcję – możesz spędzić czas na bulwarach, zjeść tam obiad, a także popłynąć rejs, podczas którego zobaczysz najważniejsze miejsca w Wietrznego Miasta.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *