Biały Dom w Waszyngtonie – rezydencja prezydentów Stanów Zjednoczonych

Biały Dom jest oficjalną rezydencją prezydenta Stanów Zjednoczonych i jest nią od 1800 roku. Budynek znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie i został pierwotnie zbudowany, aby pomieścić amerykański rząd. Co warto o nim wiedzieć?

Biały Dom

Architektem Białego Domu był urodzony w Irlandii James Hoban, a budowa trwała 8 lat. Biały Dom ma 132 pokoje, 32 łazienki, 6 poziomów, 3 windy, kino, kort tenisowy, boisko do koszykówki i tor do kręgli. W Białym Domu mieszka również rodzina prezydenta oraz personel, który dla niego pracuje. Budynek przeszedł wiele zmian i renowacji od czasu, gdy został zbudowany ponad 200 lat temu. Obecnie jest legendarnym symbolem Ameryki. Czytaj dalej!

Biały Dom – podstawowe informacje

Biały Dom jest oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znajduje się on przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie i był rezydencją każdego prezydenta USA od Johna Adamsa w 1800 roku. Rezydencja została zaprojektowana przez urodzonego w Irlandii architekta Jamesa Hobana w stylu neoklasycznym.
Hoban wzorował się na Leinster House, rezydencji księcia Leinster w Dublinie, w Irlandii. Budowa miała miejsce w latach 1800–1802 przy użyciu piaskowca Aquia Creek pomalowanego na biało. Kiedy Thomas Jefferson wprowadził się do domu w 1801 roku (wraz z architektem Benjaminem Henrym Latrobe), dodał na każdym skrzydle niskie kolumnady, które skrywały stajnie i magazyny.
W 1814 roku rezydencja została podpalona przez armię brytyjską w trakcie palenia Waszyngtonu, niszcząc wnętrze i zwęglając znaczną część zewnętrznej części. Rekonstrukcja rozpoczęła się niemal natychmiast, a prezydent James Monroe wprowadził się do częściowo zrekonstruowanej rezydencji wykonawczej w październiku 1817 roku.
Budowa zewnętrzna była kontynuowana poprzez dodanie półokrągłego południowego portyku w 1824 roku i północnego portyku w 1829 roku. Ze względu na tłok w samej rezydencji wykonawczej, prezydent Theodore Roosevelt przeniósł wszystkie biura do nowo wybudowanego Zachodniego Skrzydła w 1901 roku.
Osiem lat później, w 1909 roku, prezydent William Howard Taft rozbudował Zachodnie Skrzydło i stworzył pierwszy Gabinet Owalny, który ostatecznie został przeniesiony w miarę rozbudowy sekcji. Główna rezydencja została podzielona na Executive Residence i Executive Office Building, w którym obecnie mieści się personel Białego Domu.

Kto zbudował Biały Dom?

Biały Dom został zbudowany w 1792 roku przez irlandzkiego architekta Jamesa Hobana. Prezydent Jerzy Waszyngton wybrał miejsce pod budowę białego domu w 1791 roku. Fundamenty wykonano w 1792 roku, a budowę zakończono w 1800 roku.
Biały Dom był domem każdego prezydenta USA od czasów Johna Adamsa. Został uznany za National Historic Landmark w 1960 roku.

Dlaczego Biały Dom jest tak istotny?

Biały Dom jest oficjalną rezydencją prezydenta Stanów Zjednoczonych i jest nią od 1800 roku. Każdy prezydent rezydował w Białym Domu z wyjątkiem Jerzego Washingtona, który wolał swój dom Mount Vernon. Biały Dom znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie i jest symbolem władzy prezydenta.
Biały Dom był sceną wielu ważnych wydarzeń w historii Ameryki. W 1814 roku Brytyjczycy spalili Biały Dom podczas wojny. W 1865 roku Abraham Lincoln został zastrzelony w teatrze znajdującym się obok Białego Domu. W 1920 roku przed Białym Domem wybuchła bomba, zabijając kilka osób. W 1963 roku John F. Kennedy wygłosił swoje słynne przemówienie „Mam marzenie” ze schodów pomnika Lincolna, znajdującego się naprzeciwko Białego Domu.
Biały Dom jest również miejscem wielu ważnych ceremonii i wydarzeń. Prezydent wygłasza coroczne orędzie o stanie państwa przed Kongresem w Izbie Gmin. Prezydent gości również zagranicznych dygnitarzy i głowy państw. Ponadto Biały Dom jest otwarty dla zwiedzających.
Budynek ten jest ważnym symbolem amerykańskiej prezydentury i amerykańskiego rządu. Jest miejscem, w którym tworzy się historia.

Co ważnego wydarzyło się wewnątrz Białego Domu?

W ciągu ostatnich miesięcy wiele wydarzyło się wewnątrz Białego Domu. Niektóre z najbardziej godnych uwagi wydarzeń obejmują rezygnację współpracowników prezydenta Donalda Trumpa, mianowanie nowego sędziego Sądu Najwyższego i uchwalenie kilku ważnych aktów prawnych.
Rezygnacja współpracowników Trumpa nastąpiła po tym, jak został on oskarżony za rzekome podżeganie tłumu do ataku na Kapitol. Proces Trumpa trwa i jeśli zostanie skazany, może otrzymać zakaz ponownego ubiegania się o urząd.
Mianowanie nowego sędziego Sądu Najwyższego było jednym z ostatnich aktów Trumpa jako prezydenta i doprowadziło do znacznej zmiany równowagi ideologicznej sądu. Sąd jest teraz w większości konserwatywny, a to może mieć daleko idące skutki w wielu kwestiach, w tym aborcji i małżeństwach tej samej płci.
Istotnym wydarzeniem w minionym roku było również uchwalenie kilku ważnych aktów prawnych. Najbardziej zauważalnym z nich jest Tax Cuts and Jobs Act, który został uchwalony w grudniu 2017 roku. Ustawa ta obniżyła stawki podatku od osób prawnych i zapewniła znaczne ulgi podatkowe dla najbogatszych Amerykanów.

Do czego służy obecnie Biały Dom?

Biały Dom jest oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znajduje się on przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie i był rezydencją każdego prezydenta USA od Johna Adamsa w 1800 roku.
Kompleks Białego Domu obejmuje Rezydencję Wykonawczą, Skrzydło Zachodnie, Skrzydło Wschodnie, Budynek Biura Wykonawczego Eisenhowera (dawny Departament Stanu, w którym obecnie mieszczą się biura personelu prezydenta i wiceprezydenta) oraz rezydencję gościnną Blair House. Rezydencja Wykonawcza składa się z sześciu pięter – parteru, piętra państwowego, drugiego piętra i trzeciego piętra oraz dwupiętrowej piwnicy. Nieruchomość jest obiektem dziedzictwa narodowego należącym do National Park Service i stanowi część Parku Prezydenta.
W 1814 roku rezydencja została podpalona przez armię brytyjską podczas palenia Waszyngtonu, niszcząc wnętrze i zwęglając dużą część zewnętrza. Rekonstrukcja rozpoczęła się niemal natychmiast, a prezydent James Monroe wprowadził się do częściowo zrekonstruowanej rezydencji wykonawczej w październiku 1817 roku. Budowa była kontynuowana poprzez dodanie Południowego Portyku w 1824 roku i Północnego w 1829 roku. Biały Dom odgrywa rolę w kulturze popularnej od 1800 roku, kiedy to prezydent John Quincy Adams zamieszkał w rezydencji.
W 1833 roku, kiedy Biały Dom był jeszcze zajęty przez prezydenta Andrew Jacksona, jego komnaty zostały wykorzystane jako sceneria dla Tableau vivant „Ostatnia Wieczerza”, rekonstrukcji XV-wiecznego obrazu Leonarda da Vinci. Rzeźba Augusta Rodina „Myśliciel” została zainstalowana na szczycie Wschodniego Portyku w 1902 roku.
Od początku XX wieku Biały Dom pojawił się w wielu filmach, programach telewizyjnych i powieściach. Był również miejscem akcji dwóch ostatnich odcinków serialu „The West Wing”.

Jaka przyszłość czeka Biały Dom?

Przez lata Biały Dom przeszedł wiele zmian, w tym budowę Zachodniego Skrzydła w 1901 roku i Wschodniego Skrzydła w 1942 roku. Jest on najważniejszym budynkiem w Ameryce. Jest domem prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Przyszłość Białego Domu nie jest w żaden sposób zagrożona. Będzie on nadal domem prezydenta Stanów Zjednoczonych i symbolem narodu amerykańskiego. Miejsce to będzie nadal odwiedzane przez ludzi z całego świata!

Odwiedzanie Białego Domu

Biały Dom jest otwarty dla publiczności. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się w normalnych godzinach pracy przez cały rok. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od 7:30 do 11:30 od wtorku do czwartku oraz od 7:30 do 13:30 w piątki i soboty. Zwiedzanie nie odbywa się w niedzielę i poniedziałek, a także w Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Wszystkie wycieczki po Białym Domu są bezpłatne. Zwiedzanie rozpoczyna się co pół godziny, ale konkretne godziny zwiedzania różnią się w zależności od dnia tygodnia.
Aby zamówić wycieczkę, zainteresowane osoby i grupy muszą złożyć wniosek za pośrednictwem swojego członka Kongresu. Niestety, wniosków o zwiedzanie nie można składać za pośrednictwem strony internetowej Białego Domu ani w żaden inny sposób.

Biały Dom jest oficjalną rezydencją prezydenta Stanów Zjednoczonych i jest nią od 1800 roku. Rezydencja znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie i jest zbudowana w stylu neoklasycznym. Biały Dom został pierwotnie zbudowany, aby pomieścić biura rządowe, ale po wojnie w 1814 roku stał się główną rezydencją prezydenta. Obecnie Biały Dom jest symbolem prezydentury i jednym z najsłynniejszych budynków na świecie.

Zobacz też:
Empire State Building w Nowym Jorku – historia, cena wstępu na tarasy widokowe. Poznaj wieżowiec Empire State Building!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *