Architektem Białego Domu był urodzony w Irlandii James Hoban, a budowa trwała 8 lat. Biały Dom ma 132 pokoje, 32 łazienki, 6 poziomów, 3 windy, kino, kort tenisowy, boisko do koszykówki i tor do kręgli. W Białym Domu mieszka również rodzina prezydenta oraz personel, który dla niego pracuje. Budynek przeszedł wiele zmian i renowacji od czasu, gdy został zbudowany ponad 200 lat temu. Obecnie jest legendarnym symbolem Ameryki. Czytaj dalej!

Biały Dom – podstawowe informacje

Biały Dom jest oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znajduje się on przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie i był rezydencją każdego prezydenta USA od Johna Adamsa w 1800 roku. Rezydencja została zaprojektowana przez urodzonego w Irlandii architekta Jamesa Hobana w stylu neoklasycznym.
Hoban wzorował się na Leinster House, rezydencji księcia Leinster w Dublinie, w Irlandii. Budowa miała miejsce w latach 1800–1802 przy użyciu piaskowca Aquia Creek pomalowanego na biało. Kiedy Thomas Jefferson wprowadził się do domu w 1801 roku (wraz z architektem Benjaminem Henrym Latrobe), dodał na każdym skrzydle niskie kolumnady, które skrywały stajnie i magazyny.
W 1814 roku rezydencja została podpalona przez armię brytyjską w trakcie palenia Waszyngtonu, niszcząc wnętrze i zwęglając znaczną część zewnętrznej części. Rekonstrukcja rozpoczęła się niemal natychmiast, a prezydent James Monroe wprowadził się do częściowo zrekonstruowanej rezydencji wykonawczej w październiku 1817 roku.
Budowa zewnętrzna była kontynuowana poprzez dodanie półokrągłego południowego portyku w 1824 roku i północnego portyku w 1829 roku. Ze względu na tłok w samej rezydencji wykonawczej, prezydent Theodore Roosevelt przeniósł wszystkie biura do nowo wybudowanego Zachodniego Skrzydła w 1901 roku.
Osiem lat później, w 1909 roku, prezydent William Howard Taft rozbudował Zachodnie Skrzydło i stworzył pierwszy Gabinet Owalny, który ostatecznie został przeniesiony w miarę rozbudowy sekcji. Główna rezydencja została podzielona na Executive Residence i Executive Office Building, w którym obecnie mieści się personel Białego Domu. Kup bilety na wycieczkę już teraz!

Kto zbudował Biały Dom?

Biały Dom został zbudowany w 1792 roku przez irlandzkiego architekta Jamesa Hobana. Prezydent Jerzy Waszyngton wybrał miejsce pod budowę białego domu w 1791 roku. Fundamenty wykonano w 1792 roku, a budowę zakończono w 1800 roku.
Biały Dom był domem każdego prezydenta USA od czasów Johna Adamsa. Został uznany za National Historic Landmark w 1960 roku.

Dlaczego Biały Dom jest tak istotny?

Biały Dom jest oficjalną rezydencją prezydenta Stanów Zjednoczonych i jest nią od 1800 roku. Każdy prezydent rezydował w Białym Domu z wyjątkiem Jerzego Washingtona, który wolał swój dom Mount Vernon. Biały Dom znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie i jest symbolem władzy prezydenta.
Biały Dom był sceną wielu ważnych wydarzeń w historii Ameryki. W 1814 roku Brytyjczycy spalili Biały Dom podczas wojny. W 1865 roku Abraham Lincoln został zastrzelony w teatrze znajdującym się obok Białego Domu. W 1920 roku przed Białym Domem wybuchła bomba, zabijając kilka osób. W 1963 roku John F. Kennedy wygłosił swoje słynne przemówienie „Mam marzenie” ze schodów pomnika Lincolna, znajdującego się naprzeciwko Białego Domu.
Biały Dom jest również miejscem wielu ważnych ceremonii i wydarzeń. Prezydent wygłasza coroczne orędzie o stanie państwa przed Kongresem w Izbie Gmin. Prezydent gości również zagranicznych dygnitarzy i głowy państw. Ponadto Biały Dom jest otwarty dla zwiedzających.
Budynek ten jest ważnym symbolem amerykańskiej prezydentury i amerykańskiego rządu. Jest miejscem, w którym tworzy się historia.

Co ważnego wydarzyło się wewnątrz Białego Domu?

W ciągu ostatnich miesięcy wiele wydarzyło się wewnątrz Białego Domu. Niektóre z najbardziej godnych uwagi wydarzeń obejmują rezygnację współpracowników prezydenta Donalda Trumpa, mianowanie nowego sędziego Sądu Najwyższego i uchwalenie kilku ważnych aktów prawnych.
Rezygnacja współpracowników Trumpa nastąpiła po tym, jak został on oskarżony za rzekome podżeganie tłumu do ataku na Kapitol. Proces Trumpa trwa i jeśli zostanie skazany, może otrzymać zakaz ponownego ubiegania się o urząd.
Mianowanie nowego sędziego Sądu Najwyższego było jednym z ostatnich aktów Trumpa jako prezydenta i doprowadziło do znacznej zmiany równowagi ideologicznej sądu. Sąd jest teraz w większości konserwatywny, a to może mieć daleko idące skutki w wielu kwestiach, w tym aborcji i małżeństwach tej samej płci.
Istotnym wydarzeniem w minionym roku było również uchwalenie kilku ważnych aktów prawnych. Najbardziej zauważalnym z nich jest Tax Cuts and Jobs Act, który został uchwalony w grudniu 2017 roku. Ustawa ta obniżyła stawki podatku od osób prawnych i zapewniła znaczne ulgi podatkowe dla najbogatszych Amerykanów.
kup bilety

Do czego służy obecnie Biały Dom?

Biały Dom jest oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znajduje się on przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie i był rezydencją każdego prezydenta USA od Johna Adamsa w 1800 roku.
Kompleks Białego Domu obejmuje Rezydencję Wykonawczą, Skrzydło Zachodnie, Skrzydło Wschodnie, Budynek Biura Wykonawczego Eisenhowera (dawny Departament Stanu, w którym obecnie mieszczą się biura personelu prezydenta i wiceprezydenta) oraz rezydencję gościnną Blair House. Rezydencja Wykonawcza składa się z sześciu pięter – parteru, piętra państwowego, drugiego piętra i trzeciego piętra oraz dwupiętrowej piwnicy. Nieruchomość jest obiektem dziedzictwa narodowego należącym do National Park Service i stanowi część Parku Prezydenta.
W 1814 roku rezydencja została podpalona przez armię brytyjską podczas palenia Waszyngtonu, niszcząc wnętrze i zwęglając dużą część zewnętrza. Rekonstrukcja rozpoczęła się niemal natychmiast, a prezydent James Monroe wprowadził się do częściowo zrekonstruowanej rezydencji wykonawczej w październiku 1817 roku. Budowa była kontynuowana poprzez dodanie Południowego Portyku w 1824 roku i Północnego w 1829 roku. Biały Dom odgrywa rolę w kulturze popularnej od 1800 roku, kiedy to prezydent John Quincy Adams zamieszkał w rezydencji.
W 1833 roku, kiedy Biały Dom był jeszcze zajęty przez prezydenta Andrew Jacksona, jego komnaty zostały wykorzystane jako sceneria dla Tableau vivant „Ostatnia Wieczerza”, rekonstrukcji XV-wiecznego obrazu Leonarda da Vinci. Rzeźba Augusta Rodina „Myśliciel” została zainstalowana na szczycie Wschodniego Portyku w 1902 roku.
Od początku XX wieku Biały Dom pojawił się w wielu filmach, programach telewizyjnych i powieściach. Był również miejscem akcji dwóch ostatnich odcinków serialu „The West Wing”.

Jaka przyszłość czeka Biały Dom?

Przez lata Biały Dom przeszedł wiele zmian, w tym budowę Zachodniego Skrzydła w 1901 roku i Wschodniego Skrzydła w 1942 roku. Jest on najważniejszym budynkiem w Ameryce. Jest domem prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Przyszłość Białego Domu nie jest w żaden sposób zagrożona. Będzie on nadal domem prezydenta Stanów Zjednoczonych i symbolem narodu amerykańskiego. Miejsce to będzie nadal odwiedzane przez ludzi z całego świata!

Odwiedzanie Białego Domu

Biały Dom jest otwarty dla publiczności. Wycieczki z przewodnikiem odbywają się w normalnych godzinach pracy przez cały rok. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się od 7:30 do 11:30 od wtorku do czwartku oraz od 7:30 do 13:30 w piątki i soboty. Zwiedzanie nie odbywa się w niedzielę i poniedziałek, a także w Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Wszystkie wycieczki po Białym Domu są bezpłatne. Zwiedzanie rozpoczyna się co pół godziny, ale konkretne godziny zwiedzania różnią się w zależności od dnia tygodnia.
Aby zamówić wycieczkę, zainteresowane osoby i grupy muszą złożyć wniosek za pośrednictwem swojego członka Kongresu. Niestety, wniosków o zwiedzanie nie można składać za pośrednictwem strony internetowej Białego Domu ani w żaden inny sposób.

Biały Dom jest oficjalną rezydencją prezydenta Stanów Zjednoczonych i jest nią od 1800 roku. Rezydencja znajduje się przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie i jest zbudowana w stylu neoklasycznym. Biały Dom został pierwotnie zbudowany, aby pomieścić biura rządowe, ale po wojnie w 1814 roku stał się główną rezydencją prezydenta. Obecnie Biały Dom jest symbolem prezydentury i jednym z najsłynniejszych budynków na świecie.

 

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: