Obecnie Alcatraz jest popularnym celem turystycznym, a wyspa stanowi schronienie dla wielu ptaków i innych dzikich zwierząt. Turyści mogą zwiedzać dawne więzienie lub podziwiać widoki na zatokę z wielu szlaków turystycznych znajdujących się na wyspie. Alcatraz to także ważna lekcja historii, ponieważ w 1969 roku było to miejsce protestu rdzennych Amerykanów. Miejsce to pojawiło się nawet w kilku hollywoodzkich filmach. Czytaj dalej!

Alcatraz – podstawowe informacje

Alcatraz to mała wyspa położona w Zatoce San Francisco. Była używana jako fortyfikacja wojskowa w początkowym okresie istnienia Stanów Zjednoczonych, a później stała się więzieniem federalnym.
Jest najbardziej znana jako miejsce więzienia o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, które działało od 1934 do 1963 roku. Alcatraz jest obecnie narodowym obszarem rekreacyjnym i ikonicznym symbolem amerykańskiego systemu sprawiedliwości w sprawach karnych.

Dlaczego skalista wyspa Alcatraz jest sławna? Czy warto zobaczyć ją na żywo?

Alcatraz to mała wyspa w Zatoce San Francisco. Jest znana z tego, że była miejscem więzienia federalnego w latach 1934–1963. Wyspa jest również znana z tego, że była miejscem protestu rdzennych Amerykanów od 1969 do 1971 roku.
Więzienie federalne na Alcatraz zostało zamknięte w 1963 roku. Obecnie wyspa jest Narodowym Zabytkiem i popularnym miejscem turystycznym. Wyspa Alcatraz jest znana z zimnej, wilgotnej pogody i izolacji od lądu.
Protest rdzennych Amerykanów na wyspie był prowadzony przez grupę zwaną Indianami Wszystkich Plemion. Protestujący okupowali wyspę przez 19 miesięcy. Domagali się, aby rząd zwrócił wyspę rdzennym Amerykanom. Protest zakończył się w 1971 roku, kiedy rząd usunął protestujących siłą.

Jaka jest historia wyspy Alcatraz?

Wyspa Alcatraz jest cennym źródłem wiedzy o amerykańskiej historii. Wyspa znajduje się w Zatoce San Francisco i była pierwotnie zamieszkana przez rdzennych Amerykanów Ohlone. W 1769 roku hiszpański odkrywca Juan Manuel de Ayala nazwał wyspę „Isla de Alcatraces”.
W 1847 roku, podczas wojny meksykańsko-amerykańskiej, Alcatraz została wykorzystana jako fortyfikacja chroniąca San Francisco przed atakiem. W 1850 roku stała się więzieniem wojskowym, a w czasie wojny secesyjnej przebywali na niej zarówno więźniowie Konfederacji, jak i Unii.
W 1934 roku wyspa stała się więzieniem federalnym, w którym przebywali jedni z najsłynniejszych przestępców w historii USA, w tym Al Capone, George „Machine Gun” Kelly i Robert Franklin Stroud. Więzienie zostało zamknięte w 1963 roku, ponieważ było zbyt drogie w utrzymaniu. Inne powody zamknięcia, to błędy konstrukcyjne i powstające uszkodzenia betonowych elementów przez wpływ słonego, nadmorskiego powietrza.
Alcatraz jest obecnie Narodowym Zabytkiem Historii i popularnym miejscem turystycznym. Odwiedzający mogą wziąć udział w wycieczkach po wyspie, więzieniu i okolicy.

Al Capone i inni przestępcy, którzy byli trzymani w więzieniu Alcatraz

Alcatraz gościło jednych z największych przestępców w historii Ameryki. Byli to m.in. Al Capone, George „Machine Gun” Kelly, Robert Franklin Stroud i James „Whitey” Bulger. Większość więźniów w Alcatraz odbywała karę za poważne przestępstwa, ale niektórzy zostali zakwalifikowani jako więźniowie polityczni lub ludzie, którzy byli uważani za zbyt niebezpiecznych, aby trzymać ich gdziekolwiek indziej. Życie w tym miejscu było bardzo trudne, a więźniowie często byli poddawani ciężkim warunkom. Dodatkowo doskwierała im przytłaczająca samotność.

Legendarne ucieczki z Alcatraz

Wyspa Alcatraz w Zatoce San Francisco od wieków jest miejscem mitów i legend. Pierwszymi odnotowanymi Europejczykami, którzy odwiedzili wyspę, byli Hiszpanie w 1775 roku, prowadzeni przez Juana Manuela de Ayalę. Ayala nazwał wyspę „Isla de los Alcatraces” z powodu dużej liczby pelikanów, które ją zamieszkiwały. Nazwa „Alcatraz” pochodzi od hiszpańskiego słowa „pelikan”.
Pierwszymi znanymi mieszkańcami Alcatraz byli rdzenni Amerykanie, którzy używali wyspy do polowań i połowów. Rdzenni Amerykanie zostali przymusowo usunięci z wyspy w 1811 roku i została ona przekształcona w fort wojskowy. W połowie XIX wieku wyspa była wykorzystywana jako więzienie wojskowe.
Najsłynniejszymi więźniami osadzonymi na wyspie Alcatraz byli Al Capone i Robert Franklin Stroud, znany jako „Ptasznik z Alcatraz”.
W 1934 roku wyspa została przekształcona w więzienie federalne i funkcjonowała do 1963 roku. Podczas 29 lat funkcjonowania jako więzienie, Alcatraz zyskało reputację więzienia nie do zdobycia. Podjęto w sumie 14 prób ucieczki z Alcatraz, przy czym potwierdzono, że tylko pięciu mężczyzn zginęło podczas próby. Najsłynniejsza próba ucieczki została przeprowadzona przez Franka Morrisa i obejmowała udział trzech innych więźniów.
Mężczyzn nigdy więcej nie widziano i przypuszcza się, że utonęli w mroźnych wodach Zatoki San Francisco.
Alcatraz oficjalnie zamknięto jako więzienie w 1963 roku, a w 1972 roku przekształcono w park narodowy. Obecnie wyspa jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w San Francisco. Odwiedzający mogą wziąć udział w wycieczkach po wyspie, obejrzeć cele więzienne i poznać fascynującą historię tego słynnego zabytku.

Jakie są niektóre interesujące fakty na temat Alcatraz w San Francisco?

Wyspa Alcatraz znajduje się w Zatoce San Francisco, w Stanach Zjednoczonych. Wyspa jest tak nazwana ze względu na dużą liczbę ptaków morskich (zwłaszcza pelikanów), które kiedyś zamieszkiwały wyspę. Wyspa służyła jako forteca, więzienie wojskowe (1912–1933) i więzienie federalne (1934–1963). W ciągu prawie 30 lat na wyspie osadzono niektórych z najbardziej znanych przestępców Ameryki, w tym Ala Capone, Roberta Franklina Strouda („Ptasznik z Alcatraz”), George’a Kelley’ego, Bumpy’ego Johnsona, Jamesa Bulgera i Alvina Karpisa.
United States Lighthouse Service zarządzała stacją świetlną Alcatraz od 1854 roku do 1909 roku, kiedy to armia amerykańska przejęła odpowiedzialność za wyspę i latarnię. Oprócz latarni armia wybudowała także dwupoziomowe kwatery dla latarnika i jego rodziny, a także kilka budynków gospodarczych.
Armia zainstalowała również baterie dział wokół wyspy, a w 1909 roku rozpoczęto budowę dużej betonowej cysterny, która mogła pomieścić ogromne ilości wody deszczowej.
W 1934 roku Departament Sprawiedliwości USA przejął wyspę i przekształcił ją w więzienie federalne. Więzienie zostało zaprojektowane z myślą o więźniach, którzy byli uważani za najbardziej niebezpiecznych. Alcatraz stało się znane jako „Skała” ze względu na jego izolację od stałego lądu. Więzienie było zarządzane przez Amerykańskie Biuro Więzienne w latach 1934–1963.
Alcatraz było również miejscem dwóch słynnych ucieczek. W 1962 roku więźniowie Frank Morris i John Anglin uciekli z Alcatraz i nigdy więcej ich nie widziano. W 1963 roku z więzienia uciekł również Clarence Anglin, ale jego ciało znaleziono kilka miesięcy później pływające w Zatoce San Francisco.
W 1963 roku wyspa Alcatraz przestała być więzieniem federalnym i została przekazana amerykańskiej General Services Administration. Następnie wyspa została ponownie otwarta dla społeczeństwa jako narodowy obszar.
Wyspa jest również domem dla dużej populacji ptaków, co czyni ją popularnym miejscem dla obserwatorów tych zwierząt. Obecnie Alcatraz jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w San Francisco.

Alcatraz to mała wyspa w Zatoce San Francisco. Jest najbardziej znana jako miejsce więzienia federalnego Alcatraz, które działało od 1934 do 1963 roku. Wyspa była również używana jako fortyfikacja wojskowa podczas wojny secesyjnej i jako więzienie wojskowe podczas II wojny światowej. Wyspa jest obecnie zarządzana przez Służbę Parków Narodowych jako część Golden Gate National Recreation Area. Turyści mogą pływać promami na wyspę z San Francisco i zwiedzać pozostałości więzienia.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: