Zapamiętaj!

  • Znojmo to malownicze miasteczko w Czechach, znane z pięknej architektury i tradycji winiarskich.
  • Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami obronnymi, za którymi kryją się najważniejsze zabytki.
  • Miasto oferuje wiele atrakcji, w tym wycieczkę po podziemiach, które należą najgęstszych i największych sieci podziemnych w Europie Środkowej.
  • Znojmo najlepiej odwiedzić podczas winobrania, kiedy odbywają się degustacje i imprezy tematyczne.

Znojmo, jedno z najpiękniejszych miast Moraw Południowych

Znojmo to malownicze miasto w czeskich Morawach, położone niedaleko granicy z Austrią – niecałe 100 km od Wiednia. Podobny dystans dzieli je od Brna, jednego z większych morawskich miast. Znojmo zachwyca turystów zabytkową zabudową – większość najważniejszych atrakcji mieści się w granicach średniowiecznych murów miejskich. Na wyciągnięcie ręki znajdują się również słynne winnice, a także urokliwy Park Narodowy Podyji, który obejmuje dolinę rzeki Dyja. Jeśli chcesz przyjechać do Znojma, najlepszą porą jest jesienne winobranie, chociaż wiosną i latem również jest tu pięknie! 

Pamiętaj, że na Morawach i Śląsku jest wiele innych ciekawych miejsc! Jeśli planujesz dłuższy pobyt w regionie, przeczytaj inne artykuły, w których opisujemy najważniejsze atrakcje:

Najciekawsze atrakcje miasta – mury obronne i zamek

Osoby, które są zainteresowane historią, na pewno nie odmówią sobie przyjemności zwiedzania zamku w Znojmie oraz otaczających centrum miasta dawnych murów obronnych. Wzdłuż nich znajdują się niezwykłe baszty i fortyfikacje, które przez wieki chroniły miasto przed najazdami wrogów. Do naszych czasów zachowało się aż pięć wież obronnych. Warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne oraz panoramę miasta. 

Zamek w Znojmie

Zamek nie przetrwał w całości do dzisiaj,  został wzniesiony na cyplu nad ujściem Potoku Granicznego do Dyji i jest dobrym punktem widokowym na Starówkę oraz całą okolicę. Pierwszą budowlę obronną na wzgórzu wzniósł Luitpold Znojemski, a były to umocnienia drewniano-ziemne. W końcu XII wieku książę Władysław III Henryk przekształcił je w kamienny gród. W pozostałościach zamku obecnie działa muzeum, które pokazuje życie mieszczan i szlachty na przestrzeni wieków. Przed laty działał tam również browar. Na terenie zamku znajduje się również rotunda Świętej Katarzyny.

Zabytki Znojma – rotunda św. Katarzyny i kościół św. Mikołaja

Turyści, którzy planując zwiedzać Znojmo, nie mogą pominąć tamtejszych zabytków sakralnych. To kościół św. Mikołaja, a także wspomniana wcześniej rotunda św. Katarzyny. Jest niezwykłą romańską budowlą z XII wieku, która stanowi jedyny zachowany zabytek dawnego zamku książęcego Przemyślidów. Ten wyjątkowy obiekt powstał z inicjatywy księcia Brzetysława I jako część fortyfikacji granicznej południowych Moraw. Rotunda, choć skromna z zewnątrz, skrywa w sobie niesamowite freski, które są prawdziwym arcydziełem sztuki średniowiecznej. Podczas wizyty w rotundzie, będziecie mogli dowiedzieć się więcej o jej historii, a także o księżnej Helenie Znojemskiej, żonie Kazimierza Sprawiedliwego.

Kościół św. Mikołaja – perła architektury gotyckiej

Kościół św. Mikołaja w Znojmie to niezwykła historyczna świątynia w stylu gotyckim, która zachwyca odwiedzających południowe Morawy. Wybudowany w średniowieczu, kościół posiada wieżę wzniesioną w stylu romańskim na początku XII wieku. Ta trójnawowa budowla halowa jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. W 1335 roku strawił ją pożar, a odbudowa trwała aż 200 lat! W XIX wieku dobudowano neogotycką wieżę z wysoką iglicą, która dodaje jeszcze więcej uroku tej świątyni. Odwiedzając kościół św. Mikołaja, odkryjesz tajemnice dawnych czasów, podziwiając jednocześnie piękno jego architektury i zabytkowego wyposażenia. Nie przegap okazji, aby wzbogacić swoją podróż o to fascynujące miejsce!

Podziemna trasa turystyczna – to trzeba zobaczyć!

Jeśli chcesz poznać Znojmo, koniecznie zejdź do tamtejszych piwnic i podziemi. Jedną z największych atrakcji w mieście jest bowiem podziemna trasa turystyczna Znojemskie Podziemia. Te głęboko wykute w litej skale labirynty stanowią jedną z najbardziej gęstych i rozległych sieci podziemnych w Europie Środkowej, przyciągając turystów spragnionych przygód i niezapomnianych doświadczeń. Składają się z kilku poziomów i oferują naprawdę emocjonujące zwiedzanie.

Zwiedzanie trasy turystycznej w Znojmie

Jeśli szukasz nieco dreszczyku emocji, możesz wybrać nietradycyjną wersję zwiedzania i odkryć nową trasę pełną tajemnic i nieodkrytych zakamarków. Przeciskanie się przez wąskie korytarze, brodzenie w wodzie, wspinaczka po mokrej drabinie – to wszystko jedynie w świetle czołówki! Odważysz się? Dla tych, którzy nie pragną ekstremalnych doznań, przygotowano klasyczną trasę. Jednak i na niej nie brakuje niespodzianek. Wejście do podziemi możliwe jest tylko w towarzystwie przewodnika, więc warto wcześniej kupić bilety.

Atrakcje w okolicach Znojma – klasztor Louka

Klasztor Loucky, położony w malowniczej miejscowości Louka niedaleko Znojma, to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc, które warto odwiedzić podczas podróży po Czechach. Założony przez norbertanów przez wieki był jednym z najbardziej znaczących kompleksów klasztornych w tej części Europy. Mimo że obecnie nie zamieszkują go mnisi, nadal można poczuć niezwykłą atmosferę duchowości, ale też spróbować bardziej doczesnych atrakcji.

Dawny klasztor Louka – współczesna oferta

Dziś to miejsce pełne uroku, tajemniczości i niezapomnianych wrażeń. W murach klasztoru Loucky mieści się siedziba największego producenta win w Czechach, a także muzeum poświęcone winiarstwu. Dla miłośników tego szlachetnego trunku dawny klasztor oferuje organizowane w klasztornych piwniczkach degustacje wina, które cieszą się dużą popularnością. Odwiedzając klasztor Loucky, zanurzysz się w niezwykłej atmosferze historii, duchowości i doskonałej tradycji winiarskiej. To idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną, przyjaciółmi czy w romantycznym duecie, odkrywając piękno architektury oraz bogactwo smaków i aromatów miejscowych win.

Warto zwiedzać znojemskie winnice!

Położone w malowniczej okolicy regionu Moraw Południowych, Znojmo słynie z długiej tradycji winiarskiej, która sięga średniowiecza. Otoczone licznymi winnicami i piwnicami, miasto oferuje bogatą ofertę dla turystów, którzy pragną zgłębić tajemnice lokalnej produkcji wina. Jednym z największych wydarzeń dla miłośników tego trudnku jest Znojemskie Winobranie, które odbywa się co roku i przyciąga nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Festiwal ten, obok Mikulova, należy do najpopularniejszych w Czechach. Oprócz skosztowania miejscowego wina uczestnicy mogą wziąć udział w romantycznym nocnym spacerze po Znojmie, oczywiście połączonym z degustacją wina.

Znojemskie Winobranie Historyczne i inne imprezy

Znojemskie Historyczne Winobranie to coroczne święto w Znojmo, Czechy, które upamiętnia wizytę króla czeskiego Jana Luksemburskiego, jego żony Eliški Przemyślidówny i dworu królewskiego w 1327 roku. Wydarzenie obejmuje wiele atrakcji, takich jak występy teatralne, koncerty, fajerwerki, turnieje rycerskie, zabytkowe targowisko z pokazami rzemiosł oraz obóz wojskowy. Głównym punktem święta jest uroczysty pochód, który przemierza miasto z udziałem Bachusa, boga wina i dobrego nastroju. Wydarzenie organizowane jest zawsze na początku września.

Latem również odbywają się koncerty!

Znojmo przyciąga nie tylko somelierów i winiarzy, jednym z ważniejszych wydarzeń jest lipcowy Festiwal Muzyczny. Prezentuje publiczności bogactwo różnorodnych stylów i rodzajów muzyki, łącząc to, co wydaje się niezwiązane, a jednocześnie przekraczając granice między gatunkami. Serce festiwalu stanowi inscenizacja i wykonanie opery, która jest przygotowywana w Znojmie i prezentowana podczas trzech wieczorów festiwalowych. Festiwal co roku wyróżnia się spójną dramaturgią. Wszystkie koncerty oraz dodatkowe wydarzenia towarzyszące wprowadzają magiczną atmosferę.

Rowerowe szlaki w okolicy Znojma

Znojmo słynie z pięknych winiarskich ścieżek rowerowych! W okolicy miasta znajdują się nowe i jeszcze nieodkryte szlaki rowerowe, które z pewnością zaskoczą zarówno początkujących, jak i doświadczonych rowerzystów. Podczas wycieczki po malowniczych ścieżkach, można podziwiać piękno tego regionu, a także poznać lokalne atrakcje, takie jak winnice i zabytki architektury. Okolice Znojma są idealnym miejscem dla tych, którzy chcą zasmakować Moraw, a jednocześnie cieszyć się aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Podczas wyprawy rowerowej można odkryć swoje ulubione miejsca, a także zatrzymać i cieszyć się smakiem lokalnych win. Region ten jest słynny z wyjątkowej atmosfery oraz gościnności mieszkańców, którzy z radością przyjmują turystów w swoich winnicach.

Noclegi w Znojmie i najbliższej okolicy

Gdzie warto zatrzymać się, planując pobyt w Znojmie? Oferta noclegowa miasteczka jest bardzo ciekawa – turyści znajdą tu wygodne hotele i pensjonaty w ścisłym centrum, jak również wygodne apartamenty na wyłączność. Wiele z takich miejsc oferuje śniadanie w cenie noclegu. Ceny również nie powinny zaskakiwać turystów – niekiedy są niższe niż w polskich obiektach turystycznych.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Jak dojechać do Znojma?

Znojmo położone jest na południu Czech, dlatego dojazd z Polski bywa nieco problematyczny. Najwygodniejsze rozwiązanie to oczywiście podróż własnym samochodem. Z Polski można bezpośrednio dojechać koleją do Czech – zazwyczaj podróż będzie wymagała przesiadki, np. w Brzecławiu, skąd można kontynuować podróż do Znojma. Czas dojazdu to około 1 godzina. Bardzo ciekawym i jednocześnie wygodnym rozwiązaniem, jest znalezienie tanich lotów. Najbliższym lotniskiem jest to w austriackiej stolicy. Z Wiednia do Znojma można dojechać pociągiem lub autobusem.

Wiedeń – sprawdź ceny lotów:

Znojmo jest jednym z najpiękniejszych miasteczek na Morawach. Uroku dodają mu nie tylko świetnie zachowane zabytki, ale także klimatyczne winnice, które chętnie otwierają swe podwoje przed turystami.

Archiwum: kwiecień 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: