San Vito Lo Capo – kurort na północno-zachodnim wybrzeżu Sycylii z najpiękniejszą plażą w regionie

San Vito Lo Capo to klimatyczny włoski ośrodek turystyczny na zachodzie Sycylii. Co można tam robić poza wylegiwaniem się na plaży i pływaniem w morzu? XIX-wieczne zabytki czy piękna plaża San Vito to tylko przykładowe atrakcje.

San Vito Lo Capo
Ocena

San Vito Lo Capo to popularny nadmorski kurort na północno-zachodnim krańcu Sycylii we Włoszech. Jest doskonale z komunikowany z resztą regionu, w dodatku znajduje się w pobliżu międzynarodowych portów lotniczych w Palermo i Trapani. Poza słynną plażą miasto proponuje turystom inne atrakcje: rejsy wzdłuż wybrzeża, a czasem na wyspy Egadi. Lokalną sycylijską specjalnością jest kuskus, a San Vito szczyci się własnym festiwalem kulinarnym: Cous Cous Fest. Jest też międzynarodowy festiwal latawców.

San Vito Lo Capo – nowoczesny kurort

W przeciwieństwie do większości miejsc na Sycylii, w San Vito Lo Capo najważniejsze jest morze z krystalicznie czystą wodą i duża piaszczysta plaża (uważana za jedną z najpiękniejszych na Sycylii). Jeżeli ktoś poszukuje zabytkowych budynków, może się rozczarować, bo co prawda na miejscu jest jeden lub dwa zabytki, ale w gruncie rzeczy to niewielkie miasteczko jest bardzo nowoczesnym kurortem turystycznym nastawionym na turystów typu all inclusive.

Zadowoleni z pewnością będą wczasowicze, którzy chcą się opalać, pływać i odprężyć. Miejsce również jest polecane dla rodzin z dziećmi, które chcą mieć trochę lenistwa na plaży w przerwie od zwiedzania zabytków sycylijskiej kultury.

Jak dojechać do San Vito Lo Capo?

Do San Vito Lo Capo można łatwo dotrzeć zarówno z Trapani, jak i Palermo. Z Trapani kursuje publiczny autobus, kurs zajmuje niecałe półtorej godziny. Funkcjonuje również połączenie autobusowe z Palermo. W sezonie kursy odbywają się kilka razy dziennie, a podróż trwa od dwóch i pół do trzech godzin.

Jako że miasto znajduje się na drugim końcu cypla, San Vito Lo Capo nie jest wymarzoną bazą wypadową do zwiedzania szerszego obszaru zachodniej Sycylii. Za to jest świetnym miejscem na zaszycie się i leniwy odpoczynek przez kilka dni.

Zabytki w San Vito Lo Copolo

Zabytkowe budynki San Vito obejmują XIX-wieczny ratusz, Palazzo La Porta oraz najbardziej charakterystyczny budynek miasta, czyli kościół-forteca Santuario di San Vito. Kompleks poświęcony patronowi miasta ma długą historię, obejmującą rolę wojskową przed jego religijnym przekształceniem. Obecnie na miejscu działa małe muzeum, w skład którego wchodzą pomieszczenia, w których znajdują się posągi, litografie, płótna, odbitki holograficzne, dewocjonalia i dzieła współczesne m.in.:

  • drewniana figura przedstawiająca Niepokalane Poczęcie z XV wieku;
  • Monstrancja – srebrny artefakt, dar mediolańskiego patrycjusza;
  • Ecce Homo – rzeźba stiukowa;
  • siedemnastowieczny ornat z zielonego aksamitu.

W mieście funkcjonuje również muzeum morskie, Museo del Mare, z rozmaitymi eksponatami, w tym znaleziskami archeologicznymi z lokalnych wraków statków.

Rezerwat Naturale dello Zingaro na Sycylii w Golfo di Castellammare

Rezerwat przyrody Zingaro to cudowny chroniony obszar wybrzeża, który rozciąga się na dużym obszarze cypla, od San Vito lo Capo aż do Scopello. W rezerwacie znajduje się wiele szlaków, w tym ścieżki prowadzące z głównej trasy przybrzeżnej do małych zatoczek ze żwirowymi plażami, które zapewniają spokojne miejsca do pływania.

Nadmorski rezerwat przyrody jest prawdziwym rajem dla osób lubiących piesze wędrówki i miłośników dzikiej przyrody, w tym rzadkiego orła Bonelli i 40 innych gatunków ptaków, które można tam spotkać.

Fantastyczny 7-kilometrowy szlak pieszy na północ wzdłuż wybrzeża od głównego wejścia do rezerwatu (Scopello) przechodzi przez centrum dla zwiedzających i liczne muzea skupiające się na lokalnej kulturze, rzemiośle i dziedzictwie. Północne wejście do rezerwatu zlokalizowane jest 12 km od miasta San Vito Lo Capo i niestety nie jest obsługiwane przez transport publiczny, co sprawia, że ​​powrót na południe do Scopello jest najpraktyczniejszą opcją dla turystów pieszych.

Główny spacer wzdłuż wybrzeża trwa około dwóch godzin w jedną stronę, nie licząc przystanków. Istnieje również kilka szlaków w głąb lądu, są wyszczególnione na mapach parku, które są dodawane do biletów.

Różne organizacje przeprowadzają w parku naukowe spacery z przewodnikiem, przed podróżą warto sprawdzić aktualny harmonogram.

Piękna plaża San Vito

Przejrzyste wody, praktycznie nieobecne prądy, złoty piasek i olśniewająca naturalna sceneria, która zapowiada wyłącznie chwile relaksu – plaża San Vito Lo Capo. Jest wciśnięta w objęcia białych domów miasta i czarującego cypla Monte Monaco. Prawdziwy raj, w którym natura i sycylijski styl życia oferują niezapomniane wakacje. Znakomite miejsce dla tych, którzy chcą spędzić wakacje na sycylijskie plaży.

Najbardziej doświadczeni i wymagający pływacy mogą pozwolić sobie na dalekie wypływanie w morze, gdzie dno morskie jest pięknym spektaklem nawet dla doświadczonych nurków.

Na plaży jest szereg udogodnień. Można wypożyczyć leżaki i parasole na wygodniejszy wypoczynek, miłośnikom sportów wodnych poleca się stand up paddle, kajaki i windsurfing – na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego. Natomiast na szybką przerwę można wybrać się lunch, wzdłuż wybrzeża znajdują się liczne punkty gastronomiczne serwujące lokalne przysmaki i orzeźwiające trunki. Na koniec dnia obowiązkowo trzeba wybrać się na spacer wzdłuż brzegu i podziwiać cudowny zachód słońca.

Atrakcje w okolicy San Vito Lo Copolo

Odwiedzający okolicę nie powinni przegapić pięknych widoków z małej wioski Scopello lub atrakcyjnego zabytkowego portu Castellammare del Golfo. Do obu można dojechać autobusem z miasta San Vito lo Copolo. Warto też się wybrać na wycieczkę do uroczego Trapani.

Zatoka Baia Santa Margherita

Przed dojazdem do San Vito Lo Capo, po minięciu wioski Castelluzzo, można podziwiać jeden z najbardziej spektakularnych i zdecydowanie warty sfotografowania widoków zachodniej Sycylii, chodzi mianowicie o zatokę, która z Monte Cofano dochodzi aż do klifów Cala Mancina.

Bez wątpienia jest to fantastyczna alternatywa dla słynnej plaży San Vito Lo Capo, która w sierpniu odnotowuje maksymalną liczbę odwiedzających. Ponadto to obowiązkowy przystanek dla tych, którzy lubią podziwiać naturalne piękno krajobrazów.

Międzynarodowy festiwal – Cous Cous fest

To impreza dla prawdziwych łasuchów! Celem wydarzenia jest uczczenie ubogiego składnika, zakorzenionego w kulturze Morza Śródziemnego, poprzez międzynarodowy konkurs, który zrzesza w imię kuskusu różne narody, rozmaite historie, tradycje, kultury i religie. Cous Cous Fest to przegląd śródziemnomorskiej kuchni i wina, który uczynił San Vito Lo Capo światową stolicą kuskusu, gościnności i wielokulturowości. Pierwsze wydarzenie miało miejsce 25 lat temu.

San Vito Lo Copo na Sycylii we Włoszech ma wiele miejsc wartych uwagi i piękną plażę. Ale kiedy znudzi ci się zwiedzanie i leżenie plackiem na plaży, możesz skorzystać z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, wiele z nich jest o randze międzynarodowej. Okolice miasta są również ciekawe, w niedużych odległościach można: zwiedzić rezerwat przyrody Zingaro, odwiedzić Scopello i Castellammare del Golfo, wybrać się na wycieczkę do Trapani i odwiedzić wyspy Egadi. Ponadto w okolicy można nurkować, kąpać się, wiosłować na stojąco, a także uprawiać turystykę pieszą.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *