Lotnisko Rzym – Fiumicino, transport do centrum miasta. Pociągi, autobusy, przejazdy vanami i samochodami

Wielu turystów nie wie, gdzie znajduje się lotnisko obsługujące Rzym – Fiumicino. Transport do centrum stolicy Włoch z lotniska w pobliskiej miejscowości to ponad 20 km do pokonania. Sprawdź, jak wygodnie i bezproblemowo dotrzeć do docelowego miejsca!

rzym fiumicino transport do centrum
Ocena

W przeszłości Fiumicino nad Morzem Tyrreńskim było jedną z dzielnic Rzymu, od 1992 jest niezależną gminą. Kwestie podziału administracyjnego nie mają większego wpływu na odległości. Lotnisko leży ok. 24 km w linii prostej od głównego dworca kolejowego w stolicy Włoch. Kiedy wylądujesz w porcie lotniczym Rzym – Fiumicino, transport do centrum zapewnią ci pociągi, autokary, taksówki i busy. Możesz również wynająć samochód na czas pobytu i poprosić, by czekał na ciebie na jednym z kilku pobliskich parkingów. Jeśli nie zarezerwujesz auta wcześniej, to na miejscu działają przynajmniej 3 wypożyczalnie.

Lotnisko obsługujące Rzym – Fiumicino. Transport do centrum warto zarezerwować wcześniej

Port lotniczy pod Rzymem, oznaczany skrótem FCO, obsługuje grubo ponad 40 milionów pasażerów w ciągu roku. Wieczne Miasto ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania, ruch turystyczny praktycznie przez cały czas jest niezwykle intensywny. Jeśli nie kupisz biletu wcześniej, ryzykujesz konieczność oczekiwania na kolejne kursy lub podróż bez miejsca siedzącego pociągu – przy rezerwacji z wyprzedzeniem możesz też liczyć na niższą cenę. Znasz już datę przyjazdu i wyjazdu z Rzymu? Zamów transport z i do Fiumicino już teraz!

Kwestia ceny dotyczy nie tylko publicznego transportu do centrum, ale też przejazdu taksówką oraz transferu prywatnego. Dla turysty najlepiej znać orientacyjną stawkę i nawet zapłacić z góry (za pośrednictwem zaufanego serwisu internetowego), niż szukać okazji na miejscu. Turyści odwiedzający Rzym często podkreślają, że w Fiumicino łatwo ulec zachętom miejscowych przewoźników, którzy potem dyktują mocno zawyżone stawki. Jak widać cwani taryfiarze i „złotówy” to nie tylko polski problem.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Leonarda da Vinci w Fiumicino ma stałe połączenia z Rzymem

Pociągi Leonardo Express dojeżdżają do/z dworca Termini w 32 minuty, kursują codziennie co 15–30 minut. Pierwszy skład odjeżdża z lotniska ok. godz. 6:00, ostatni po 23:00 – szczegółowy rozkład zależy m.in. od pory roku i intensywności ruchu turystycznego. Perony znajdują się niedaleko głównej bramy, wystarczy podążać za znakami. Bilet kupisz w jednym z automatów, w kasach lub przez internet. 1-dniowy bilet to koszt 85 zł z groszami – zarezerwuj taki wariant i nie przejmuj się, jeśli lot z Polski do Rzymu z jakiegoś powodu się opóźni.

Alternatywna opcja transportu do z Fiumicino do centrum włoskiej stolicy to autobusy. Pod lotniskiem znajduje się kilka terminali, gdzie przewoźnicy parkują pojazdy realizujące stałe kursy. Bilet w jedną stronę kosztuje ok. 27,55 zł, rezerwacja przejazdu tam i z powrotem w dzień wyjazdu to koszt. ok. 42,75 zł. Podróż autokarem pod Roma Termini z kilkoma przystankami po drodze zajmuje 1–1,5 h. Możesz również zarezerwować prywatny transfer, indywidualny lub grupowy. Takie kursy realizowane są na wiele sposobów:

  • busami pasażerskimi;
  • samochodami osobowymi;
  • luksusowymi limuzynami.

Na trasie z Fiucumino do centrum Rzymu kursują też prywatne busy i taksówki.

Podróż samochodem lub vanem z lotniska w okolice stacji Roma Termini zajmuje od 40 do 60 minut, w zależności pory dnia i prac drogowych. Trasa, która biegnie drogami różnego typu, liczy ok. 30 km. Czasami GPS (lub kierowca) proponuje alternatywną drogę – dłuższą o ok. 3–5 km, ale w pewnych okolicznościach oszczędzającą kilka minut na transporcie do centrum z lotniska Rzym-Fiumicino. W przypadku prywatnego transferu nie powinno to zmienić końcowej ceny – wybierz miejsce docelowe, zarezerwuj przejazd i nie martw się resztą. W taksówce trzeba uważać na jazdę w kółko i inne, „klasyczne” zagrywki obliczone na wyciągnięcie od klientów jak największej ilości pieniędzy.

kup bilety

Tutaj trzeba zaznaczyć, że już na wejściu taryfy zarejestrowane w Rzymie mogą mieć inne stawki, niż taksówki na licencji Fiumicino. Obecnie niższe widełki zatwierdziły władze stolicy Włoch – różnice mogą sięgać ponad 100 zł za ten sam kurs. Zanim wsiądziesz do jakiegokolwiek samochodu, sprawdź nie tylko rejestrację, ale też konkretną kompanię. Legalni przewoźnicy czekają w specjalnie oznakowanych miejscach, ale na lotnisku podobno aż roi się od przebierańców i oszustów, którzy czekają na naiwnych (i/lub nieznających włoskiego języka) turystów. Możesz również skorzystać z internetowych serwisów typu share economy, gdzie swoje usługi oferują „niezależni” kierowcy.

Rzym-Fiumicino, transport do centrum – cena

To, ile trzeba zapłacić za przejazd, zależy m.in. od docelowego adresu (odległość), środka lokomocji oraz jego standardów. Najdroższy będzie prywatny transfer luksusowym autem, najtaniej wychodzą przejazdy liniowymi autobusami. Poniżej krótkie zestawienie cen wybranych biletów z Fiumicino do centrum Rzymu:

  • pociągi Leonardo Express – ok. 70 zł na konkretną godzinę, 85 zł na wybrany dzień;
  • autobusy, różne linie – od 27,55 do 33,35 zł;
  • taksówki – z Rzymu 200–250 zł, z Fiumicino 275–350 zł;
  • transfer prywatny busem, samochodem – od 120 do 315 zł/os.

Rzym Fiumicino, transport do centrum – bilety


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *