Narty Czechy – dlaczego warto właśnie tam pojechać zimą? Co oferują turystom?

Jednym z najczęściej wybieranych sportów zimowych są Narty. Czechy nie są zazwyczaj łączone z tego typu aktywnością, lecz jest to kraj posiadający malownicze widoki i interesujące stoku. Sprawdź nasze rady!

narty czechy

Sporty zimowe cieszą się nieustannie rosnącą popularnością. Wiele osób chętnie wybiera narty. Czechy pozwalają w niewielkiej odległości od Polski skorzystać z efektownych, bezpiecznych tras. Obecnie wiele z nich oferuje wygodne trasy dla dzieci i początkujących, spotkać można także trasy czerwone oraz czarne, dostarczające większych wrażeń. W okolicach ośrodków narciarskich zazwyczaj znajdują się liczne punkty noclegowe oraz rozwinięta gastronomia. Czeskie góry są z pewnością doskonałym wyborem na zimowy, aktywny wypoczynek. Dodatkowo można w niewielkiej odległości znaleźć bardzo urokliwe miasteczka, idealna na spokojny spacer. 

Jak najłatwiej dostać się do Czech?

Ze względu na długą granicę Polski z Czechami, wiele osób decyduje się na wyjazd samochodowy. Jest to bardzo wygodna opcja, zarówno przy przekraczaniu granicy, jak i patrząc z perspektywy komfortu oraz bagażu. 

Zobacz też:
Zamek praski – mieszanka stylów na Hradczanach. Atrakcja turystyczna, której nie można pominąć

Obecnie przekraczanie granicy z Czechami nie wymaga dopełniania żadnych formalności, jedynie należy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Również w przypadku dzieci. 

Droga do Czech jest bezproblemowa, a chcąc poruszać się w obrębie kraju, Czesi oferują rozbudowany system autostrad. Należy jednak pamiętać, że są one płatne i konieczne jest wykupienie winiety. Są one dostępne na każdej stacji benzynowej. 

Mieszkańcy województw północnych lub osoby preferujące inne środki transportu, mają możliwość dotarcia do Czech tanimi liniami lotniczymi. To wygodny sposób podróżowania, lecz wymusza na pasażerach pewne ograniczenia w kwestii bagażu. 

Do Czech można także w komfortowy sposób dostać się pociągiem. Jest to z pewnością jedna z bardziej ekonomicznych metod podróżowania. 

Jakie stoki są polecane dla początkujących?

Ze względu na łatwy dostęp i dużą popularność, początkujący oraz rodziny z dziećmi chętnie wyjeżdżają na narty. Czechy oferują swoim mieszkańcom oraz turystom szereg ośrodków narciarskich dopasowanych do potrzeb osób mało zaawansowanych, a także małych dzieci. 

Wiele z nich znajduje się nieopodal granicy, dzięki czemu taki wyjazd nie wymaga długiej podróży i spędzenia wielu godzin w samochodzie. 

Zobacz też:
Praga – rejs po Wełtawie. Dlaczego wybrać się na wycieczkę statkiem? Jak zjeść kolację na łodzi? Sprawdź, gdzie kupić bilety

Szpindlerowski Młyn 

Ten ośrodek narciarskie zlokalizowany jest w przygranicznych Karkonoszach. Oferuje zarówno stoki dla osób początkujących, jak i średniozaawansowanych. Można korzystać z wyciągu krzesełkowego oraz orczykowego. W okolicy jest dobrze rozwinięta infrastruktura, zarówno noclegowa, jak i gastronomiczna. Ta lokalizacja jest także świetnym wyborem na pierwsze wypady na narty z dziećmi. 

Ramzova 

Oddalona jedynie o 40 kilometrów od granicy miejscowość, oferuje wyjątkowo urokliwe trasy. Wyciąg krzesełkowy pozwala wygodnie korzystać z uroków sportów zimowych każdemu, również dzieciom i osobom początkującym. 

Kilkanaście kilometrów tras dopasowanych do narciarzy zaczynających swoją przygodę jest stale naśnieżane. Warto wybrać ten ośrodek również ze względu na korzystny mikroklimat. 

Czarna Góra 

Doskonałym wyborem jest również ośrodek narciarski położony w Sudetach Zachodnich. Świetnie sprawdzi się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Oferuje prawie 20 kilometrów trasy średniozaawansowanej. W okolicy znajduje się rozbudowana infrastruktura, dopasowana również do potrzeb najmłodszych. 

Gdzie mogą pojechać doświadczeni narciarze? 

Narty w Czechach to doskonały wybór także dla zaawansowanych narciarzy. Bardzo ciekawą opcją jest Sturner Bournak, którego najwyższy punkt znajduje się 870 metrów powyżej poziomu morza. To bardzo efektowna trasa, pozwalająca w pełni docenić malownicze, górskie krajobrazy. Do dyspozycji turystów znajdują się wyciągi. 

Zobacz też:
Czechy – waluta, która obowiązuje w tym kraju. Historia, kurs i zastosowanie koron czeskich

Interesującym wyborem jest także ośrodek narciarski w Libercu. Ještěd stanowi najwyższy szczyt w północnych Czechach. To właśnie tam w 2009 roku odbyły się Narciarskie Mistrzostwa Świata w narciarstwie Klasycznym. 

Ośrodek ten oferuje nie tylko bardzo atrakcyjne trasy, ale również szkoły narciarskie, wypożyczalnie sprzętu oraz skocznie służące do kombinacji alpejskich. 

O czym warto pamiętać, jadąc na narty? 

Wybierając Czechy, stoki narciarskie tam zlokalizowane oraz urokliwe miejsca noclegowe, nie należy zapominać o niezbędnym przygotowaniu. Niezależnie od tego, gdzie są uprawiane sporty zimowe, konieczne jest zadbanie o dobry sprzęt, ubezpieczenie i ubrania gwarantujące komfort termiczny. 

Większość ośrodków narciarskich umożliwia wypożyczenie sprzętu, nart oraz wszelkich kluczowych elementów. Niemniej jednak warto zadbać o odpowiednie ubranie oraz bieliznę termiczną, ponieważ to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo na stoku. 

Nie należy także unikać pełnego ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia i pomocy w razie ewentualnego wypadku. 

Co warto zwiedzić w Czechach zimą? 

Południowi sąsiedzi to nie tylko nowoczesne ośrodki narciarskie. Czechy swoim turystom oferują także szereg innych atrakcji. Będąc w okolicy warto na kilka godzin  odwiedzić miejscowe ZOO zlokalizowane nieopodal Jańskich Łaźni. Jest to także rejon obfitujący w różnorodne zamki, które warto podziwiać nie tylko latem, ale również w chwili gdy pokryte są malowniczym śniegiem. 

Zobacz też:
Restauracje Praga – co można zjeść w Pradze? Przeżyj kulinarną przygodę w czeskiej stolicy!

Ważnym punktem wycieczki do Czech, zwłaszcza zimą jest sycąca, rozgrzewająca kuchnia. Doskonały gulasz podawany z knedlikiem, a także ciągnący się smażony ser to obowiązkowe punkty. 

 

Ośrodki narciarskie w Czechach, choć zwykle nie są pierwszą myślą młodych narciarzy, oferują szereg ciekawych tras. Zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane z pewnością docenią widoki, zadbane trasy oraz niewielką odległość i przyjazną atmosferę. Czeskie stoki są świetnym wyborem na pierwsze próby również dla rodzin z dziećmi. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *