Forte dei Marmi we Włoszech: ekskluzywny kurort na wybrzeżu Toskanii. Poznaj jego najlepsze atrakcje

Forte dei Marmi od ponad wieku ściąga zamożnych Włochów i obcokrajowców do swoje piaszczyste wybrzeże. Niegdyś plażowe miasteczko dla włoskiej arystokracji, dzisiaj jeden z luksusowych włoskich kurortów. Na czym polega jego atrakcyjność?

Forte dei Marmi
Ocena

Forte dei Marmi po przetłumaczeniu znaczy „Fort Marmurowy”. Nazwa nawiązuje do fortu znajdującego się w środku miasta oraz kamieniołomów marmuru położonego w pobliskich Aplach Apuańskich. Kamieniołomy naniesione na mapę, kiedy Michał Anioł udał się do Carrary, aby pozyskać marmur do słynnej bazyliki San Lorenzo we Florencji. Niegdyś było to plażowe miasteczko dla włoskiej arystokracji, dzisiaj stanowi jeden z najbardziej luksusowych włoskich kurortów, które odwiedzają gwiazdy filmowe, piłkarze i politycy z całego świata. Co takiego ma w sobie?

Forte dei Marmi – luksusowy kurort w Toskanii

Odwiedzając Forte dei Marmi można zafundować sobie iście filmowe wakacje. Na przykład, można spędzić dzień wylęgując się na lokalnej plaży, zjeść obiad w tawernie na głównym placu, potem udać się na zakupy do butiku Prady lub Gucci, a na koniec dopełnić swój dzień popijając wino i delektując się kolacją w restauracji z gwiazdką Michelin.

Nie da się ukryć, że jest to drogie miejsce, ale to nie znaczy, że zarezerwowane wyłącznie dla bogaczy. W ośrodku Forte de Marmi każdy może znaleźć dopasowanego coś do własnego portfela, bo poza wysokiej klasy hotelami z widokiem na morze w mieście można znaleźć tańsze noclegi w prywatnych kwaterach, korzystać z uroków kąpieli w Morzu Śródziemnym, robić zakupy na słynnym bazarze, spacerować promenadą i zajadać się świeżymi owocami morza przyrządzonymi w regionalnym stylu.

Twierdza Fortitno – symbol miasta Forte dei Marmi

Fortino Znany również jako Forte Lorenese, w Forte dei Marmi jest, wraz ze słynnym molo, symbolem tego prawdziwie toskańskiego miasta. Historia tej budowli jest ściśle spleciona z dziejami miejscowości, bowiem od 1531 roku tym terenem, zarządzała potężna florencka rodzina Medyceuszy.

Medyceuszom zawdzięcza się szereg interwencji, których celem było odzyskanie tego obszaru i wykorzystanie wszystkich możliwości gospodarczych oraz handlowych, w tym kopalni żelaza i pobliskich kamieniołomów marmuru. Po zakończeniu jurysdykcji Medyceuszy w 1700 roku cały obszar przeszedł pod zwierzchnictwo Franciszka II Lotaryngii. To dzięki jego synowi, Pietro Leopoldo I, w 1782 roku zapadła decyzja o utworzeniu fortu, ale prace zakończono dopiero w 1788 roku po wykonaniu ekspertyzy.

Biorąc pod uwagę, że na wybrzeżu znajdowały się tylko dwa forty (jeden w rejonie Motrone, a drugi w Cinquale), to pierwotną funkcją budowli była obrona terytorium. Dlatego Pietro Leopoldo I postanowił więc zbudować nowy fort w miejscu, które w tamtym czasie nazywało się „Magazynem marmur” (nazwa później zmieniona na Forte dei Marmi). Pierwotnie Fort został wybudowany na linii brzegowej, ale dziś, wraz z wycofaniem się wybrzeża, można go zobaczyć w centrum miasta (kilkaset metrów od wody). Konstrukcja, z architektonicznego punktu widzenia, pozostała prawie niezmieniona.

Ciekawostką, o której niewielu wie, jest to, że Fortino uwieczniony jest w herbie Forte dei Marmi.

Muzeum karykatury i satyry w Forte dei Marmi

Aktualnie Fortino jest siedzibą Muzeum Satyry i Karykatury. Muzeum Karykatury i Satyry.

Stanowi jedno z największych ośrodków muzealnych na świecie gromadzących tego typu zbiory. Wejście do obiektu umieszczone jest od strony Piazza Garibaldi. Zwykle ekspozycje można podziwiać na parterze budynku.

Plaże Forte dei Marmi

Największymi atutami miejscowości są długie, rozległe i piaszczyste wybrzeża z doskonałym zapleczem: osłonięte łóżka z baldachimami, leżaki z parasolami, wygodne przebieralnie, prysznice, toalety oraz duża baza gastronomiczna, w której wystarczy miejsc dla wszystkich klientów to tylko część udogodnień.

Małe miasteczko Forte dei Marmi jest położone między łańcuchem górskim Alp Apuańskich z olśniewającymi marmurowymi czapami, które dają iluzję śniegu, a lśniącym Morzem Tyrreńskim. Zamożne z handlu morskiego bogate i szlacheckie rody Toskanii oraz północnych Włoch osiedliły się tutaj w XIX wieku. Wyrafinowani podróżnicy z całej Europy złapali kulturowego bakcyla oferowanego przez to modne nadmorskie miasteczko, natomiast prestiżowe hotele i wspaniałe wille rozrzucone po okolicy, tworzą zamożne i spokojne otoczenie pełne kwiatów ogrodów, bujnych parków, słynnych domów mody.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *