Fontanna di Trevi jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Rzymie i szacuje się, że każdego dnia do fontanny jest wrzucanych ponad 3000 monet. Przed fontanną znajduje się duża niecka, do której spływa woda z wielu różnych źródeł. Mówi się, że jeśli wrzucisz monetę do fontanny, będziesz miał zagwarantowaną podróż powrotną do Rzymu. Czytaj dalej!

Fontanna di Trevi – monumentalna wizytówka Rzymu

Fontanna di Trevi jest jedną z najbardziej znanych fontann na świecie. Znajduje się w Rzymie, we Włoszech i została zbudowana w XVIII wieku. Jest ozdobiona rzeźbami bogów i bogiń, a w jej centrum znajduje się posąg Neptuna. Jest ona bardzo popularnym miejscem turystycznym, a ludzie często wrzucają do niej monety na szczęście. Każdego dnia z fontanny zbierane jest około 3000 euro, które przekazywane są na cele charytatywne.

Według legendy nazwa fontanny wiąże się z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Woda, która jest doprowadzana przez ten akwedukt do fontanny, jest nazywana Aqua Virgo.

Fontanna została zamówiona przez papieża Klemensa XII w 1732 roku, a ukończono ją w 1762 roku.

Pojawiła się też w wielu filmach, w tym w La Dolce Vita (Słodkie życie) Federico Felliniego. Widzowie pamiętają ten film m.in. dzięki kultowej scenie, w której Anita Ekberg kąpie się w fontannie.

Jako jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, Fontanna di Trevi jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego, kto odwiedza Rzym.

Kto zaprojektował Fontannę di Trevi?

Fontanna di Trevi jest jednym z najbardziej ikonicznych zabytków Rzymu i nic dziwnego, że tak wiele osób jest ciekawych jej historii. Fontanna została zaprojektowana przez Nicolo Salviego, czołowego architekta tamtych czasów. Budowa rozpoczęła się w 1732 roku i trwała ponad 30 lat.

Fontanna ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości. Jest ozdobiona wieloma posągami i płaskorzeźbami. Centralną postacią fontanny jest znany z mitologii rzymskiej Neptun, bóg morza, który jest flankowany przez dwa trytony.

Fontanna di Trevi jest prawdziwym dziełem sztuki, a jej majestatyczny projekt był kopiowany niezliczoną ilość razy na całym świecie. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu i szacuje się, że każdego roku odwiedza ją ponad 3 miliony osób. Jeśli kiedykolwiek będziesz w Rzymie, pamiętaj, aby złożyć życzenie przy Fontannie di Trevi!

Z czego wykonana jest Fontanna di Trevi?

Fontanna di Trevi jest wykonana z trawertynu, rodzaju wapienia, który jest szczególnie popularny we włoskiej architekturze. Kamień jest starannie rzeźbiony, a następnie polerowany, aby stworzyć gładką powierzchnię.

Oprócz uderzającego wyglądu trawertyn jest również bardzo trwały, co czyni go idealnym materiałem na pomniki zewnętrzne. Chociaż fontanna może wydawać się wykonana z marmuru, dokładne przyjrzenie się kamieniowi ujawni jego prawdziwą naturę.

Ile litrów wody przepływa każdego dnia przez Fontannę di Trevi?

Zastanawiasz się, ile wody przepływa przez Fontannę di Trevi każdego dnia? Przez wiele lat sądzono, że w ciągu każdej minuty przez fontannę przepływa około 11 355 litrów wody. Jednak ostatnie badania wykazały, że rzeczywisty przepływ jest bliższy 7,571 litrów na minutę. Oznacza to, że każdego dnia przez Fontannę di Trevi przepływa około 363 600 litrów wody. Większość tej wody pochodzi z naturalnego źródła znajdującego się około 1,6 km od fontanny.

Fontanna di Trevi jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej ikonicznych fontann na świecie. Jest ozdobiona posągami, płaskorzeźbami i rzeźbami. Znajduje się w Rzymie, we Włoszech i każdego roku przyciąga miliony turystów, którzy przychodzą podziwiać jej barokowy wygląd i wrzucać monety do jej wody.

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: