Adelaide – australijskie miasto pełne atrakcji

Australia w pierwszej kolejności kojarzy nam się przede wszystkim z kangurami, bumerangami i operą. To właśnie za pośrednictwem tej ostatniej najbardziej znanym australijskim miastem jest Sydney (nawet stolica, Canberra, jest w Polsce praktycznie nieznana!). Dlaczego zatem warto odwiedzić Adelaide?

adelaide
Ocena

Adelaide nie jest oczywistym wakacyjnym kierunkiem. Australia leży daleko od Polski i samo dotarcie do niej oznacza kosztowną i bardzo długą przeprawę samolotem. Podróżnicy i turyści chwalą sobie jednak ten kontynent za niepowtarzalne klimat i atrakcje. Nie da się ukryć, że Australia oferuje faktycznie wiele – i niekoniecznie jest to fauna, która próbuje cię zjeść na każdym kroku! Dlaczego zatem odwiedzić Adelaide?

Adelaide i jego blisko dwustuletnia historia

Adelaida jest stolicą Australii Południowej i piątym co do wielkości miastem w Australii. Miasto jest położone na Równinie Adelaidy pomiędzy Półwyspem Fleurieu a pasmem Mount Lofty Ranges. Adelaide rozciąga się 20 km od wybrzeża do przedgórza i 90 km od Gawler na jego północnym krańcu do Sellicks Beach na południu.
Nazwane na cześć Adelaidy z Saxe-Meiningen, królowej konsorty króla Wilhelma IV, miasto zostało założone w 1836 roku jako planowana stolica dla swobodnie zasiedlonej brytyjskiej prowincji w Australii. Pułkownik William Light, jeden z ojców założycieli Adelaide, zaprojektował miasto i wybrał jego lokalizację w pobliżu rzeki Torrens, na obszarze pierwotnie zamieszkałym przez rdzennych Australijczyków.
Projekt Lighta wyznaczył Adelaide w układzie siatki, przeplatanej szerokimi bulwarami i dużymi placami publicznymi, i całkowicie otoczonej terenami parkowymi. Wczesna Adelaide została ukształtowana przez bogactwo i dobrobyt powstałe dzięki rekultywacji bagien i mokradeł.
Dziś Adelaida jest znana z wielu festiwali i wydarzeń sportowych, jedzenia i wina, wybrzeża i wzgórz.

Popularne atrakcje turystyczne w Adelaidzie

Adelaide jest znane z historycznych budynków, winnic i pięknych parków. Odwiedzający Adelaidę mogą zacząć od zwiedzania historycznego centrum miasta, w którym znajduje się wiele dobrze zachowanych budynków z początku XIX wieku. Inną popularną atrakcją jest ogród botaniczny Adelaide, w którym znajduje się zróżnicowana kolekcja rodzimych i egzotycznych roślin.
Dla tych, których interesuje przemysł winiarski, dostępnych jest wiele wycieczek, które zabierają turystów do niektórych lokalnych winnic. Inne popularne atrakcje turystyczne w Adelaidzie to Galeria Sztuki Południowej Australii, Muzeum Demokracji Australijskiej i zoo.

Adelaide – pogoda, której możesz oczekiwać na miejscu

Klimat Adelaide jest umiarkowany, z czterema wyraźnymi porami roku. Średnia maksymalna temperatura latem wynosi 31 stopni Celsjusza, podczas gdy średnia minimalna zimą to 6 stopni Celsjusza. Opady deszczu są dość równomiernie rozłożone w ciągu roku, to średnio około 760 mm rocznie. Adelaide doświadcza około 14 dni z burzami w roku, z których większość występuje między październikiem a marcem. Miasto jest również podatne na pożary buszu, szczególnie w miesiącach letnich. Pomimo tych zagrożeń, Adelaide jest ogólnie bezpiecznym i wygodnym miejscem do życia. Dzięki klimatowi w stylu śródziemnomorskim jest to również idealne miejsce do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu i sportu.

Adelaide – kuchnia rodem z krainy kangurów

Adelaida słynie ze świeżych i lokalnie uprawianych produktów. Umiarkowany klimat i żyzna gleba zapewniają idealne warunki do uprawy wielu różnych owoców, warzyw i zbóż. W rezultacie miasto może pochwalić się imponującym wyborem rynków rolnych, sklepów ze specjalną żywnością i restauracji, które oferują lokalnie pozyskiwane składniki. Niezależnie od tego, czy szukasz świeżych owoców morza, soczystych mięs, czy pysznych owoców i warzyw, na pewno znajdziesz je w Adelaide. Oprócz tego, że jedzenie w Adelaide jest pyszne, jest również zdrowe i odżywcze. Więc jeśli szukasz miejsca, gdzie można cieszyć się wspaniałym jedzeniem i jednocześnie uzyskać wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje twoje ciało, Adelaide jest idealnym miejscem dla ciebie.

Jacy są ludzie w Adelaidzie?

Adelaide jest znane jest ze swojej różnorodnej sceny kulturalnej. Miasto liczy ponad 1,3 mln mieszkańców, a szacowana mediana wieku to 34 lata. Większość ludności jest pochodzenia brytyjskiego lub irlandzkiego, ale istnieją również znaczne populacje włoskich, greckich, niemieckich i wietnamskich imigrantów. Mieszkańcy Adelaide są ogólnie przyjaźni i gościnni, a miasto ma reputację bezpiecznego i przyjaznego dla rodzin. Ogólnie rzecz biorąc, Adelaida to świetne miejsce do życia, pracy i zakładania rodziny.

Znudziły cię już popularne kurorty i szukasz czegoś nowego? Adelaide to propozycja dla ciebie! To australijskie miasto nie jest najpopularniejszym wyborem wśród turystów – a szkoda. Oferuje naprawdę wiele, ma też swój niepowtarzalny klimat. Jeśli zamierzasz wybrać się do Australii, rozważ przynajmniej odwiedzenie Adelaide!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *