Palácio Nacional da Pena powstał na jednym ze szczytów Gór Sintra w latach 40. XIX wieku, w epoce romantyzmu. Budowla imponuje nietypową architekturą, z wież i tarasów rozpościerają się zapierające dech w piersi widoki na wszystkie strony świata, a na terenach parkowych bujnie rosną niezliczone gatunki roślin. Pałac Pena pod Lizboną w 1995 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jako część Krajobrazu Kulturowego Sintry. To pokazuje, że w bliskiej okolicy znajduje się więcej miejsc interesujących dla turystów odwiedzających Portugalię.

Palacio da Pena to bezcenny zabytek o unikalnym stylu architektonicznym

pałac Pena wzgórze

Sintra to urokliwa miejscowość niedaleko Lizbony, a opisywany kompleks jest perłą w jej koronie. Pałac Pena to niezwykły przykład eklektyzmu – połączenia różnych stylów architektonicznych. Efekty takich prób nie zawsze są równie udane. We wnętrzach pałacu i jego elewacji można znaleźć elementy i zdobienia typowe zarówno dla europejskiego średniowiecza i renesansu, jak i kultury muzułmańskiej. Na mieszankę stylów architektonicznych składają się:

 • neoromanizm;
 • neogotyk;
 • neorenesans;
 • neomanuelizm.

Pałac Pena znalazł się na liście Siedmiu Cudów Portugalii. Wysocy urzędnicy państwowi do dziś wykorzystują go do celów reprezentacyjnych.

Kup bilet online na zwiedzanie niesamowitego pałacu!

Historia Pałacu Pena i status Pałacu Narodowego w Portugalii

pałac Pena pałac

W miejscu, gdzie dziś stoi fantastyczny pałac Pena, wcześniej znajdował się klasztor. Kierował nim zakon Hieronimitów – mnisi osiedlili się w Sintrze na przełomie XV i XVI w., kiedy to król Manuel I dziękował za sukces wyprawy Vasco da Gamy. Klasztor Nossa Senhora de Pena pomagał też pielgrzymom, którzy odwiedzali miejsce maryjnego objawienia. W 1743 roku doszło do poważnego w skutkach pożaru, a trzęsienie ziemi z 1755 roku całkowicie obróciło budowlę w ruinę.

 

Przemiana klasztoru w pałac

W 1838 roku król Portugalii Ferdynand II Koburg nakazał odbudować sanktuarium. Jednak wraz z postępem prac zmieniała się koncepcja przeznaczenia budowli. Ostatecznie w 1843 roku portugalski władca zdecydował, że powstanie reprezentacyjna rezydencja. Prace nad pałacem Pena król Ferdynand II powierzył uznanemu architektowi, jakim był niemiecki baron Wilhelm von Eschwege. Miał to być prezent dla królowej Marii II. Niestety nie doczekała ona ukończenia budowy i rodzina królewska nigdy nie zamieszkała razem w pałacu Pena.

Pałacowe ogrody Pena

Typowo portugalska roślinność wcale nie jest jedyną, która tworzy cudowne krajobrazy tego miejsca. W każdej części parku Pena znajdują się egzotyczne gatunki, sprowadzone na specjalne życzenie króla. Wokół pałacu rośnie ponad 500 odmian samych drzew! Na terenie parku o powierzchni ok. 85 ha znajdują się także inne atrakcje, w tym:

 • liczne punkty widokowe (np. Cruz Alto);
 • statua wojownika;
 • Dolina Jezior;
 • Świątynia Kolumn;
 • Stół Królowej.

Zwiedzanie pałacu Pena w Sintrze

pałac Pena budynki kolorowe

Przed przyjazdem warto zapoznać się z ogólnymi zasadami funkcjonowania tego miejsca. Bilety najlepiej kupić online, by uniknąć kolejek. Obsługa może odmówić wpuszczenia kogokolwiek, np. z powodu braku dokumentów potwierdzających wiek lub agresywnego bądź niestosownego zachowania. Przed wejściem do pałacu Pena możesz zostać poproszony do kontroli osobistej. Na teren kompleksu nie wolno zabierać zwierząt (z wyjątkiem psów-przewodników) oraz przedmiotów, które mogą zostać uznane za niebezpieczne.

Pałac Pena Sintra bilety

Kup bilet wstępu do Pałacu Pena!

Cabo da Roca, Palácio Nacional de Sintra i inne atrakcje wycieczek z Lizbony

Zwiedzanie pałacu Pena to ważny punkt wielu zorganizowanych wyjazdów. Turyści, którzy interesują się fakultatywnymi wycieczkami, mogą zobaczyć takie atrakcje, jak:

 • Pałac Narodowy Sintra (Palácio Nacional de Sintra);
 • Zamek Maurów z X w. (Castelo dos Mouros);
 • inne pozostałości po muzułmanach z półwyspu Iberyjskiego, np. Fonte Mourisca;
 • Park i Pałac Monserrate;
 • kompleks pałacowo-ogrodowy Quinta da Regaleira, gdzie mieści się również wyjątkowa kaplica i muzeum;
 • Ogrody i Pałac Narodowy Queluz;
 • klasztor Kapucynów;
 • Studnia Inicjacji (Poço Iniciático);
 • Domek i Ogród Hrabiny Edli (Chalet e Jardim da Condessa d’Edla), również wybudowany na polecenie króla Ferdynanda;
 • Vila Sassetti (rezydencja na szlaku łączącym historyczne centrum Sintry z Zamkiem Maurów);
 • Sanktuarium Peninha;
 • przylądek Cabo da Roca z latarnią – najdalej wysunięty na zachód punkt kontynentalnej Europy.

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, by do pałacu Pena wybrać się na własną rękę. Można też skorzystać z pozostałych atrakcji w Sintrze i okolicach. Do części z nich możesz kupić wejściówkę łączoną i uzyskać korzystniejsze ceny biletów.

 

Bajkowy pałac Pena – informacje praktyczne dla turystów

pałac Pena niebo
Pałac Pena – adresEstrada da Pena, 2710-609 Sintra, Portugalia
Pałac Pena w Sintrze – godziny otwarcia
 • pałac Pena – 9:30–18:30;
 • ogrody pałacu Pena – 9:00–19:00;
 • zamknięcie kas – między 17:30 a 18:00.
Pałac Pena – ceny biletów
 • dla dzieci 6–17 lat i seniorów +65 – od 6,50 EUR
 • dla dorosłych – od 8 EUR – kup bilet
Pałac Pena – dojazd z Lizbony
 • Samochodem spod lotniska Lizbona-Portela, drogami A37, N375 i Estrada da Pena – ok. 45–60 min;
 • Pociągiem ze stacji Lisboa Oriente do Sintry – 47 minut;
  • dalej spod dworca autobusowego Sintra Estação do przystanku Estrada Pena X Pe Serra – 11 minut;
  • ostatnie 2,4 km po parku – 2,4 km pieszo (35 min) lub autobusem linii 434 (5 min).
Pałac Pena – dostępność dla osób niepełnosprawnychTrwają prace nad zwiększeniem dostępności wszystkich atrakcji Sintry dla osób z niepełnosprawnościami. Gospodarze pałacu Pena proszą o wcześniejszy kontakt:

 

Większość personelu zna portugalski język migowy w stopniu podstawowym. Psy asystujące są wpuszczane na tereny Parku i Pałacu Narodowego Pena pod warunkiem posiadania identyfikatorów oraz dokumentacji. 

Wnętrza pałacu Pena pozostają niedostępne dla osób z ograniczeniami ruchowymi z uwagi na klatki na całej trasie zwiedzania

Pałac Pena – strona wwwhttps://www.parquesdesintra.pt
Pałac Pena Sintra bilety

Kup bilet wstępu do Pałacu Pena!

Kolorowy, wręcz baśniowy pałac Pena stanowi niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji Sintry. Jednak na taką wyprawę zdecydowanie warto zarezerwować sobie zdecydowanie więcej czasu. W bliskiej okolicy nie brakuje innych, równie interesujących zabytków, punktów widokowych czy muzeów. Będąc w Sintrze warto odwiedzić więcej fascynujących miejsc, niż tylko Parque e Palácio Nacional da Pena. Kto tam był, z pewnością potwierdzi nasze słowa!

Archiwum: marzec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: