Ryby, ptaki, płazy, ssaki, głowonogi, parzydełkowce, koralowce, algi inne rośliny – trudno nie zachwycić się bogactwem życia oceanów. W Lizbonie przyjrzysz im się z bardzo bliska. Niektórzy porównują wrażenia ze zwiedzania z prawdziwym nurkowaniem. Oficjalną maskotką Oceanarium Lizbona jest nurek Vasco – swoje urodziny świętuje 8 czerwca, czyli w Światowy Dzień Oceanów. Placówka mocno angażuje się również w edukację kolejnych pokoleń oraz działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i gatunków zagrożonych wyginięciem.
Oceanarium Lizbona – rekiny, płaszczki, tuńczyki, samogłowy i inni mieszkańcy akwarium
Przyrodnicy odtworzyli wodne i lądowe ekosystemy różnych stref klimatycznych z niezwykłą starannością. W Oceanarium w Lizbonie spotkasz między innymi:
- ryby ananasowe;
- barakudy;
- rekiny;
- chimery;
- mureny;
- płaszczki;
- barwne ryby z rodzaju naso o zadziwiających kształtach;
- rozdymki
- tuńczyki;
- koniki morskie;
- pingwiny;
- maskonury;
- mątwy;
- ośmiornice;
- anemony;
- rozgwiazdy;
- jeżowce;
- wydry morskie;
- aksolotle;
- salamandry;
- palmy kokosowe;
- trawy pampasowe;
- kawowce.
Kup bilet online i podziwiaj niesamowity podwodny świat!
Jakie warunki mają zwierzęta w Oceanarium Lizbona?
Oceanarium zostało skonstruowane w taki sposób, by zapewnić tutejszym zwierzętom jak najlepsze warunki. Najlepszym dowodem jest obecność samogłowów oceanicznych (znanych też pod nazwą mola pospolita), które źle tolerują najmniejsze niedogodności w środowisku. Placówka blisko współpracuje z wieloma ogrodami zoologicznymi, np. wypożyczając swoje zwierzęta do innych obiektów.
Atrakcje turystyczna w Oceanarium Lizbona. Znajdziesz tu więcej, niż faunę i florę oceanu Portugalii
Lizbońskie oceanarium pokaże ci niezwykle szeroki przekrój wodnych form życia. Podziwianie roślin i zwierząt z bliskiej odległości – przez grubą warstwę szkła – prędzej czy później wywoła znużenie. Tym bardziej że w Oceanarium Lizbona nie ma żadnych pokazów czy tzw. treningów medycznych. Ale to nie znaczy, że odwiedzający będą narzekać na brak wrażeń.
Placówka prowadzi szeroko zakrojone działania edukacyjne. Kierowane zarówno do portugalskich szkół, jak i postronnych turystów. Oceanarium w Lizbonie mocno promuje postawy proekologiczne i zrównoważony rozwój gospodarki morskiej, by chronić delikatne, wodne ekosystemy. Informacje przekazywane są poprzez:
- tablice i plansze naukowe;
- broszury i większe publikacje;
- stanowiska multimedialne;
- instalacje artystyczne – np. fotograficzno-filmowa wystawa „JEDEN, Ocean taki, jakiego nigdy nie czułeś” autorstwa Mayi de Almeidy Araújo.
Oceanarium w Lizbonie leży w Parku Narodów, stworzonym na Expo ’98
Parque das Nações wybudowano na potrzeby wystawy światowej Expo w 1998 roku. Oceanarium Lizbona było jednym z głównych punktów programu przygotowanego przez gospodarzy. Za przygotowanie projektu całego budynku odpowiadał przede wszystkim Peter Chermayeff, który pracował również przy stworzeniu oceanarium w Osace – wówczas największego na całym świecie. O ile większość pawilonów z międzynarodowych targów zniknęła z mapy Lizbony w ciągu kilku miesięcy po zakończeniu imprezy, tak ogromne akwarium pozostało na swoim miejscu. I szybko stało się jedną z popularniejszych atrakcji w tej części stolicy. Aktualnie tereny Parku Narodów wokół Oceanarium Lizbona pełnią funkcje turystyczne, rekreacyjne, mieszkalne i biznesowe.
Oceanário de Lisboa na terenie Parque das Nações to największe oceanarium w Europie
Świadczą o tym konkretne liczby. Główny zbiornik ma pojemność 5 milionów litrów wody – do tego dochodzą cztery centralne akwaria, z florą i fauną z konkretnych oceanów. Dzięki temu błyskawicznie nauczysz się odróżniać ekosystem Oceanu Atlantyckiego od podwodnego świata Pacyfiku, Oceanu Indyjskiego oraz Oceanu Arktycznego. W Oceanarium Lizbona żyje ok. 16 tysięcy okazów, reprezentujących blisko 450 różnych gatunków.
Wystawy w oceanarium
Główne wystawy to przysłowiowy czubek góry lodowej. Oceanario de Lisboa dysponuje mniejszymi akwariami, w których prezentuje specyfikę konkretnych siedlisk. Najczęściej mają one charakter wystaw tymczasowych, funkcjonujących przez kilka miesięcy. Na przykład ekspozycja „Podwodne Lasy” w Oceanarium Lizbona oferowała:
- doświadczenia multisensoryczne (w tym impulsy dźwiękowe, zapachowe);
- artystyczną wizję morskiego ekosystemu – podróż do początków życia;
- podwodny ogród, inspirowany lasami tropikalnymi i sztuką wabi sabi;
- poczucie bliskiego kontaktu z naturą;
- a to wszystko w 40-metrowym akwarium, o pojemności 160 tys. litrów.
Oceanarium Lizbona – godziny otwarcia, czas zwiedzania, gdzie kupić bilet wstępu?
Oceanarium Lizbona – adres | Esplanada Dom Carlos I s/nº, 1990-005 Lizbona, Portugalia |
Oceanarium Lizbona – godziny otwarcia |
|
Oceanarium Lizbona – ceny biletów |
|
Oceanarium Lizbona – dojazd |
|
Oceanarium Lizbona – dostępność dla osób niepełnosprawnych | Na terenie oceanarium w Lizbonie funkcjonują windy i podjazdy dla wózków.
Istnieje możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego. Multimedia i tablice edukacyjne Oceanarium Lizbona posiadają napisy w 2 językach – angielskim i portugalskim. |
Oceanarium Lizbona – strona www | http://www.oceanario.pt/ |
Zwiedzenie wszystkich wystaw zajmie ci przynajmniej 3 godziny. Bilety do oceanarium w Lizbonie kupisz przez internet – na oficjalnej stronie obiektu oraz wielu innych serwisach o tematyce turystycznej. Naturalnie istnieje możliwość nabycia wejściówki w kasach stacjonarnych. Czy warto odwiedzić oceanarium w Lizbonie? Opinie turystów nie pozostawiają żadnych wątpliwości – zdecydowanie tak! Oceanarium Lizbona zapewnia mnóstwo różnorodnych atrakcji oraz ciekawych informacji w całkiem przystępnych cenach. Zapraszamy do podzielenia się relacjami z pobytu w Portugalii!
Zobacz też:
- Lizbona – komunikacja, bilety, koszt przejazdu. Jak podróżować po portugalskiej stolicy?
- Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – informacje dla turystów. Poznaj i zobacz jeden z Siedmiu Cudów Portugalii!
- Dubai Aquarium i Underwater Zoo, czyli podwodne zoo w Dubaju
- Sea Life Melbourne – przenieś się do podwodnego świata Australii
- Przygoda w oceanarium. Walencja dla spragnionych wiedzy o morzach i oceanach
- Park i pałac Pena w Sintrze – historia bajkowego Pałacu Narodowego Portugalii, wycieczki z Lizbony, informacje praktyczne
- Teneryfa – Ocean Atlantycki i jego atrakcje. Nurkowanie, rafy, rekiny
- Sea Life London Aquarium w Londynie – jakie są ceny biletów w jednym z największych akwariów w Europie?