Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – informacje dla turystów. Poznaj i zobacz jeden z Siedmiu Cudów Portugalii!

Lizboński Klasztor Hieronimitów – po portugalsku Mosteiro dos Jerónimos – to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków kraju wielkich odkrywców. Spoczywa tutaj wiele ważnych osobistości z historii Portugalii. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić to miejsce!

klasztor hieronimitów
Ocena

Budowa Klasztoru Hieronimitów rozpoczęła się w 1502 roku, jako forma dziękczynienia za udaną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Projekt zainicjował król Manuel I, ale jego syn – Jan III – na długo wstrzymał finansowanie budowli z funduszy korony w 1551 roku. Prace zakończono w I połowie XVII wieku. Klasztor Hieronimitów w dzielnicy Belém w Lizbonie to szczytowe osiągnięcie stylu manuelińskiego, czyli charakterystycznego dla architektury Portugalii połączenia gotyku i renesansu. W 1983 roku zabytek został wpisany na listę UNESCO.

Klasztor Hieronimitów – architektura i budowa kompleksu klasztornego w dzielnicy Belém

klasztor hieronimitów budynek

Budowla wyróżnia się pięknymi, renesansowymi zdobieniami oraz monumentalną, gotycką formą. Podobny styl manueliński, co Klasztor Hieronimitów, prezentuje choćby wieża obronna u ujścia Tagu – Torre de Belém. Kiedy odwiedzasz Lizbonę, koniecznie musisz zobaczyć oba te zabytki! Nad budową terenu świątynnego czuwało co najmniej 4 architektów:

 • Diogo de Boitaca;
 • João de Castilho;
 • Diogo de Torralva;
 • Jerónimo de Ruao.

Zakon Hieronimitów sprawował wyłączną opiekę nad zabudowaniami klasztoru do 1864 roku. Obecnie na terenach, które dawniej należały do zgromadzenia, funkcjonują m.in. Muzeum Morskie w Lizbonie, Narodowe Muzeum Archeologiczne, planetarium Planetário de Marinha, muzeum Centro Cultural Casapiano czy obiekty uniwersyteckie i szkolne. Sam Klasztor Hieronimitów tworzą 2 główne budowle – kościół maryjny oraz krużganki.

Już teraz kup bilety online i zwiedź ten wspaniały obiekt!

 

Kościół Najświętszej Marii Panny

Dla lizbończyków to Igreja Santa Maria de Belém. Wcześniej w miejscu kościoła maryjnego stała kaplica Ermida do Restelo, gdzie da Gama i jego załoga modlili się przed wyprawą w poszukiwaniu morskiej drogi do Indii. Dziękczynna budowa Klasztoru Hieronimitów to był idealny pretekst, by wznieść jeszcze bardziej imponującą świątynię. Zwróć uwagę zwłaszcza na bogato rzeźbione elementy architektury oraz witraże. W Kościele Najświętszej Marii Panny z Belém znajduje się wiele grobów zasłużonych osobistości. Portugalia uhonorowała pięknym nagrobkiem takie postacie, jak:kup bilety

 • Vasco da Gama;
 • król Manuel I Wielki i jego żona Maria Aragońska;
 • król Jan III Aviz z żoną Katarzyną Habsburg;
 • król Sebastian;
 • król-kardynał Dom Henrique;
 • Luís de Camões – pisarz i poeta, prekursor baroku w portugalskiej literaturze.

Krużganki klasztorne i refektarz

klasztor hieronimitów mury

Centralny plac kompleksu Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie to prawdziwa perła architektury manuelińskiej. Mnisi wychodzący na krużganki mieli odpoczywać i medytować, a także pielęgnować hodowane rośliny. Turyści raczej nie myślą o kontemplacji, tylko zachwycają się pięknem budowli. Szczególne zainteresowanie budzą płaskorzeźby i ilustracje scen religijnych, a także symbolika królewska i dzieła odnoszące się do epoki wielkich odkryć geograficznych.

Również w tej części Klasztoru Hieronimitów umieszczono reprezentacyjne mogiły. Pod arkadami znajdują się groby lub pamiątkowe tablice takich postaci, jak:

 • Fernando Pessoa – najsłynniejszy poeta w dziejach Portugalii;
 • Alexandre Herculano – XIX-wieczny pisarz, historyk i polityk;
 • Almeida Garrett – dramatopisarz i poeta;
 • Joaquim Teófilo Fernandes Braga – prezydent rządu tymczasowego, drugi prezydent Portugalii po zniesieniu monarchii;
 • António Óscar de Fragoso Carmona – minister wojny, premier, prezydent, dyktator. Jego ciało złożono w Panteonie Narodowym Portugalii, utworzonym w dawnym kościele Santa Engrácia w Lizbonie.

Ciekawe fakty z historii Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie

klasztor hieronimitów trawa

Od 1604 roku, na mocy decyzji króla Filipa Hiszpańskiego, klasztor nad Tagiem miał stać się miejscem pochówku kolejnych monarchów i ich rodzin. Nikt, poza Hieronimitami i rodziną królewską, nie mógł przekroczyć bramy klasztoru. Dekret nie funkcjonował długo, bo do 1640 roku. Zawarta w 1580 roku Unia Iberyjska – łącząca Hiszpanię i Portugalię w jedno państwo – została ostatecznie zerwana po 60 latach, a z czasem Portugalczycy odzyskali pełną kontrolę nad swoim terytorium i zamorskimi koloniami.

Klasztor a trzęsienie ziemi w 1755 roku

Kiedy Portugalię nawiedziło silne trzęsienie ziemi z 1755 roku – którego efektem były także pożary i fala tsunami – Klasztor Hieronimitów przetrwał praktycznie nienaruszony. Zniszczone zostały tylko balustrady i część chóru, co wielu Portugalczyków uznało za cud i znak opatrzności bożej.

Zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów

klasztor hieronimitów łuki

 

Wstęp do kościoła Santa Maria w dzielnicy Belem jest całkowicie bezpłatny. Turyści nie mają pełnej swobody zwiedzania – w świątyni odprawiane są cykliczne nabożeństwa oraz ceremonie religijne na specjalne okazje. Natomiast aby wejść na krużganki w Klasztorze Hieronimitów, trzeba już kupić bilety. To samo dotyczy wszelkich muzeów i wystaw, jakie działają w obrębie Mosteiro dos Jerónimos.kup bilety

Klasztor Hieronimitów – ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd

klasztor hieronimitów plac

Klasztor Hieronimitów – adres Praça do Império, 1400-206 Lizbona, Portugalia
Klasztor Hieronimitów – godziny otwarcia
 • 10:00–17:30 w okresie od października do kwietnia;
 • 10:00–18:30 w okresie od maja do września;
 • godziny zamknięcia kas w Klasztorze Hieronimitów – 16:45 w sezonie zimowym, 17:45 w sezonie letnim.
Klasztor Hieronimitów – ceny biletów
 • wejście do kościoła Santa Maria de Belem – za darmo;
 • wejściówki na krużganki Klasztoru Hieronimitów – 10 EUR/os – kup bilet
 • bilet do klasztoru i muzeum archeologicznego – 12 EUR/os.
Klasztor Hieronimitów – dojazd Z obrzeży i centrum Lizbony do dzielnicy Belém, w okolice Klasztoru Hieronimitów, dostaniesz się na wiele sposobów:
 • tramwajem numer 15;
 • autobusami 714, 727, 728, 729 i 751;
 • samochodem – drogami N6, A2 i A36 oraz IP7;
 • pociągiem – czas podróży do stacji Belem z dworca Lisboa Oriente (2,5 km od lotniska) to około 50 minut.
Klasztor Hieronimitów – dostępność dla osób niepełnosprawnych Obiekt jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Jednak na terenie Klasztoru Hieronimitów występują pewne przeszkody, których pokonanie może wymagać pomocy osób z zewnątrz.

Nie ma dźwigu, który pozwoliłby swobodnie wejść na piętro – są jedynie schody.

Klasztor Hieronimitów – strona www http://www.patrimoniocultural.gov.pt/en/museus-e-monumentos/dgpc/m/mosteiro-dos-jeronimos/

 

Klasztor Hieronimitów to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji Lizbony. Wspaniała przeszłość spotyka się z teraźniejszością. To tutaj znajdują się reprezentacyjne mogiły Vasco da Gamy i pisarza Luísa de Camõesa. To tutaj przywódcy krajów UE podpisywali Traktat Lizboński, który mocno zreformował zasady funkcjonowania wspólnoty europejskiej. Która część Klasztoru Hieronimitów spodobała ci się najbardziej? Czekamy na twoją relację z wycieczki po Lizbonie!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *