Zapamiętaj!

 • Ile się leci na Cypr? Średni czas lotu z Polski to ok. 3:20 h, ale może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne, odległość i inne zmienne.
 • Bezpośrednie połączenia z Polski na Cypr dostępne są z miast takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław czy Kraków.
 • Loty na Cypr Północny często wymagają przesiadki w Turcji, ze względu na ograniczone połączenia z międzynarodowym portem lotniczym Ercan.
 • Na Cyprze znajdują się trzy międzynarodowe lotniska: Larnaka, Pafos oraz Ercan, z czego dwa pierwsze obsługują większość ruchu pasażerskiego.
 • Tradycyjne oraz tanie linie lotnicze oferują połączenia na Cypr, z możliwością wyboru bezpośrednich lotów lub połączeń z przesiadką.

Ile się leci na Cypr – prędkość i inne czynniki wpływające na czas lotu

Średni czas lotu z Polski na Cypr to około 3 godziny 20 minut. Warto jednak pamiętać, że czas trwania lotu może ulec zmianie ze względu na różne czynniki. Przede wszystkim wpływ na niego mają warunki atmosferyczne, takie jak prędkość i kierunek wiatru. Samolot pasażerski leci z prędkością od 800 do 1000 km/h, a średnia najczęściej oscyluje wokół 840 km/h. Im ładniejsza pogoda i mniejsze zachmurzenie, tym lepsze warunki do rozwijania większych prędkości. Trzeba też uwzględnić czynniki losowe, w tym wiatr czy burze.

Podczas lotu samoloty wzbijają się na wysokość 10-13 km, co jest związane z mniejszym oporem powietrza na tych wysokościach – duże znaczenie ma także odpowiednia gęstość tlenu, niezbędna do prawidłowej pracy silników. Dlatego wzbijanie się wyżej nie przynosi kolejnych oszczędności czasu czy paliwa. Przeciwnie, przy zbyt dużych wysokościach efektywność podróży jeszcze bardziej spada. Podczas podejmowania decyzji priorytetem dla pilotów zawsze jest bezpieczeństwo pasażerów.

Jak dostać się z Polski na Cypr? Stałe i sezonowe połączenia samolotami 

Z Polski na Cypr można polecieć bezpośrednio z kilku miast, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław czy Kraków. Czas lotu będzie się różnił m.in. w zależności od lotniska docelowego na Cyprze. Niektóre bilety można zakupić w pakiecie z transferem autobusowym do wybranego kurortu.

Ile się leci na Cypr? Oto przykładowe czasy podróży z poprzednich lat:

 • z Warszawy:
  • do Kyrenii, Girne, Limassolu i Famagusty leci się ok. 3 godziny;
  • do Larnaki leci się ok. 3 godziny 25 minut;
  • do Pafos leci się ok. 3 godziny 30 minut;
  • do Ayia Napa leci się ok. 4 godziny 20 minut;
 • z Katowic:
  • do Kyrenii, Girne, Limassolu i Famagusty leci się ok. 3 godziny;
  • do Pafos leci się ok. 3 godziny 30 minut;
 • z Wrocławia:
  • do Kyrenii, Girne i Famagusty leci się ok. 3 godziny;
   do Pafos leci się ok. 3 godziny 30 minut;
 • z Krakowa do Pafos leci się ok. 4 godzin 5 minut.

Loty na Cypr – atrakcje turystyczne

Dokąd się udać po wylądowaniu? Jeżeli masz w planach tylko odpoczynek na rajskich plażach nad morzem, poznaj więcej miejsc na wyspie! Polecamy następujące miejsca i tematy:

Nie tylko loty z Warszawy do Larnaki. Połączenia z turecką częścią wyspy

Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku Cypru Północnego najczęściej konieczne jest skorzystanie z lotu z przesiadką w Turcji, w miejscowości Antalya. Na wyspie funkcjonuje tylko jedno cywilne lotnisko po tureckiej stronie granicy – międzynarodowy port lotniczy Ercan Havalimanı. Przewoźnicy najczęściej podają czas czystego lotu w jedną stronę. Czas oczekiwania na odprawę i przejście do kolejnej maszyny – nawet jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem i bez opóźnień – może sprawić, że finalnie cała podróż zajmie nieco dłużej: 

 • z Warszawy do Ercan leci się łącznie 4-5 godzin;
 • z Katowic do Ercan leci się 3,5-4,5 godziny.

W sezonie wakacyjnym otwiera się więcej kierunków, co dotyczy również Cypru Północnego. W zależności od decyzji władz, przewoźników, biur podróży oraz wielu zmiennych, mogą zostać otwarte połączenia z kontynentalnej Turcji na lotniska w pobliżu miejscowości Kyrenia i Girne.

Ile się leci na Cypr – miasta z lotniskami na Wyspie Afrodyty

Na Cyprze znajdują się trzy międzynarodowe lotniska: Larnaka, Pafos oraz Ercan. Lotnisko Larnaka usytuowane jest na wschodnim wybrzeżu wyspy, około 5 kilometrów od miasta. Jest to największe lotnisko na wyspie, obsługujące większość ruchu pasażerskiego. Lotnisko Pafos znajduje się na zachodnim wybrzeżu Cypru, około 6,5 km od miasta Pafos. Jest to drugie co do wielkości lotnisko na wyspie, obsługujące głównie ruch turystyczny.

Lotnisko Ercan położone jest na Cyprze Północnym – uznawanym za odrębny kraj tylko przez Turcję. Port lotniczy, bojkotowany przez wiele międzynarodowych linii, leży około 13 km na wschód od stolicy kraju (również jego tureckiej części), Nikozji. Ze względu na podział wyspy na dwie części, połączenia lotnicze z tego lotniska są nieco ograniczone, a przesiadka w Turcji jest koniecznością.

Lotnisko Nicosia International Airport, które było niegdyś głównym lotniskiem na Cyprze, znajduje się na południowy zachód od stolicy wyspy, Nikozji. Po podziale wyspy na dwie części w 1974 roku lotnisko pod samą Nikozją przestało funkcjonować jako międzynarodowy port lotniczy – obecnie jest zamknięte dla ruchu cywilnego i nie obsługuje żadnych lotów pasażerskich. Ruch lotniczy został przeniesiony do nowo otwartych lotnisk Larnaka i Pafos, które obecnie są kluczowymi portami lotniczymi na Cyprze.

Linie lotnicze, przewoźnicy zwykle informują, ile trwa lot na Cypr

Na Cypr można polecieć zarówno tradycyjnymi liniami lotniczymi, jak i tanimi przewoźnikami. Do najpopularniejszych linii oferujących bezpośrednie loty na wyspę należą Wizz Air oraz Ryanair. Oczywiście dostępność połączeń i ich częstotliwość zależy od pory roku, gdyż sezonowe połączenia są dostępne przede wszystkim w okresie letnim. Warto również sprawdzić ofertę innych przewoźników, takich jak LOT, Lufthansa czy Turkish Airlines. Chociaż te linie lotnicze nie oferują bezpośrednich lotów na Cypr, można skorzystać z połączeń z przesiadką, które mogą być atrakcyjne cenowo.

To, ile się leci na Cypr, zależy od kilku czynników, takich jak warunki atmosferyczne, miejsce wylotu oraz lotniska docelowego. Kolejna kwestia to transfer z portu lotniczego. Średni czas lotu z Polski na Cypr wynosi około 3 godziny 20 minut, ale warto pamiętać, że może się on różnić w zależności od wybranego połączenia. Planując swoje wakacje na wyspie Afrodyty, warto rozważyć ofertę różnych przewoźników. Zarówno tych tradycyjnych, jak i tanich linii lotniczych, aby znaleźć najlepszą opcję dla siebie.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: