Warto zapamiętać

  • Ile alkoholu można przewieźć samolotem? Zasady różnią się w zależności od linii lotniczych i kraju docelowego.
  • Przekroczenie limitów może skutkować karami finansowymi i konfiskatą. 
  • Jeśli poznasz przepisy, podróż z ulubionym trunkiem może być bezproblemowa.

Ile alkoholu można przewieźć samolotem? Podstawowe informacje

Wiedza o tym, ile alkoholu można przewieźć samolotem, jest istotna dla osób planujących podróż z butelką swojego ulubionego trunku. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na różnice między ilością alkoholu dozwoloną do przewożenia w bagażu podręcznym a tą w bagażu rejestrowanym. Istotne jest również zapoznanie się z regulacjami określonymi przez konkretne linie lotnicze oraz prawo danego kraju.

Różnice w zależności od linii lotniczych mogą być zaskakujące. Niektóre firmy mają bardziej liberalne zasady, podczas gdy inne są bardziej restrykcyjne. Sprawdzenie tych informacji przed zakupem biletu może pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto również zapoznać się z regulacjami celnymi – prezentujemy je poniżej.

Ile alkoholu można przewieźć samolotem w Unii Europejskiej?

Według przepisów celnych w granicach Unii Europejskiej w bagażu rejestrowanym oraz podręcznym może znaleźć się łącznie:

  • 10 litrów alkoholi spirytusowych;
  • albo 20 litrów wzmocnionego wina;
  • albo 90 litrów wina;
  • albo 60 litrów wina musującego;
  • albo 110 litrów piwa.

Alkohol może przewozić w swoim bagażu osoba, która ukończyła 17 lat.

Limity przewozu alkoholu poza Unią Europejską

Przepisy celne poza Unią są o wiele bardziej restrykcyjne. Pasażer może przewieźć maksymalnie 4 litry wina niemusującego lub 16 litrów piwa. W przypadku jeszcze mocniejszych alkoholi, takich jak na przykład wódka, jest to 1 litr. Jeśli pasażer ma zamiar przewieźć w bagażu wzmocnione wino, jego ilość nie może być większa niż 2 litry.

Konsekwencje przekroczenia dozwolonej ilości alkoholu

Konsekwencje przewożenia większej ilości alkoholu niż dozwolona mogą być dość poważne. To zarówno kary finansowe, jak i konfiskata przewożonego towaru. Ponadto może to także wiązać się z problemami prawnymi, zwłaszcza jeśli dana osoba przekracza granice między różnymi krajami.

Aby uniknąć takich problemów, warto zawsze sprawdzić przepisy celne danego kraju dotyczące ilości alkoholu, które można przewieźć samolotem. Jest to zazwyczaj zdefiniowane jako określona liczba litrów na osobę, chociaż mogą wystąpić pewne wyjątki w zależności od konkretnych okoliczności.

Ile alkoholu można przewieźć samolotem? Podsumowanie

Podróż samolotem z ulubionym trunkiem nie musi być skomplikowana, jeśli zna się przepisy dotyczące ilości alkoholu, który można przewieźć. Kluczowe jest tu zapoznanie się z ograniczeniami zarówno linii lotniczych, jak i kraju docelowego. Dzięki temu podróż może przebiec sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Odpowiednie przygotowanie to gwarancja spokojnego i przyjemnego wypoczynku.

Archiwum: wrzesień 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: