Warto zapamiętać

  • Ograniczenia przewozu alkoholu przez granicę różnią się w zależności od celu podróży.
  • Inne limity obowiązują na terenie Unii Europejskiej, a inne w państwach spoza wspólnoty.
  • Przestrzeganie ograniczeń jest ważne, by uniknąć problemów związanych z przewozem alkoholu poza limitami.

Ile alkoholu można przewieźć przez granicę? Limity w ramach UE

Ile alkoholu można przewieźć przez granicę? To zagadnienie może spędzać sen z powiek niejednej osobie wracającej z zagranicznej wyprawy. W ramach Unii Europejskiej istnieją jasno zdefiniowane limity ilości alkoholu, które można przewozić bez dodatkowych opłat. Dla amatorów wina dobrą wiadomością może być fakt, że mogą przewieźć aż 90 litrów tego trunku lub 60 litrów wina musującego. Tymczasem miłośnicy mocniejszych trunków mogą cieszyć się z możliwości przewiezienia do 10 litrów napojów spirytusowych (takich jak wódka).

Inne limity to:

  • 110 litrów piwa;
  • lub 20 litrów wina wzmacnianego (na przykład sherry czy porto). 

Istotne jest, że przewożony alkohol musi być przeznaczony na osobiste użytkowanie, nie na cele handlowe.

Zasady obowiązujące poza Unią Europejską

Natomiast przy przekraczaniu granicy z krajami spoza Unii Europejskiej istnieją inne regulacje. Ograniczenia te dotyczą przewożenia alkoholu w bagażu osobistym. Warto wiedzieć, że można przewieźć jedynie 1 litr alkoholu o zawartości powyżej 22% lub 2 litry napojów z zawartością alkoholu do 22%. Dodatkowo można zabrać ze sobą 4 litry wina niemusującego lub 2 litry wina musującego, lub 16 litrów piwa.

Ciekawym aspektem jest fakt, że różne ograniczenia są także nałożone na osoby mieszkające lub pracujące w strefie nadgranicznej. W tym przypadku możliwe jest przewożenie 0,5 litra alkoholu o różnej mocy oraz 0,5 litra wina niemusującego i 2 litry piwa. Taka regulacja, choć może wydawać się bardziej restrykcyjna, ma na celu ułatwienie codziennego przemieszczania się osób między państwami.

Najważniejsze informacje dla podróżujących

Kwestia tego ile alkoholu można przewieźć przez granicę, jest obłożone różnymi przepisami, które warto znać, aby uniknąć nieprzyjemności podczas podróży. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać obowiązujących limitów, a także mieć na uwadze, że możliwość przewożenia alkoholu jest przywilejem dostępnym tylko dla osób, które ukończyły 17 lat.

Jeżeli przekraczają one ustalony limit, obowiązują je procedury dodatkowe. Mogą być zobowiązane do przedstawienia dowodów zakupu oraz uzasadnienia celu przewozu większej ilości alkoholu.

Ile alkoholu można przewieźć przez granicę? Podsumowanie

Przewożenie alkoholu przez granicę może być procesem bezstresowym, pod warunkiem że jest się świadomym obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że limity mają na celu zapobieganie unikaniu opodatkowania oraz innym nielegalnym działaniom.

Archiwum: wrzesień 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: