Warto zapamiętać

  • Podczas przewożenia alkoholu do Polski obowiązują limity.
  • Ważne jest zrozumienie limitów i rodzajów alkoholu, aby uniknąć problemów na granicy.
  • Przepisy mogą różnić się w zależności od kraju pochodzenia i docelowego, więc warto być na bieżąco z informacjami.

Ile alkoholu można przewieźć do Polski?

Ile alkoholu można przewieźć do Polski? To pytanie, które może pojawić się na myśli wielu podróżujących. Istotne jest zrozumienie zasad i ograniczeń dotyczących transportu alkoholu między różnymi krajami, zarówno w ramach Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Regulacje te zostały wprowadzone w celu ograniczenia handlu oraz zapewnienia bezpieczeństwa i dobra publicznego.

Kiedy planuje się zakup alkoholu jako pamiątki z wyjazdu lub prezentu dla najbliższych, ważne jest, aby znać obowiązujące limity i zasady. Nawet lokalna grecka wódka ouzo, która wydaje się być świetnym pomysłem, mogą podlegać ograniczeniom.

Ograniczenia w Unii Europejskiej

Przepisy dotyczące ilości alkoholu, którą można przewieźć do Polski z innych krajów Unii Europejskiej, są dość liberalne. Nabywca musi jednak pamiętać, że alkohol jest przeznaczony na użytek własny, a nie na handel. Na przykład, wracając z Włoch czy Francji, dozwolone jest przewożenie nawet:

  • 10 litrów alkoholu etylowego na osobę;
  • lub 20 litrów wina wzmacnianego;
  • lub 90 litrów zwykłego wina; 
  • lub 60 litrów wina musującego. 

Dodatkowo można przewieźć do Polski nawet 110 litrów piwa. Transport alkoholu między krajami UE może wydawać się łatwy, ale warto pamiętać o pewnych szczegółach. Na przykład, słowo „lub” ma ogromne znaczenie w kontekście tych limitów, ponieważ wskazuje, że można przewozić tylko określone ilości jednego typu alkoholu, a nie kombinację wszystkich wymienionych. 

Uwagi dotyczące przewożenia alkoholu poza strefą Schengen

Z drugiej strony, kiedy chodzi o pytanie, ile alkoholu można przewieźć do Polski, z krajów poza strefą Schengen, limity są znacznie niższe. Dlatego przed przekroczeniem granicy z dużą ilością tańszego alkoholu spoza UE, warto zastanowić się nad obowiązującymi regulacjami.

Dla przykładu, z krajów spoza UE do Polski można przewieźć tylko 1 litr alkoholu o mocy powyżej 22%, lub 2 litry alkoholu o mocy do 22%, które obejmują wina musujące i wina wzmacniane. Do tych limitów można również dodać 4 litry zwykłego wina i 16 litrów piwa. Jest to znaczne ograniczenie w porównaniu z limitami obowiązującymi w przypadku podróży między krajami UE.

Ile alkoholu można przewieźć do Polski? Podsumowanie

Kiedy planuje się podróż, niezbędne jest dokładne zrozumienie tego, ile alkoholu można przewieźć do Polski, aby uniknąć nieprzyjemności podczas przekraczania granicy. Warto również zwrócić uwagę, że przepisy mogą się różnić, w zależności od kraju pochodzenia i kraju docelowego, dlatego zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na ten temat!

Archiwum: wrzesień 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: