Waluta Izraela – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym izraelskim szeklu. Kurs, wymiana i inne

Nowy izraelski szekel to obowiązująca waluta Izraela. Jeśli wybierasz się do tego kraju, koniecznie powinieneś dowiedzieć się na jego temat nieco więcej. W artykule znajdziesz podstawowe informacje na jego temat, kursy i garść porad.

waluta izraela
Ocena

Wyjeżdżając do Izraela, pamiętać musisz o wielu sprawach formalnych. Niezbędne dokumenty, paszport – wiąże się z tym sporo ważnych kwestii. Nie mniej istotna w tym wypadku jest również waluta Izraela, czyli nowy szekel. W poniższym artykule znajdziesz informacje nie tylko o aktualnym kursie, ale również odpowiedź na pytanie, jaką walutę najlepiej wybrać wyjeżdżając do tego bliskowschodniego państwa.

Waluta Izraela – historia i podstawowe informacje

Nowy izraelski szekel, nazywany również skrótowo NIS, to jednostka walutowa, która obowiązuje od 1985 roku. Zastąpiła wówczas starego szekla, który natomiast obowiązywał od 1980 roku, zastępując lirę izraelską. Nazwa waluty Izraela pochodzi z Biblii – wspomniana została w momencie, gdy Abraham chciał od Chetytów kupić grotę oraz pole w Hebronie.

Podział waluty

1 nowy szekel izraelski (kod ILS) dzieli się na 100 agor. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Podczas podróżowania po Izraelu natkniesz się na:

  • Monety: 10 agor oraz 1/2, 1, 2, 5 i 10 nowych szekli izraelskich;
  • banknoty: 20, 50, 100 i 200 nowych szekli izraelskich.

Kurs nowego izraelskiego szekla

Ostatnie zawirowania związane z pandemią COVID-19 pozwoliły walucie Izraela na wyraźne umocnienie się względem słabnącej złotówki. W Jeszcze w 2019 roku cena za 1 ILS była zdecydowanie niższa niż obecnie.

Żeby dziś kupić 1 ILS, zapłacić trzeba 1,36 PLN. W wypadku euro i dolara amerykańskiego sytuacja jest niemalże identyczna – za 1 ILS zapłacić trzeba około 0,30 USD lub EUR.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Izraela?

Wiele poradników sugeruje, żeby zabrać ze sobą do Izraela dolary amerykańskie, a następnie wymienić je na miejscową walutę. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ale wynikało ono z faktu, że w Polsce ciężko było kupić nowe izraelskie szekle. Sytuacja ta jednak uległa zmienia i jest o to łatwiej – na przykład korzystając z kantorów internetowych. Jeśli więc możesz kupić walutę Izraela jeszcze w Polsce, skorzystaj z tej możliwości. W ogólnym rozrachunku będzie to dla ciebie korzystniejsze.

W większych miastach Izraela bez problemu będziesz mógł płacić przy użyciu kart debetowych lub kredytowych. Terminale dostępne są w sklepach, restauracjach i hotelach. Problematyczne mogą być wyjazdy do mniejszych wątpliwości, ale i tam płatności bezgotówkowe zaczynają być coraz popularniejsze. Miej jednak ze sobą choć trochę gotówki – ta zawsze może się przydać.

Ceny w Izraelu

Wyjeżdżając do państwa żydowskiego, przygotować musisz się na spore wydatki. W Izraelu jest bowiem drogo i dotyczy to również produktów pierwszej potrzeby.

Najlepszym odzwierciedleniem tego faktu niech będą uśrednione ceny wybranych produktów spożywczych:

  • chleb – bochenek: 11,00 ILS;
  • masło – kostka: 7,80 ILS;
  • jajka – 10 sztuk: 10,00 ILS;
  • pomidory – 1 kilogram: 4,00 ILS;
  • ziemniaki – 1 kilogram: 2,75 ILS;
  • mleko – 1 litr: 5,00 ILS;
  • ryż – 400 gramów: 4,50 ILS.

Izraelski system monetarny jest niezwykle nowoczesny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Waluta Izraela jest mocna i stabilna, dlatego korzystanie z niej jest bezpieczne. Wymieniaj waluty po oficjalnym kursie w Polsce i ciesz się udanym wyjazdem turystycznym lub służbowym do Izraela. Już 1 szekel pozwoli ci na załatwienie sprawy w tym pięknym kraju, a jeśli pojawią się problemy – oddziału znanych banków znajdują się na każdym kroku.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *