Najciekawsze muzea Warszawy. Gdzie pójść, aby ciekawie spędzić czas?

Zwiedzasz stolicę i chcesz obejrzeć ciekawe wystawy w muzeum? Warszawa słynie z wielu placówek muzealnych i galerii sztuki. Dlatego turystom trudno jest niekiedy zdecydować, gdzie konkretnie pójść. Ten przewodnik pomoże Ci wybrać muzeum zgodnie z twoimi zainteresowaniami.

muzeum warszawa
Ocena

Muzea w Warszawie to nie tylko powszechnie znany Zamek Królewski, Muzeum Narodowe czy Muzeum Wojska Polskiego, choć tam też oczywiście warto pójść. Niektóre obiekty przypomną dojrzałym turystom ich dzieciństwo, a inne pomogą zrozumieć zawiłą historię miasta. Są też placówki, które powstały z myślą o młodzieży. Inne otwarto niedawno po długim remoncie. Dzięki różnorodnej ofercie każdy, niezależnie od zainteresowań, znajdzie muzeum, które go zaciekawi.

Historia stolicy. Muzeum Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Warszawy zajmuje powierzchnię jedenastu zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta. Zobaczysz tu zdjęcia, obrazy, grafikę i rysunki, przedstawiające dawną architekturę miasta oraz twórczość artystyczną mieszkańców Warszawy. Są tu m.in. zbiory sztuki użytkowej i pamiątek, będących w posiadaniu znanych warszawskich rodów. Z kolei Muzeum Powstania Warszawskiego zlokalizowane jest w dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Grzybowskiej. Kolejne wystawy przy trasie zwiedzania odzwierciedlają przebieg wydarzeń podczas powstania z 1944 roku. Odtworzono m.in. wygląd warszawskiej ulicy i podziemnych kanałów. Są te ekrany multimedialne, zdjęcia, projekcje filmów dokumentalnych, maszyny drukarskie, a nawet replika samolotu bombowego Liberator.

Muzea królewskie. Zamek Królewski i Pałac Wilanowski

Zamek Królewski przy Placu Zamkowym zachwyci nie tylko pasjonatów historii Polski z czasów przed rozbiorami. Równie ciekawe są ogrody zamkowe, kolekcja malarstwa oraz wystrój i wyposażenie Sali Tronowej i Apartamentów Królewskich. Zwróć uwagę na nową wystawę, zwaną Galerią Wettynów, przedstawiającą życie i zwyczaje królów z dynastii Sasów. Jeśli lubisz zamkowe klimaty, to odwiedź też Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Ten przepiękny, barokowy pałac znajduje się na dzielnicy Wilanów przy ulicy Przyczółkowej. Oprócz wnętrz pałacowych, kolekcji poświęconych królowi, ale też rodom magnackim Potockich i Lubomirskich, warto pospacerować po ogrodach królewskich. W zimie atrakcją ogrodów są iluminacje świetlne.

Czar wspomnień. Muzeum PRL-u i Narodowe Muzeum Techniki

Muzeum PRL-u przy Placu Konstytucji to obiekt, w którym zobaczysz, jak wyglądało codzienne życie ludzi w czasach PRL-u. Jak wyglądały stare pralki, telewizory i wystrój pokoi? Czym bawiły się dzieci? Jakie przedmioty były wykorzystywane w kuchni? Podobne eksponaty, choć dotyczące techniki i rozwoju przemysłu, zobaczysz w Narodowym Muzeum techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Tu eksponatami są stare auta i motocykle, pierwsze komputery i drukarki oraz maszyny przemysłowe i przedmioty związane z rzemiosłem.

Wystawy w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”

Ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy Polski jest warszawska galeria „Zachęta” przy Placu Małachowskiego. Uwagę przyciąga już sam gmach galerii, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu renesansu włoskiego z elementami klasycystycznymi. Wewnątrz zobaczysz autorskie wystawy prac polskich artystów. Drugie podobne miejsce to Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie.

Muzea dla młodzieży i nie tylko

Twoje dziecko nie chce chodzić do muzeów, a ty nie wiesz, jak je zachęcić? W centrum Warszawy znajdziesz muzea, które spodobają się młodemu pokoleniu, jak na przykład:

  • Be Happy przy Alejach Jerozolimskich 148 – muzeum z tłem do robienia zdjęć na social media;
  • Selfie Museum Warsaw przy ulicy Grzybowskiej 80, wymarzone miejsce dla wielbicieli Instagrama i Tik-Toka;
  • Muzeum Świat Iluzji przy Rynku Starego Miasta, tu zobaczysz najbardziej fascynujące złudzenia optyczne;
  • Interaktywne Muzeum Flipperów, w którym zobaczysz dawne automaty do gier, m.in do pinballa.

Zanim zaplanujesz zwiedzanie warszawskich instytucji kultury, sprawdź wcześniej na stronach internetowych godziny otwarcia i ceny biletów. Większość stołecznych muzeów raz w tygodniu oferuje wstęp za darmo.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *