Egipt – waluta i ceny w Kraju Faraonów. Ile pieniędzy najlepiej mieć w czasie podróży?

Piramidy, góra Synaj, nadmorskie kurorty – tym przyciąga Egipt. Waluta jest jednak podstawą, dzięki której możesz spędzać tu czas na dobrej zabawie i zwiedzaniu. Jaka waluta obowiązuje w Egipcie? Ile pieniędzy zabrać na wakacje? Wyjaśniamy!

egipt waluta
Ocena

Jeśli chcesz przygotować się do egzotycznych wakacji, musisz wiedzieć, jaką walutę zabrać. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego, jak wygląda zwiedzanie Kraju Faraonów od strony finansowej. Przeczytaj, zanim wybierzesz się w podróż do Egiptu.

Czym jest funt egipski?

Obowiązującą walutą w Egipcie jest funt egipski. 1 funt dzieli się na 100 piastrów lub 1000 milimów.

W Egipcie spotkasz:

 • banknoty o nominałach: 25, 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 funtów, dostępny jest też banknot o wartości 200 funtów;
 • monety o nominałach 5, 10, 20, 25 oraz 50 piastrów oraz 1 funt.

Egipt – waluta i jej wartość

Ile warta jest egipska waluta? Ile zapłacisz za wymianę złotówek na funty? Wyjaśniamy!

Oto aktualne kursy walut, zgodnie z którymi 1 EGP ma wartość:

 • 0,25 PLN;
 • 0,052 EUR;
 • 0,053 USD.

Egipt – ceny

Ile pieniędzy wziąć do Egiptu? Sporo zależy od tego, w jaki sposób chcesz spędzać czas w tym kraju. Warto jednak z wyprzedzeniem poznać ceny podstawowych produktów oraz opłat za zwiedzanie znanych zabytków.

Oto najpopularniejsze produkty i usługi oraz ich przykładowe ceny w Egipcie w 2022 rok:

 • burger – ok. 24 EGP;
 • bochenek chleba – 11 EGP;
 • baklawa (1 kg) – 140-150 EGP;
 • chałwa – 12 EGP;
 • Wielka Piramida w Gizie – od 300 do 600 EGP;
 • zwiedzanie Doliny Królów – 270 EGP.

Egipt – waluta a inne środki płatnicze

Choć funt egipski to podstawa, możesz skorzystać też z innych możliwości. Co warto wiedzieć na ich temat?

Płatności kartą w Egipcie są dość szerokie. Akceptowane są tu m.in. karty debetowe i płatnicze MasterCard, VISA czy American Express, jednak nie we wszystkich miejscach możesz skorzystać z takiej opcji.

Możesz też skorzystać z oddziałów bankowych, które mieszczą się w większości hoteli. W takich placówkach możesz wymieniać nie tylko gotówkę, ale i czeki podróżne.

Bankomaty w Egipcie

Chcesz wypłacać pieniądze z bankomatów? W większości egipskich miast skorzystasz z nich bez problemów. Najlepiej wypłacać z tych, które należą do znanych banków egipskich, np. Bank of Alexandria czy Banque Misr. O ile w takich miastach, jak Kair czy Aleksandria jest ich pełno, tak w mniejszych miejscowościach możesz mieć problem ze skorzystaniem z takiej usługi. Zachowaj też rozsądek przy wypłatach, gdyż za każdą taką transakcję pobierana jest prowizja.

Egipt – waluta i kantory

Każdy turysta, nawet ten najlepiej przygotowany do podróży, może się znaleźć w sytuacji, w której wizyta w kantorze jest niezbędna. Gdzie możesz wymienić gotówkę? We wszystkich miastach i kurortach w rejonie Morza Czerwonego. Wymieniać możesz i dolary, i euro, które w Egipcie mają taką samą wartość. Ponieważ waluta Stanów Zjednoczonych jest tańsza, bardziej opłaca się wymieniać dolary na funty, a euro odkładać.

Jaka waluta w Egipcie może się jeszcze przydać?

Jak euro czy dolary sprawdzą się w takim kraju, jak Egipt? Dolary przydadzą się już na lotnisku, na którym możesz wyrobi wizę turystyczną (wydawaną na 30 dni) za 25 USD lub wielokrotną (za 60 dolarów). Jest ona równie ważna, jak paszport, bez którego nie masz szan na wjazd do kraju. Euro jest tu jedną z najpopularniejszych walut obcych, zatem w wielu miejscach spotkasz się z cenami podawanymi i w euro, i w funtach egipskich. Pamiętaj jednak, że przelicznik nie zawsze będzie dla ciebie korzystny, dlatego warto mieć lokalną walutę.

Egipt – waluta a prawo

Skoro wiesz, jakie pieniądze w Egipcie są najważniejsze i znasz aktualny kurs wymiany walut, pora skupić się na kwestiach prawnych. Jadąc do Egiptu, możesz wwozić waluty obce. Jeśli ich wartość nie przekracza 10000 USD, nie musisz nawet wypełniać deklaracji.

W podróży bardzo ważną sprawą jest odpowiednia waluta. Egipt to kraj, w którym ruch turystyczny od lat utrzymuje się na wysokim poziomie, a to przekłada się na sporą ilość rozwiązań przyjaznych dla gości z innych regionów świata. Efekt? Płacenie i wymienianie pieniędzy w tym kraju

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *