Canberra – ciekawostki o stolicy Australii

Canberra jest stolicą Australii i znajduje się w Australijskim Terytorium Stołecznym. Jest domem dla ambasad i misji dyplomatycznych z całego świata. Z jakich atrakcji słynie to miejsce? Jaka jest jego historia? Odpowiedzi poniżej!

canberra

Canberra została wybrana jako miejsce na stolicę kraju, ponieważ jest centralnie położona pomiędzy dwoma największymi miastami Australii, Sydney i Melbourne. Jest również siedzibą australijskiego parlamentu i budynków rządowych. Oprócz bycia siedzibą rządu Canberra jest również znana z wielu muzeów i galerii sztuki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym miejscu!

Canberra w Australii – podstawowe informacje

Canberra jest stolicą Australii i znajduje się w Australijskim Terytorium Stołecznym (ACT). ACT jest terytorium federalnym i znajduje się w obrębie stanu Nowa Południowa Walia. Canberra jest ósmym co do wielkości miastem w Australii z populacją ponad 400 000 osób.
W mieście znajduje się Parlament Australii, biura i departamenty rządu federalnego, Sąd Najwyższy Australii oraz Wysoki Sąd Australii. Canberra jest miastem, które zostało zaprojektowane przez Waltera Burleya Griffina, amerykańskiego architekta. Miasto znane jest z szerokich ulic, parków krajobrazowych i ogrodów oraz licznych zabytków i muzeów.
Miasto jest domem dla Narodowej Galerii Australii, która mieści kolekcję sztuki Aborygenów i Wysp Cieśniny Torresa, jak również sztuki europejskiej i azjatyckiej. Canberra jest również domem dla Australian War Memorial, który upamiętnia ofiary śmiertelne podczas konfliktów z udziałem Australii.

Jaka jest historia stolicy Australii?

Historia stolicy Australii, Canberry, jest krótka. W 1911 roku rząd federalny wybrał Canberrę jako miejsce na nową stolicę, a budowa rozpoczęła się w następnym roku. Oficjalnie stała się stolicą Australii w 1927 roku i od tego czasu miasto rozrosło się w kwitnącą metropolię. Mimo że czasami nazywana jest „stolicą w buszu”, Canberra jest domem dla wielu światowej klasy muzeów, galerii i atrakcji.
Przez lata Canberra przyciągała różnorodnych mieszkańców, od pracowników rządowych i dyplomatów po studentów i rodziny. Miasto stale się rozwija, a jego unikalny charakter jest tym, co czyni go jednym z najbardziej dynamicznych i przyjaznych miejsc do życia.

Jaka jest liczba ludności Canberry?

Canberra jest stolicą Australii i siedzibą rządu tego kraju. Miasto znajduje się w Australijskim Terytorium Stołecznym, które jest terytorium federalnym w obrębie Nowej Południowej Walii. Miasto zostało pierwotnie zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Waltera Burleya Griffina, a budowa rozpoczęła się w 1913 roku. Miasto miało być kompromisem pomiędzy rywalizującymi ze sobą australijskimi miastami Melbourne i Sydney.
Liczba ludności Canberry wynosi ponad 400 000 osób. Większość populacji jest pochodzenia australijskiego, a 84,7% populacji urodziło się w Australii. Następną największą grupą są osoby o pochodzeniu angielskim, stanowiące 5,8% populacji. Istnieją również znaczące populacje pochodzenia chińskiego (2,5%), indyjskiego (2,2%) i irlandzkiego (1,9%).
Canberra jest stosunkowo młodym miastem, a jego populacja wciąż rośnie. Gęstość zaludnienia miasta jest stosunkowo niska i wynosi 1700 osób na km². Wynika to częściowo z dużych rozmiarów miasta; przy 814,2 km² jest to jedna z największych stolic na świecie.

Jaki jest klimat w australijskiej Canberze?

Canberra ma klimat umiarkowany, z czterema wyraźnymi porami roku. Wiosna w Canberze trwa od września do listopada i charakteryzuje się coraz cieplejszymi i dłuższymi dniami oraz kwitnieniem kwiatów. Lato trwa od grudnia do lutego i jest najgorętszą, najbardziej wilgotną porą roku. Jesień trwa od marca do maja i charakteryzuje się chłodniejszą pogodą oraz zmieniającymi kolor liśćmi na drzewach. Zima trwa od czerwca do sierpnia i jest najchłodniejszą porą roku.

Jakie są największe atrakcje w mieście?

Canberra jest stolicą Australii i znajduje się w Australijskim Terytorium Stołecznym w południowo-wschodniej części kraju. Jest to ósme co do wielkości miasto w Australii. Zostało zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Waltera Burleya Griffina. Jest znane z ogrodów, parków narodowych i muzeów.
Australian War Memorial i National Gallery of Australia to dwie z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Canberze. Inne popularne atrakcje to National Zoo & Aquarium, National Botanic Gardens oraz Canberra Balloon Spectacular.

Jakie są opcje transportowe w Canberze?

Canberra jest obsługiwana przez rozbudowaną sieć autobusów, z ponad 80 trasami obejmującymi całe miasto. Dodatkowo w budowie jest obecnie sieć lekkiej kolei. W mieście jest również wiele prywatnych firm autobusowych, które obsługują połączenia do i z miasta.
W Canberze działa też wiele firm taksówkarskich. Lotnisko Canberry znajduje się około 8 km od centrum miasta i zapewnia regularne połączenia krajowe i międzynarodowe. Dla osób podróżujących samochodem istnieje łatwy dostęp do miasta przez Federal Highway i Barton Highway. Parking jest dostępny w wielu stacjach zlokalizowanych w całym mieście.

Jakie są opcje zakwaterowania w Canberze?

Istnieje wiele opcji zakwaterowania w Canberze, od hoteli i hosteli po apartamenty i kempingi. Bez problemu można tu znaleźć coś, co pasuje do każdego budżetu i preferencji.
Hotele i hostele są popularnym wyborem dla odwiedzających Canberrę. Istnieje wiele opcji zlokalizowanych w centrum miasta i wokół niego, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich głównych atrakcji. Hostele są często tańszą opcją dla budżetowych podróżników.
Apartamenty są kolejnym popularnym wyborem zakwaterowania w Canberze. Istnieje wiele kompleksów apartamentów zlokalizowanych w mieście i wokół miasta, zapewniających zakwaterowanie z własnym wyżywieniem dla odwiedzających. Apartamenty są dobrą opcją dla rodzin lub grup przyjaciół podróżujących razem.
Kempingi są również dostępne w Canberze i okolicach. Kemping to świetny sposób na doświadczenie piękna australijskich plenerów.
Canberra, stolica Australii, jest położona w Australijskim Terytorium Stołecznym w południowo-wschodniej części kraju. Została wybrana na miejsce stolicy kraju jako kompromis pomiędzy Melbourne i Sydney. Canberra jest miastem z dużą centralną dzielnicą biznesową, która jest otoczona dzielnicami mieszkalnymi. Miasto jest siedzibą wielu narodowych instytucji kulturalnych, w tym Galerii Narodowej Australii, Muzeum Narodowego Australii i Australian War Memorial. Chociaż Canberra nie jest największym miastem Australii, jest ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym.

Zobacz też:

Zobacz też:
Opera w Sydney – informacje i ciekawostki o jednym z symboli Australii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *